"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

'Büyük'ler Meclis'e girecek mi

2015 Haziran ayındaki genel seçimler için kulisler hareketleniyor.

Sınırdaki hareketlilikler, çözüm süreci, ekonomi politikaları, iç meseleler derken AK Parti cephesinde isimler üzerinde hesap yapılmaya başlandı.
3 dönem kuralı yüzünden tecrübeli isimlerin neredeyse tamamının Meclis dışında kalacak olması yeni isimlere ‘ağabeyliği’ kimin yapacağı sorusunu da beraberinde getiriyor.
AK Parti içinde bir grup, yeni isimlerin sayısındaki fazlalığın doğurabileceği sıkıntıların önüne geçmek ve propaganda dönemine güçlü girebilmek için 3 büyük şehrin belediye başkanlarının seçimlerde milletvekili olması için kolları sıvadı.

* * *

Bu ekip seçime güçlü hazırlanma gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin milletvekili olması gerektiğini dillendirmeye başladı.
İstanbul’da Topbaş’a, Ankara’da Gökçek’e Kayseri’de Özhaseki’ye karşı olan isimler de bu yöntemle başkanların Büyükşehir’lerden ‘uzaklaşacağı’nı hesaba katarak ‘ağabey’ formülüne destek veriyor, konu açıldığında müspet yönde yorumlar yapıyor.

* * *

Hafızamızı biraz zorlarsak, üç başkanın son genel seçimde milletvekilliği için isimlerinin geçtiğini hatırlayabiliriz. Bu kez konjonktür daha müsait ve parti için iyi ya da kötü niyetle böylesi bir değişikliği isteyenlerin argümanları kuvvetli.
Her ne kadar başkanların bugün için böyle bir niyetleri olmasa da zaman neyi gösterir bilinmez.

İDDİAYI KİM KAZANACAK

Üç ismin milletvekili olma ihtimali şimdiden iddia konusu olmuş bile. AK Parti’li iki milletvekili geçtiğimiz günlerde belediye başkanlarının milletvekili olup olmayacağıyla ilgili iddiaya girmiş. Mesele öyle dallanıp budaklanmış ki konu Melih Gökçek’e kadar gitmiş. Gökçek’in ise tepkisi, ‘Benim aday olmayacağım konusunda iddiaya kim girdiyse o kazanır’ şeklinde olmuş.
Bakalım kazanan kim olacak?

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI