"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

BAŞKENT FISILTILARI

1 Kasım'a 10 gün kala 1. bölgede son durum

1 Kasım seçimlerine 10 gün kaldı.
Ankara 1. Bölge’de (Akyurt, Bala, Çankaya, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Polatlı, Sincan, Şereflikoçhisar) son duruma ve başkentteki seçim atmosferine bir göz atarsak:
* 7 Haziran verilerine göre bölgedeki kayıtlı seçmen 2 milyon 74 bin 389, geçerli oy 1 milyon 797 bin 327.
* TBMM’ye 18 milletvekili gönderen 1. Bölge’de yüzde 88’le katılım hayli yüksek.
* 7 Haziran’da AK Parti yüzde 36.5 oyla 7, CHP yüzde 33.4’le 7, MHP yüzde 18.1’le 3 ve HDP yüzde 6.2’yle 1 milletvekili çıkarmıştı.
* * *
3 dönem kuralı 1 Kasım’da kalkınca AK Parti’de birinci sıra Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın yerine Ali Babacan’ın oldu. Bu durum AK Parti içinde 1. Bölge’deki tüm dengeleri değiştirdi.
1 Kasım’da sonuç değişmezse Akdoğan’ın ardından sırasıyla Ahmet Gündoğdu, Ali İhsan Arslan, Jülide Sarıeroğlu, Murat Alparslan ve Ertan Aydın Meclis’e girecek.
7. sıradaki yerini Aydın’a kaptıran ve 9. sıradan aday gösterilen Tülay Selamoğlu’nun bu kez TBMM’ye girmesi çok zor.
8. sıradan aday gösterilen Fatih Şahin’in seçilebilmesi için bile 20 bin oya ihtiyacı var.
Ancak, Ak Parti İl Başkanı Nedim Yamalı’nın görüşü, Şahin’in ‘şimdiden seçildiği’ yönünde. 7 Haziran’a göre çok daha olumlu dönüşler gördüklerini aktaran Yamalı, “Alınan karar doğrultusunda sokaklarda belki çalışmalar çok gözükmüyor ama ev çalışmalarımız süratle devam ediyor. Geçen seçimde pasif kabuller alırken, şimdi bunun daha aktif olduğunu görüyoruz. Araştırmalarımız anketlerimiz de bunu gösteriyor. 1. Bölge’den 8 milletvekili çıkardığımızı 9’u çıkarma gayretinde olduğumuzu söyleyebilirim” diyor.
* * *
2011 seçimlerinde çıkardığı 6 milletvekilinin ardından 7 Haziran’da 7 milletvekili çıkaran CHP, Ankara 1. Bölge’de AK Parti’yi yakalamış oldu.
1 Kasım seçiminde, 7 Haziran’daki ön seçim sonuçlarına sadık kalan parti yönetimi, kontenjan adaylarına da dokunmadı.
Böylelikle listedeki sırasıyla Gülsün Bigehan, Necati Yılmaz, Tekin Bingöl, Aylin Nazlıaka, Levent Gök, Ali Haydar Hakverdi, Bülent Kuşoğlu’nun CHP’yi temsil etmesi kimseyi şaşırtmaz.
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun son dönemdeki performansı CHP’nin 1. Bölge’de yüzde 33.3 olan oyunu ne kadar yükseltecek ve 8. sıra adayı Ali Balkız’ın seçilmesine yetecek mi bunu 1 Kasım akşamında göreceğiz.
CHP İl Başkanı Adnan Keskin ise hayli iddialı. Keskin, Ankara’da oylarının yüzde 10 arttığını söylüyor ve ekliyor:
“Vatandaşımız bizim 7 Haziran vaatlerimizi AKP’nin bu seçimde taklit ettiğini görüyor. Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun koalisyon görüşmelerindeki iyi niyeti de sandığa yansıyacak. Ankara genelinde yüzde 10’luk bir artış görüyoruz. Bu da bize 1. Bölge’de bir milletvekili kazandırıyor. 1. Bölge’de birinci parti olacağız.
* * *
7 Haziran’da 3 milletvekili çıkaran MHP, 1. Bölge listesinde hatırı sayılır oranda değişiklik yaptı. Art arda yapılan seçimlerle yorulan seçmen algısına, yeni adayların heyecanı ile dinamizm katmayı hedefleyen MHP’de, 7 Haziran seçimlerinde listede yer alan milletvekili adaylarından sadece altısı kasım listelerinde yer bulabildi.
Daha önce defalarca Ankara’dan liste başı olarak seçilen Tuğrul Türkeş’ten boşalan ilk sıraya Genel Başkan Yardımcısı Zühal Topcu geldi.
Topçu’nun ardından gelen Erkan Haberal şüphesiz geçtiğimiz seçimde sahada kendinden en çok söz ettiren MHP Milletvekili adayı olmuştu. Haberal’ın ikinci sıradan aday gösterilmesi kimseyi şaşırtmadı. Üçüncü sıranın Prof. Dr. Mustafa Erdem’in yerine MHP Genel Sekreter Yardımcısı Hidayet Vahapoğlu’na verilmesi ‘sürpriz’ olarak değerlendirildi. 7 Haziran’da 4. sırada olan Haberal’ın yeri ise kariyerinde Oxford Üniversitesi’nde öğretim üyeliği de bulunan genç bir isim var: Alper Çağrı Yılmaz. Şu an Gazi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Yılmaz’ın seçilmesi için 16 bin oya ihtiyacı var.
MHP İl Başkanı Fatih Çetinkaya 4 milletvekili çıkaracaklarını söylüyor ve ekliyor:
“MHP adayları ve teşkilatlarıyla sahada olan tek partidir. Bu çalışmaların sonucunu sandıkta göreceğimizden hiç şüphemiz yok. Sandık kurullarıyla ilgili hazırlıklarımızı tamamladık. Sandık sorumlularımızı ve oy toplama merkezlerine avukatlarımızı seferber edeceğiz. MHP’nin ülke genelindeki son mitingi pazar günü Tandoğan Meydanı’nda. Tüm partililerimizi Tandoğan’a bekliyoruz.”
* * *
Yüzde 10 barajını geçerek Türkiye’deki siyasi hesapları değiştiren HDP, Ankara’dan da milletvekili çıkarmıştı.
1. Bölge’den partinin vitrin yüzlerinden Sırrı Süreyya Önder, HDP’nin aldığı 114 bin 944 oyla Meclis’e girmişti.
Genel görüş HDP’nin baraj sorunu yaşamayacağı yönünde olunca Önder’in yeniden seçilmesi kimse için sürpriz olmayacak.
HDP İl Eş Başkanı İbrahim Binici ise ikinci sıradaki Gülsen Ülker’in de seçilebileceği görüşünde:
“1. Bölge’den ikinci ismi Meclis’e taşıyacağımız konusunda umutluyuz. Sindirilmiş bir toplum var, korkutulmuş, ürkütülmüş. Can güvenliği için düşüncesini dile getirmiyor. Saha çalışmalarımızda bu kesimin sandığa gittiğinde eline mührü aldığı zaman vicdanının sesini dinleyeceğini düşünüyorum.”
* * *
Ankara’da son durum böyle. 39 bin 500 oy alan Nazmi Ardıç bu kez aday değil. Gülen Cemaati tarafından desteklendiği düşünülen Ardıç’ın oyları blok olarak milletvekili çıkaran diğer 3 partiden birisine giderse bir milletvekilinin partisi değişmesi ihtimal dahilinde.
* * *
Ve son olarak...
Gelelim benim 1. Bölge tahminime.
Türkiye genelindeki seçim sonucunda çok büyük sürprizler olmazsa, Ankara 1. Bölge’de partilerin oy oranları değişse de milletvekili sayları aynı kalır. AKP 7, CHP 7, MHP 3, HDP 1 milletvekili çıkarır.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI