"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

İktidarın aynası

Cumhurbaşkanlığı seçimi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın zaferiyle sonuçladı.

Seçime katılım beklendiği gibi 30 Mart yerel seçimlerine yaklaşamadı.
Ankara özelinde de durum değişmedi. Yerel seçimlerde Başkent’te katılım yüzde 90 iken, Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu oran yüzde 77’de kaldı.
Erdoğan Ankara’da yüzde 51.3, Ekmeleddin İhsanoğlu 45.2, Selahattin Demirtaş yüzde 3.8 oy aldı.
30 Mart’taki seçim sonuçlarına baktığımızda (Melih Gökçek yüzde 44.6-Mansur Yavaş yüzde 43.8) yüzdelik oran artmış gibi gözükse de AK Parti’nin oylarında bir değişme yok.
AK Parti yerel seçimde 1 milyon 411 bin, Cumhurbaşkanlığı seçiminde 1 milyon 405 bin oy aldı.
Seçime çatı aday olarak giren Ekmeleddin İhsanoğlu ise 1 milyon 239 bin oyda kaldı. Oysa Yavaş yerel seçime yalnızca CHP çatısı altına girerek 1 milyon 387 bin oy almıştı.

* * *

Rakamlarla devam edelim. Ankara’da 30 Mart’taki seçimde oy kullanan 424 bin 468 seçmen Cumhurbaşkanlığı seçiminde sandığa gitmedi.
İhsanoğlu’nun Başkent’te aldığı oyun düşüklüğü sandığa gitmeyen kesme bağlanabilir. Ama ilçe ilçe incelediğimizde Erdoğan’ın katılımın yerel seçime göre yüzde 13 düşük olmasına rağmen bazı ilçelerde 30 Mart’ın üstüne çıktığını ya da aynı oyu yakaladığını görüyoruz. Bu sonuç, ‘Katılım yüksek olsa İhsanoğlu’nun oy oranı biraz daha yükselirdi ancak Erdoğan’ı yakalayamazdı’ tezini güçlendiriyor.

* * *

30 Mart’ta 25 belediyenin 20’sini kazanan AK Parti, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de ilçelerde ezici üstünlük sağladı. İhsanoğlu yalnızca Çankaya, Etimesgut ve Yenimahalle’de Erdoğan’dan fazla oy aldı. Ankara’nın 25 ilçesinin 22’sinde Erdoğan, İhsanoğlu’nu geride bıraktı.

* * *

Sonuçta Ankara ‘iktidarın aynası’ olma özelliğini korudu. 2009 yerel, 2011 genel ve 2014 yerel seçimlerinde olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de iktidar partisi, Ankara’da Türkiye ortalamasına çok yakın oranda oy aldı.

SEÇİMİN ‘EN’LERİ

* Erdoğan en yüksek oyu, yüzde 82 ile Çamlıdere’de yakaladı.
* Ekmeleddin İhsanoğlu en yüksek oy oranına yüzde 71’le Çankaya’da ulaştı.
* Selahattin Demirtaş en yüksek oy oranını yüzde 14’le Haymana’da alarak, İhsanoğlu’nu geride bıraktı.
* Erdoğan en düşük oyu yüzde 24’le Çankaya’dan aldı.
* İhsanoğlu en düşük oyu yüzde 14’le Haymana’dan aldı.
* Demirtaş da Çamlıdere’de yüzde 0.71’de kaldı.

EN İYİ TAHMİN HDP’DEN

Seçimden yalnızca iki gün önce AK Parti, CHP, MHP ve HDP’nin il başkanlarıyla konuşmuş, seçimin Ankara ayağıyla ilgili tahminlerini almıştım.
En iyi tahmin HDP İl Örgütü Eş Başkanı Orhan Çelebi’den geldi. Çelebi, ‘oyumuzu üç kat arttırırız’ demişti. Demirtaş yerel seçimde HDP’nin 24 bin olan oyunu 95 bine çıkardı.
Erdoğan ve İhsanoğlu aday gösterildikleri partilerin il başkanlarının tahminlerinden daha düşük oy aldı.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI