"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Temiz kampanya devam etmeli

1 Kasım seçimleri için geri sayım başlasa da Türkiye’de seçim havası yok.

Siyasetle yatıp, siyasetle kalkan kentlerin başında olan Ankara’da bile durum diğer kentlerden farksız. Propaganda sürecinin başlamış olmasına rağmen liderlerdeki ve sahadaki heyecan eksikliği rahatlıkla gözlenebiliyor.
7 Haziran seçimlerinde yorulan parti teşkilatlarının yanı sıra halkın güvenlik-geçim kaygısı ve gerginliğin tüm tarafları yıpratması seçim havasına girilmemesinin ana sebepleri olarak karşımıza çıkıyor.

* * *

7 Haziran öncesi kentin dört bir tarafındaki bayrak ve filamalar ya da yüksek sesle propaganda yapan araçlar henüz Başkent sokaklarında yok. Temiz bir kampanya dönemi için olmaması da gerekiyor aslında. Hem çevre kirliliğine hem israfa neden olan bu propaganda klişelerinden Türkiye’nin kurtulması gerekiyor. Başkent’e de buna öncülük etmesi yakışır.

* * *

1 Kasım öncesi propaganda süreciyle ilgili Keçiören’de tam da bu konuyla ilgili önceki gün önemli bir toplantı yapıldı. Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim, Belediye Başkanı Mustafa Ak, İlçe Emniyet Müdürü Bülent Gürcan, Keçiören Merkez Jandarma Komutanı Tevfik Keser’in yanı sıra AKP, CHP, MHP, BBP, SP temsilcilerinin de katıldığı toplantıda propaganda süreciyle şu kararlar alındı:
* Bayrak, flama broşür gibi malzemeler ilçe başkanlıkları, seçim koordinasyon merkezleri ve irtibat bürolarına asılabilecek. Miting ve toplantı duyuruları için asılacak filama bayrak ve posterler etkinlikten hemen sonra toplanacak.
* Okul çevreleri, üst geçitler aydınlatma direkleri park ve pazarlara siyasi pankartlar asılamayacak. Buralara asılan pankartlar toplatılacak.
* Sesli propaganda yapan araçlar özellikle okul ve hastane çevrelerinde dikkatli davranacak. 11.00-18.00 saatleri arasında daha hassas olunacak.
* Siyasi partiler irtibat bürolarını mümkün olduğu kadar birbirlerine yakın açmaktan kaçınacaklar ve güvenlik tedbirlerinin alınabilmesi için adresler Emniyet’e bildirilecek.
* Siyasi parti temsilcilikleri kendi seçmen kitlesi üzerinde sükutu ve yatıştırıcılığı ön planda tutacak.

* * *

Keçiören özelinde alınan bu kararlar, Ankara hatta Türkiye genelinde uygulanmalı. Böylelikle hem çevre ve görüntü kirliliğinin önüne geçilir hem de propaganda malzemeleri için harcanacak milyonlar çöpe gitmemiş olur.

Çağrılmadı mı gelmediler mi

Bu kararların altında HDP hariç tüm partilerin imzası var. HDP’li yöneticiler çağrılmadı mı yoksa gelmediler mi bilemiyorum. Çağrılmadılarsa, çağrılmalıydılar... Gelmedilerse, gelmeliydiler...
Ama kaybedilmiş bir şey yok. Protokolün altına bir imza yeri şimdi de eklenebilir.

X