"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Kaydırmalar olabilir

Yerel seçim havasına girilmeye başlandı. Herkesin dilinde İstanbul-Ankara var...Şimdilik daha çok konuşulan AK Parti’nin adaylarının kim olacağı yönünde.CHP’nin İstanbul ve Ankara adayları biraz da Muharrem İnce ve Mansur Yavaş’a kilitlenmiş durumda.İYİ Parti’yle bir ittifak yapılıp yapılmaması da belirleyici olacak. MHP’nin ‘Melih Gökçek’ hamlesinden sonra iki taraf da süreci ‘beklemeye’ aldı.

AK Parti kulislerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayının yeni yıldan önce açıklanacağı görüşü hakim.
Üst düzey bir kaynağımla görüşmemden edindiğim bilgiler şöyle:
* Anketler ve saha çalışmasında Mustafa Tuna çıkarsa devam edilecek.
* Parti yönetiminde ‘yüksek profilli bir aday’ beklentisi hakim.
* Bugün için ibre Mehmet Özhaseki’den yana...
* 25 ilçenin 21’ini yöneten başkanların yarısından fazlası değişirse sürpriz olmamalı.
* Mevcut ilçe belediye başkanlarının başka ilçelere kaydırılma ihtimali var.

* * *

AK Parti’deki genel hava ‘yüksek profilli bir aday’ gösterilmesi yönünde. İlçe adaylarının Büyükşehir’den sonra açıklanacağı bilgisi de ilçe adaylarına verilen önemin göstergesi. Bugün için şöyle bir yöntem izleneceği konuşuluyor. Anketler, temayül yoklaması, saha çalışmaları ışığında devam etmek isteyen belediye başkanının yanı sıra başarılı görülen iki aday daha belirlenecek. Bu isimler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın değerlendirilmesine sunulacak. Belediyenin AK Parti’de olmadığı yerlerde ise 3 isim yine Erdoğan’a sunulacak.

Kaydırmalar olabilir

CHP ANKARA’DA O İSİMLERİ SORUYOR

CHP’de hem genel merkez hem de il başkanlığı Ankaralı’ya ‘adayımız kim olsun’ diye soruyor.
İl Başkanı Rıfkı Güvener aday belirlemede yetkinin yerel dinamiklerde olması gerektiği düşüncesinde, bu talebi de CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na iletmiş durumda. Önümüzdeki hafta süreç netleşecek gibi. Bu arada bir de anket çalışmaları var.
Başkentliye sorulan isimler arasında Mansur Yavaş, Cengiz Topel Yıldırım, Fethi Yaşar, Alper Taşdelen, Bülent Kuşoğlu ve Levent Gök bulunuyor.

GÖKÇEK MESELESİ NE OLACAK?

Kaydırmalar olabilir
Melih Gökçek meselesi belirsizliğini koruyor.
Daha doğrusu Gökçek sessizliğini koruyor.
MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin açık çağrısı var. Bu köşeden MHP’li üst düzey bir kaynağımın ‘bu resmi bir tekliftir’ bilgisini de paylaşmıştım.
İlk günden bu yana Melih Gökçek’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a rağmen böyle bir hamle yapmayacağına inananlardanım.
Gökçek hamlesinin üzerinden günler geçtikçe MHP’de de ‘Gökçek aday olmaz’ düşüncesinin hakim olmaya başladığı bilgisini paylaşabilirim.

* * *
Son dönemde ortaya atılan Osman Gökçek’in ilçe belediye başkan adaylığı konusuna gelince...
Gökçek’e yakın kaynaklar böyle bir konunun ‘pazarlık’ unsuruymuş gibi gösterilmesinden rahatsızlıklarını dile getiriyor ama ‘adaylık olmaz’ demiyor. AK Parti içindeki ‘Gökçek karşıtları’ ise ismi Sincan, Keçiören ve Mamak için geçen Osman Gökçek’in adaylığı için, ‘Doğru olmaz, ama aday gösterilmez diyemeyiz’ diyerek bu olayı kestirip atmıyorlar. Bekleyip, göreceğiz...

X