"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Entel dünyadan halkın dünyasına

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar: Entel dünyaların değil, halkın dünyasının partisi olduğumuzu halkımıza hissetirmeliyiz. Halkın çocuklarını aday göstermeliyiz.

2009 seçimlerine girerken AK Parti yönetiminde olan Yenimahalle’de büyük bir sürpriz yapan, 2014 seçimlerinde ise CHP’nin oy deposu Çayyolu’nun ilçeden ayrılmasına rağmen yüzde 50’nin üzerinde oy alarak ikinci kez başkan seçilen Fethi Yaşar’la yaklaşan genel seçimler öncesi konuştuk.
Yaşar, Şişli’de patlak veren parti içi krizden, ‘yeni CHP’ tartışmalarına; genel seçimlerde olması gerektiğini düşündüğü milletvekili aday profilinden, gelecek planlarına kadar pek çok konuda çarpıcı değerlendirmeler yaptı.

* 2009’da muhalefetken seçimi kazandınız. 2014’te oy oranını arttırarak yeniden seçildiniz. Yenimahalle’deki başarının sırrı nedir?

FETHİ YAŞAR: Altı senedir Yenimahalle’yi yönetiyoruz. Bakış açım, benim gibi düşünmeyenlere saygı göstermek üzerine. Belediye başkanıysanız herkese eşit mesafede olmak zorundasınız. Belediyeye gelen insanların tek istediği muhatap bulmak. Yapılacakları yapacaksınız, yapılamayacakları izah edeceksiniz. Halka bunu hissettirdiğinizde vatandaş sizi bağrına basıyor. Yenimahalle’de haksızlığa uğrayarak seçime gittik. Yüzde 70’ten fazla oy aldığımız Çayyolu’nu bir gecede Yenimahalle’den ayırdılar. 2004’te 154 bin olan oyumuzu, Çayyolu’nun ayrılmasına rağmen 196 bine çıkardık. Çok önemli bir başarı. Buradan şu sonuç çıkıyor. Siz halkla buluşursanız, kanunlara saygılı olursanız, rozetinizi çıkarıp ötekileştirmezseniz vatandaşımız CHP’li, AKP’li MHP’li demeden teveccüh gösteriyor.

* Belli bir oy aralığına sıkışmış bir CHP var. Bu söylediğiniz tablonun genele yayılması için partiniz ne yapmalı?

FETHİ YAŞAR: Entel dünyaların değil, halkın dünyasının partisi olduğumuzu halkımıza hissetirmeliyiz. Halkın çocuklarını aday göstermeliyiz. Sosyal demokrasiyi, bu ülkenin kuruluş felsefesini içine sindirmiş, ötekileştirmeden, ayrıştırmadan herkese eşit muamele yapacak; inançlı, yürekli, bilinçli bu ülkenin bağımsız bütünlüğüne sahip çıkan; ırkçılık, mezhepçilik yapmayan insanların ön planda olması gerekiyor.

PARTİNİN ÖZ EVLATLARI ÖTELENMEMELİ

* Yaklaşan genel seçimler öncesi CHP’nin aday belirleme yöntemi nasıl olmalı? Bir de ‘yeni CHP’ tartışmaları ve geçmişte başka partilerde olanların durumu var. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

FETHİ YAŞAR: Ön seçimle ilgili yoğun talep var. İster ön seçim ister merkez yoklaması olsun yukarıda belirttiğim değerler çiğnenirse başarılı olamayız. Parti içinde dengeler gözetmeli, partide emeği olanlara öncelik verilmeli. Bu partinin öz evlatları ötelenmemeli. Geldikleri yerlerin politikalarını CHP’de uygulamaya çalışanlar var. Biz buna müsaade etmeyiz. Bu partinin ilkelerine bu partide olan herkes saygı göstermek zorunda.
‘Bunu şuradan alsak, şunu buraya aday göstersek’ hesaplarıyla başarılı olamayız. Yenimahalle’de sadece CHP’lilerden oy almadık. Sağdan da CHP’li olmayan soldan da oy aldık. Siz adaletinizi halka hissettirin gerisi gelir. Ama sen, ben, bizim oğlanı oynayarak, onun yakını, bunun yakınını aday göstererek ilerlersek başarı şansımız olmaz.

LAİKLİK DİN YASAĞI DEĞİL, DİN ÖZGÜRLÜĞÜDÜR

* Başka partilerden demişken, son seçimde Mansur Yavaş Büyükşehir adayınızdı ve seçimi kıl payı kaybetti. Bu sonucu bekliyor muydunuz?

FETHİ YAŞAR: Mansur Bey’in getirdiği belli bir oy var. Diğer adayların, bizlerin de getirdikleri var. CHP’nin şimdiki hedefi 2014’teki oyun üzerine çıkmak olmalı. Bu da ancak doğru isimlerin listeye yazılmasıyla olur. İnançlara saygı duyan, farklı düşüncelere saygı duyan, halkı tanıyan; köydeki çiftçiyi de fabrikadaki işçiyi de çarşıdaki esnafı da bilen adaylarla yola çıkmalıyız. Madem halkın sosyal demokrat partisiyiz bunu listelere yansıtmalıyız.

* CHP’nin muhafazakar kesimle sorunu olduğunu düşünenler var. Sizce bir sorun var mı?

FETHİ YAŞAR: İstisnalar kaideyi bozmaz. CHP’nin inançlara ters düşen bir politikası yok. Öyle bir şey olsa, ben burada durmam. Bu partide inançlarla derdi olan varsa boşa durmasın, gitsin. İster camide, ister cemevinde isterse kilisede... Kim nerede istiyorsa ibadetini yapsın. Biz laikliğin savunucusu olan bir partiyiz, herkes bunu bilerek yaşamalı. Unutulmamalı ki laiklik din yasağı değil, din özgürlüğüdür.

KILIÇDAROĞLU EN KRİTİK DÖNEMLERDE SAHİP ÇIKMIŞTIR

* Kılıçdaroğlu’yla görüşme sıklığınız nedir? Parti meselelerini konuşur musunuz?

FETHİ YAŞAR: Ben kendisine rahatça ulaşabiliyorum. Bugün belediye başkanıysam, ikinci dönem adaylığımız olduysa buna karar veren tek kişi Sayın Kılıçdaroğlu’dur. En kritik dönemlerde sahip çıkmıştır, halen sahip çıkmaktadır.

* Genel seçim öncesi aday belirlemelerden önce kendisiyle görüşme talebiniz olacak mı?

FETHİ YAŞAR: Bu kendisinin takdiri. Bu konuyla ilgili randevu talep etmem. Kendisi çağırıp sorarsa, ben ancak belli tariflerde bulunabilirim. İsim söylemek doğru olmaz.

OĞLUNUN MECLİS ÜYESİ OLMASI BANA GÖRE DOĞRU DEĞİL

* Şişli’de son dönemlerde ilginç şeyler oluyor. Bir tarafta Belediye Başkanı Hayri İnönü diğer tarafta eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve meclis üyesi olan oğlu Emir Sarıgül. Tehdit iddiaları var. Ne düşünüyorsunuz?

FETHİ YAŞAR: Bir kere parti genel başkanlığına aday olmuş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilmiş bir kişinin oğlunun meclis üyesi olması bana göre doğru değil. Ben asla ailemden birinin böyle bir görev almasını kabul etmem. Ama bu olmuyor değil. Başka partilerde de oluyor maalesef. Şişli’de de seçilmiş bir belediye başkanı var. Kavganın kimseye faydası yok. Belediye başkanını istifaya zorlama iddiaları var. Bu konuda Mustafa Sarıgül’le görüşmedim, iddialar bu yönde. Karşı tarafta da İnönü ailesi var. İnönü ailesi bu partide yenecek insanlar değil. En kısa zamanda Emir’in de başkanın da ortak uzlaşı içinde olmaları gerektiğini düşünüyorum.

* Söz ilişkilerden açılmışken sizin Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le ilişkileriniz nasıl?

FETHİ YAŞAR: Yaradılışım itibariyle kavga benim işim değil. Genç dönem de bu dönem de Sayın Gökçek’le bir sorunumuz olmadı. Biz Yenimahalle’nin hakkını hep koruduk, korumaya da devam edeceğiz. Bürokratlarımız da uyumlu çalışıyor. Yenimahalle’de güzel şeyler yapacaksa onur duyarız, teşekkür ederiz. Zaman zaman olayı siyasete taşımak isteyen kişiler olabiliyor. Konuşmakta fayda var. Küçük anlaşmazlıkları siyasi kan davasına dönüştürmemek gerekir.

* Çankaya’yla koordinasyonunuz nasıl. Geçen dönemle bu dönemi kıyaslayacak olursanız yeteri kadar iş birliği var mı?

FETHİ YAŞAR: Geçen dönem Bülent Bey’le birbirimizi hiç kırmadık. Ama ortak bir çalışma ortamımız da olmadı. Bu ya bizden ya bürokratlardan kaynaklandı ama olmadı. Şimdi, Alper Bey’le düzgün bir şekilde gidiyor. Başarılı olması lazım. Genç, iddialı, siyaseti bilen bir aileden de geliyor. Ben, bana sorulan her soruya cevap veriyorum, ağabeylik görevimi yapmak boynumun borcu. Uyumlu başladık. İnşallah böyle devam eder.

* Son olarak gelecek planınızı soralım.2015’teki genel seçimlerde milletvekili olmak gibi bir düşünceniz var mı?

FETHİ YAŞAR: Milletvekilliği düşüncem yok. Bu halkı kandırmak olur. 5 yıllığına bu göreve seçildim. Layıkıyla yerine getiririz. Sonrasına sonra bakarız

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI