"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Göz göre göre

Sabah saatlerinde ATO Başkanı Salih Bezci’nin telefonuyla öğrendim Rüzgarlı Sokak’ta yaşananları.

Bezci’nin canı çok sıkkındı, olay çok tazeydi. Başladı anlatmaya:
“Deniz Bey Rüzgarlı Sokak’ta bir esnafımızın oğlunu otopark görevlisi vurmuş. Durumu ağır. Biliyorsun biz de Rüzgarlı esnafıyız, olay yerine gidiyorum şimdi.”

* * *

Ankara otoparklarındaki sıkıntıyı bilmeyen yok. Yıllardır değnekçi terörü vardı, sonra bu olay yol üstü otoparklarında ‘resmileşti.’
Ankara Hürriyet aylardır yazıyor. Son olayı ‘kader’ olarak değerlendirmek ya da ‘münferittir’ demek insanların aklıyla alay etmek olur.
Mart ayında Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan ‘sözde’ tek tip otopark kararını takan yok.
Ankara’nın dört bir yanında kafasına göre ücret alan otopark görevlileri, insanları tedirgin eden tavırlar göz göre göre yaşanan bu olayların habercisiydi.

* * *

Dün, Ankara sokaklarını resmi değnekçilere teslim eden Büyükşehir Belediye Meclisi kararının ardından otoparkçı terörüne ilk kurbanı verdik.
21 yaşındaki Mehmet Karagöz bir otoparkçı tarafından kalbinden vurularak öldürüldü.
Başta Ankara Hürriyet olmak üzere Başkent basını otopark sorununu hep gündemde tutarak, sorumluluğunu yerine getirdi.
Otoparklarda yaşanan sorunları görmezden gelen yetkililer için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Sözüm sadece Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne, Başkan Melih Gökçek’e, meclis üyelerine değil tabi.
Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal ve diğer yetkililere de.
Sizin yönettiğiniz Başkent’in sokakları henüz 21’indeki Mehmet öldürülünceye kadar güllük gülistanlık değildi. Tüm kent şikayetçiydi, kentin sesini bugüne kadar duymalıydınız...

NE İLK NE SON

Rüzgarlı cinayetini haber veren Salih Bezci’yle öğle saatlerinde yeniden konuştuk.
Vurulma olayının ardından Ankara Valiliği’ne yürüyen esnafın yanına gittiğini söyledi. Bezci şöyle devam etti:
“Esnaf haklı olarak çok kızgındı. Olayın infiale dönüşmemesi için 15-20 esnaf arkadaşımızı Ankara Valimiz Mehmet Kılıçlar’la görüştürdüm.
Sayın Vali de çok üzgündü. Bu yaşananların ve Ankara’daki otopark uygulamalarındaki sorunları devletin üst yönetimiyle birlikte değerlendireceklerini ifade etti.
Otopark Ankara’nın en büyük sıkıntısına dönüştü. İstanbul’daki İSPARK uygulamasına geçilmeli. Sistemi otomatik hale getirmediğimiz sürece bu olay ne ilk ne son olacak.”

* * *

İSPARK benzeri bir uygulamaya geçilmesi gerektiğini aylardır yazıyoruz. İSPARK’ın ne olduğunu bilmeyenler varsa internet sitesine bir göz atmalı. Bugüne kadar kaç milyon aracın İSPARK’ı kullanarak park ettiği, baktığınız gün kaç bin aracın İSPARK’ı kullandığına kadar her şey kayıt altında. Bir de Ankara’ya bakın. Park ettikten sonra verilen hiçbir mali değeri olmayan fişler, otoparkçının insafına kalmış park ücreti, kaba tavırlar....
Burası Türkiye’nin başkenti. Eğer bu kentte yaşayanlar araçlarını rahatça parkedemiyorsa yazık, çok yazık...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI