"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Mavi otobüsler de 'Ankarakart’lı oluyor

Ankara kent içi ulaşımda ‘akıllı döneme’ 1 Temmuz 2014’te geçti. Başkentliler EGO otobüslerine, ANKARAY’a, metroya teleferiğe bile Ankarakart’la bindi ancak özel toplu taşıma araçları (ÖTA) ve mavi özel halk otobüslerine bir türlü binemedi.

Belediye kontrolünde olmayan ÖTA’lar ve özel halk otobüsleri can sıkıcı olaylarla gündeme geldi.
Son olarak bir ÖTA’da yaşanan tecavüz olayı bardağı taşırdı. Belediyenin kararlı tutumuna kamuoyu baskısı da eklenince ÖTA’lar Ankarakart’a geçti ve şoför-biletçi-yolcu üçgenindeki sorun ortadan kalktı.

* * *

Ankara’daki toplu taşımada nakit parayla ulaşım yalnızca mavi halk otobüsleriyle yapılabiliyor. Okur-Yazar köşesinde Başkent’in nabzını tutan editörümüz Fatih Tekeci okuyucularımızdan gelen, ‘Halk otobüsleri Ankarakart’a neden geçmiyor, geçecekse bu ne zaman olacak?’ sorusunu yöneltti.

* * *

Ankaralıları yakından ilgilendiren ve kentteki toplu taşımayı tam anlamıyla ‘Ankarakartlı’ yapacak bu soruların yanıtlarını edindiğim bilgiler doğrultusunda paylaşayım. Büyükşehir yetkilileri mavi halk otobüsü temsilcileriyle görüşerek Ankarakart’a bir an önce geçmeleri gerektiğini bildirdi. Önceleri buna yanaşmayan halk otobüsü temsilcileri, Ramazan ayı sonrasında Ankarakart’a geçebileceklerini ifade etti.

* * *

Tek sıkıntının bu düzenlemeden sonra işsiz kalacak 400’e yakın biletçi olacağı belediye yetkililerine bildirildi. Üst düzey bir belediye yetkilisi, “Mavi halk otobüsleri bu yıl içerisinde Ankarakart’a geçecekler. Ramazan ayı sonrasında kartlı sisteme geçmelerini istiyoruz. Biletçilerle ilgili sıkıntıları dile getirdiler. Kısa sürede ona da kendi içlerinde bir çözüm bulmalarını istedik. Onlar da geçince Ankara’daki ulaşımın tamamını Ankarakart’lı hale getirmiş olacağız” bilgisini verdi.

* * *

Gecikmiş olsa da Başkent’teki ulaşımın tek bir kartla yapılacak olması önemli bir gelişme. 2018 yılının şubat ayında hizmete girmesi hedeflenen Sincan-Kayaş hattındaki banliyö hattı da Ankarakart’a eklenmeli. Böylelikle şoför-biletçi-yolcu üçgeninde yaşanan sorunlar en aza inmiş olur.

X