"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Yerel parlamentonun çarpıcı ayrıntıları

Büyükşehir Belediyesi’in tek BBP’li meclis üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi İbrahim Uyar, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ‘haritası’nı çıkardı.

140 üyesinin bulunduğu Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, AK Parti 99, CHP 23, MHP, 15 BBP 1 kişiyle temsil edilirken, 2 de bağımsız üye bulunuyor.
Hayli ilginç detayların yer aldığı Uyar’ın çalışması şöyle:
* Meclis üyelerinin 26’sını belediye başkanları oluşturuyor. (AK Parti 22, CHP ve MHP 2, bağımsız 1)
* AK Parti 25 ilçenin tamamında meclis üyesi çıkarırken, MHP’nin belediye başkanlıklarını kazandığı Etimesgut ve Polatlı ile DP’nin kazandığı Haymana’da meclis üyeliğinde birinci parti konumunda. CHP 25 ilçenin yedisinde meclis üyeliği çıkarırken, dış ilçelerden sadece Nallıhan’da meclis üyesi çıkarabildi. MHP ise 10 ilçeden meclis üyesi çıkardı.

* * *

* Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin yaş ortalaması 49. (AK Parti’nin 48, MHP’nin 52, CHP’nin 50.5)
* Meclis’in en yaşlı üyesi 1948 doğumlu Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek. En genç üye 1988 doğumlu Nurdan Çoban (26).
* CHP’li en genç üye 36 yaşındaki Haydar Demir, MHP’li en genç üye Mehmet Ünal 43 yaşında.
* En genç Belediye Başkanı 35 yaşındaki Kalecik Belediye Başkanı Filiz Ulusoy.
* En yaşlı Belediye başkanı AK Parti’de Melih Gökçek(66), CHP’de Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar(65).

* * *

* Meclis üyelerinin 42’si (yüzde 30) lise mezunu, 98’i (yüzde70) üniversite mezunu. AK Partililerin yüzde 24’ü lise, yüzde 76’sı üniversite; CHP’lilerin yüzde 39’u lise, yüzde 61’i üniversite; MHP’lilerin yüzde 45’i lise, yüzde 55’i üniversite.

* * *

* Bir önceki dönemde hiç kadın Belediye Başkanı yokken 2014 seçimlerinde Kalecik ve Güdül’de seçimi kadın adaylar kazandı.
* 2009-2014 yılları arası kadın meclis üyesi sayısı 10’ken; son seçimde bu rakam 14’e yükseldi. (AK Parti’de üyelerin yüzde 10’u, CHP’de 17’si kadınlardan oluşuyor. MHP’de iki dönemdir kadın üye bulunmuyor.)

BAŞARI VE BAŞARISIZLIĞIN NEDENİ

Uyar'ın çalışmasındaki bazı rakamlar yerel seçimdeki başarı ve başarısızlığın nedenlerini de ortaya koyuyor.
Büyükşehir’de CHP her ne kadar seçimi son anda kaybetti gibi görünse de, rakamlar bu mücadelenin sebebinin Mansur Yavaş’ın kişisel performansı ve ‘dönemin şartları’ olduğunu gösteriyor.
Bir tarafta 7 ilçede üye çıkarabilen CHP diğer tarafta 25 ilçenin tamamında meclis üyesi çıkarak AK Parti.
Öte yandan CHP’de gençleşme yönünde adımlar atıldığı gözleniyor. Bir önceki mecliste 57 olan yaş ortalaması bu dönem 50’ye düştü. AK Parti’de yaş ortalaması 50’den 49’a düşerken, MHP’lilerin yaş ortalaması 49’dan 52'ye yükseldi.
Sonuçta CHP ve MHP Türkiye mozaiği olan Ankara’da başarı istiyorsa daha 4 buçuk yıl var demeden kentin her yerinde kabul görecek isimlerle yola çıkmalı.

X