"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Namazgâh Tepe’yle neden ilgilenilmiyor

Ankara Hürriyet’te geçtiğimiz günlerde Namazgâh Tepe’yle ilgili bir haber yaptık.

Namazgâh Tepe’yle neden ilgilenilmiyorOkuyamayanlar için Murat Yılmaz imzalı haberi hatırlatayım. Bugün üzerinde Etnografya Müzesi, Türk Ocağı Resim ve Heykel Müzesi, TRT Ankara Radyosu, Türk Hava Kurumu, Ankara Lisesi, Türk Tarih Kurumu gibi birçok binanın bulunduğu bölgenin adı Namazgâh Tepe. 

Ankara üzerine araştırmaları-kitapları olan Abdülkerim Erdoğan, “Milli Mücadele döneminde şehit olan askerlerimiz buraya defnedildi. Şimdi herhangi bir anıt yok” diyerek çağrıda bulundu haberde.
Bu aslında Erdoğan’ın ilk çağrısı değil.
2008 yılının başlarında aynı konuyu Ankara Hürriyet’te yine gündeme getirmiştik. Dönemin Valisi Kemal Önal, “Konuyu gündeme getirdiğiniz iyi oldu. Genelkurmay Başkanlığı ve üniversitelerle görüşüp konunun araştırılmasını sağlayacağım. Eğer bulgular bizi yanıltmazsa tarihe bir borcumuzu daha ödemiş oluruz” demişti.
Sonrasında herhangi bir gelişme yaşanmadı.
Bugün konu yeniden gündemde. Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar ya da ilgili bakanlık bu konuya sahip çıkmalı. Birileri çıkıp, ‘Hayır efendim şehitlerimiz buraya defnedilmedi’ diyemiyorsa, Milli Mücadele şehitlerine bir anıt çok görülmemeli...

Namazgâh Tepe’yle neden ilgilenilmiyor

ANLATIRSAN TEMAPARK ANLATAMAZSAN LUNAPARK

Büyükşehir Belediyesi Ankapark çalışmalarına hız verildiğini açıkladı.
Eğer bir gecikme yaşanmazsa bu yıl içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.
Melih Gökçek, Ankapark’ın kısa vadede yılda 3 milyon, uzun vadede 10 milyon turist çekeceği iddiasında.
Bu iddianın gerçekleşmesi mevcut şartlarda zor. Çünkü Ankara’ya dünyanın pek çok yerinden direkt uçuş yok. Eğer hedef sadece Türk turist değilse, direkt uçuş olmadan yabancıyı zor getirirsiniz.
Bir Avrupa ülkesinden Ankara’ya gelmek -İstanbul aktarması düşünüldüğünde- şanslıysanız gününüzün yarısını, çoğu zaman tamamını alıyor.
Her ne kadar yetkililerin maliyetler kurtarmıyor gerekçesi ekonomik açıdan geçerli olsa da Türkiye’nin başkentinden direkt uçuş olmaması, havaalanından merkeze raylı sistemin işlememesi kabul edilemez.
* * *
Ankapark’a geri dönecek olursak, önce 3 sonrasında 10 milyon turist hedefi için dünyada fuar fuar gezip Ankapark’ın anlatılması şart. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Berlin Turizm Fuarı’nda gözümüz Ankapark’ı aradı. Fuarın yıldızlarından Türk Hava Yolları’nın Superman ve Batman’li tanıtımı herkesin ilgini çekmişti. Ankapark’ın profesyonel bir maketi de eminim rağbet görürdü. Şimdi Antalya’daki EXPO’da Ankapark’ın anlatılacağı ifade ediliyor. Bu başlangıç olmalı, Ankapark ülke ülke anlatılmalı, direkt uçuş için baskı yapılmalı. Kapadokya, Bolu gibi yakın destinasyonları da ekleyip Başkent Ankara tanıtılmalı. Aksi takdirde Ankapark kentin göbeğinde bir temapark değil dev bir lunaparka dönüşür.

Namazgâh Tepe’yle neden ilgilenilmiyor

TOPÇU: İKBAL HEDEFİMİZ OLMAZ

Başkent Fısıltıları’nda geçtiğimiz hafta ‘Büyükşehir’de erken hesaplar’ başlıklı yazının ardından epey arayan oldu. AK Parti, CHP ve MHP’de yerel kulislerle ilgili konuşulanları yazmıştım.
Yazımın ardından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’dan bir açıklama geldi. Topçu’nun ismi 2009 Büyükşehir adaylığı için kulislerde konuşulsa da Topçu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtiyor.
Topçu’nun açıklamaları özetle şöyle:
“Hem temsili siyasi hayatımızda hem de sivil hayatımızda hiç bir göreve talip olmadığımız, bizi tanıyanlar tarafından bilinir” diyen Topçu sözlerini şöyle sürdürüyor: Fani hayatta önümüze ikbal hedefleri koymayız. İnandıklarımızı ve doğruyu yapmaya çalışarak hayatımızı sürdürürüz. Kaderimizde ne yazılmışsa da ona rıza gösteririz. Belirtilen konular hakkında(Büyükşehir adaylığı) bir niyetim ve hesabım yoktur.”

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI