"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Gökçek’le ilgili üç ihtimal iki görüş

İstanbul’da, Kadir Topbaş’ın istifasının ardında bir furya başladı.

“Görevden alınan başka belediye başkanları olacak” iddiası güçlü bir şekilde kamuoyunda dolaşıyor/dolaştırılıyor.
Kimine göre 3, kimine göre 5, kimine göre 10 belediye başkanı...
İlçelerden de görevden alınacaklar olacakmış.
İddialar böyle sürüp gidiyor, tabi ki iş dönüp dolaşıp Ankara’ya geliyor.
* * *
Muhalefetin Ankara’da Melih Gökçek’le ilgili bir algı oluşturmaya çalışması normal. Bu normalliği bozan kısım ise önceki gün İstanbul’da bir AK Parti’li meclis üyesinin Gökçek’le ilgili paylaştığı bir sosyal medya mesajıydı.
“Melih Gökçek Başkanım. Yaklaşık 100 yıl süren hizmet sevdanıza teşekkür eder, sivil hayatınızda başarılar dilerim, demek için sabırsızlanıyorum” tweet’ini atan AK Partili Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi. Topbaş’a rağmen alınan ve onu istifaya götüren 5 meclis kararına olumlu yönde oy kullananlardan.
* * *
Her ne kadar Kaşıtoğlu, Gökçek’le ilgili tweet’i silse de çok ses getirdi, hatta muhalefetin elini güçlendirdi. Peki bu gerçekten bir meclis üyesinin kişisel iradesiyle atılmış bir tweet miydi yoksa Gökçek’i de istifaya zorlamaya çalışan parti içi bir hareket miydi?
Ya da tekrar aday olmak isteyen Gökçek’e, ‘birilerinin’ “Adaylığı aklından geçirme” mesajı mıydı?
* * *
Bu üç seçenek de ihtimal dahilinde. Ankara’nın İstanbul’dan farkına gelince... Gökçek’i kontrolsüz biçimde oyun dışına itmeye çalışmak, AK Parti’nin Ankara hesabını bozabilir. Çünkü Cumhurbaşkanlığı oylamasında da ‘hayati’ rol biçilen İstanbul ve Ankara seçimlerinde bugün için daha zor olanı Ankara.
* * *
Başkent siyasetine hakim AK Parti’li bir siyasi ise partideki iki ayrı görüşü şöyle aktarıyor:
1)
“AK Parti yönetimi Başkent’te eğer Gökçek yeniden aday gösterilmeyecekse onun desteğini alacak, gerçek manada canla başla çalışmasını sağlayacak bir isimle yola çıkacaktır. Bunun için de görev süresi öncesinde Gökçek’e “istifa et” denmesi yerine Gökçek’e yeni bir pozisyon yaratılması(kabine değişikliğinde bir görev verilmesi gibi) bugün için en akılcısıdır.”
2)
“Seçim döneminde Gökçek’le ilgili tasarrufta bulunmak partiye daha çok zarar verir. Kadir Topbaş süreci başarıyla atlatıldı. Başkent’te herkesin üzerinde mutabık kalacağı bir ilçe belediye başkanıyla kalan bir buçuk yılı geçirebiliriz. Hem yeni bir soluk gelir hem de Gökçek’in değiştirilmesinin sancılarını atlatmak için zaman kazanılır.”

Gökçek’le ilgili üç ihtimal iki görüş

“METAL YORGUNLUĞU” NASIL ATLATILACAK

Geçtiğimiz pazar günü yapılan Mamak İlçe Kongresi’ndeki fotoğraflara bakıyorum. Konuyla ilgili AK Partililerle konuşuyorum, kongreyi izleyen arkadaşımız Sedat Cenikli’ye soruyorum aynı cevap: “Eski coşku ve kalabalık yok.”
Başbakan Binali Yıldırım’ın da kongreye katıldığını hatırlatmak lazım.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “metal yorgunluğu” diyerek eleştirisini haklı çıkaran görüntüler Başkent’te rahatlıkla gözlenebiliyor.
Elbette bu sadece Mamak’la alakalı bir durum değil. AK Partili belediyelerin yönettiği ilçelerin bazılarında ‘belediye başkanı-ilçe başkanı’ tartışmaları rahatlıkla dillendirilebilir hale geldi. AK Parti’de ‘kol kırılır yen içinde kalır’ geleneğindeki bu çatlamayla ilgili ne tür önlemler alınacak, bu süreç yaraları derinleştirecek mi yoksa bu süreçten daha mı güçlü çıkılacak, izleyip göreceğiz.

KONGRELERE ARA VERİLDİ

Türkiye’de olduğu gibi Ankara’da da kongre süreci devam ediyor. Bazı ilçelerde kongreler tamamlansa da Başkent’te sürece ara verildiği kulağıma gelenler arasında. Gerekçesi ise adayların yeniden değerlendirilecek olması. Bir iddiaya göre ilçe kongresi yapılanlardan bile istifalar istenebileceği yönünde.

CHP’DE NELER OLUYOR

AK Parti’de böyle bir hareketlilik yaşanırken, geçen seçimi kıl payı kaybeden CHP’de neler oluyor diye şöyle bir baktım.
Kongre hazırlıkları dışında bir şey yok. Milletvekillerinin -bazıları Ankara milletvekili bile değil- alışılmış soru önergeleri dışında şimdilik etkin bir muhalefet çizgisinde değiller, süreci izliyorlar.
Seçimi bir puanla kaybetmelerine rağmen 25 ilçeli Ankara’da yalnızca 2 belediye kazanılmasını sorgulayan yok, varsa da bununla ilgili pratiğe dökülen bir çalışma yok.
Büyükşehir adayıyla ilgili de henüz bir strateji belirlenmiş değil. AK Parti’de bugün için Başkent’te ‘karışıklık’ gibi gözüken durum yarın için yükseliş trendine dönüşür, CHP’de halen bir hareketlilik olmazsa şaşırmayın.

X