"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Ankara’nın yüzde 80’i tamam

Herkesin merakla beklediği yerel seçimin Ankara ayağında tablonun netleşmesine sayılı günler kaldı. İki taraftaki son duruma şöyle bir bakalım.

Cumhur İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, Ankara’nın röntgenini çekmeye başladı. 25 kişilik bir ekiple Ankara projeleri çalışılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döneminden ekibi bir yandan, Büyükşehir Belediyesi’nden bir ekip de diğer yandan çalışırken, Özhaseki de kendi belediyecilik döneminden vatandaşa dokunan projelerini Ankara’ya uyarlıyor.
Özhaseki’nin seçim boyunca rakip ya da rakipleriyle ilgili yorum yapmaktan olabildiğince uzak duracağını; projeler ve belediyecilik tecrübelerini aktarma üzerine bir strateji kuracağını söyleyebiliriz. Sahaya tam olarak çıkma ve kampanyayı başlatma zamanı olarak da yeni yılın ilk günleri belirlenmiş. Özhaseki’nin kampanyasını MHP teşkilatlarıyla da koordineli yapması planlanıyor.

* * *

Başkent’teki 25 ilçenin 21’ni yöneten AK Parti’nin ilçe belediye başkan adaylarının açıklanma tarihine gelince...
AK Parti teşkilatlarının adayların bir an önce açıklanması yönünde bir tavrı var. Büyük bir değişimin yaşanması beklendiği için açıklanma tarihi geciktikçe sürecin yıpratıcı bir hale dönüştüğü görüşü hakim. Aday çalışmalarında aslında sona gelindi. İlçelerin yüzde 80’i belirlendi. Gölbaşı, Çubuk ve Kızılcahamam, anketlerin halen devam ettiği ilçelerden.
Bu ilçelerin yanı sıra MHP’yle ittifak yapılacak ilçelerin de kesinleşmesinin ardından bu hafta sonuna yetişmese de 10 gün içerisinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılacağı bir törenle ilçe adayları duyurulacak.

ÇANKAYA ADAYI MHP’DEN Mİ OLACAK

Mehmet Özhaseki-Sadir Durmaz arasındaki ittifak görüşmelerinde Ankara’nın ilçeleri şekillenmeye başladı. Ankara’da bazı ilçelerde her iki parti de kendi adaylarıyla yarışabilir. Bunların başında Gölbaşı geliyor. Her iki partinin de güçlü olduğu ilçede ‘ortak aday’ formülü zor gözüküyor, iki partinin teşkilatı da aday çıkarma konusundaki kararlılığını genel merkezlerine bildirmiş durumda. Altındağ, Sincan, Keçiören ve Mamak’ta ittifak adayı olarak AK Parti’nin adaylarının, Etimesgut ve Polatlı’da MHP’nin adaylarının desteklenmesi neredeyse netleşti.
CHP’de olan Çankaya ve Yenimahalle’de de ittifak adayının desteklenmesi net gibi. Burada Yenimahalle’de AK Parti’nin adayının desteklenmesi öngörülüyor. Asıl sürprizin Çankaya’da yaşanacağı güçlü bir şekilde dillendiriliyor. İttifak masasında da gündeme gelen eski Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz ismine iki parti de sıcak. MHP’de bir ekibin Yılmaz’la görüştüğü ve sonuçlanmasa da mesafe aldığı öne sürülürken, bu girişimler sonuç verirse AK Parti’nin Çankaya’da MHP’yi desteklemesi gündeme gelebilir.

İTTİFAKTA ADAY CHP’DEN OLACAK

Gelelim CHP-İyi Parti cephesine. İttifak görüşmeleri; “bitti” derken başlıyor, “kurulacak” derken bozuluyor. Öyle ki, bu satırları yazdığım sıralarda önce ittifakın bozulduğu sonra Kemal Kılıçdaroğlu-Meral Akşener görüşmesi olduğu haberi ajanslara düştü.

* * *

İttifakın ilk kilitlendiği yer Ankara oldu. Oysa bu ittifakın en çok da Ankara seçiminde etkili olacağı değerlendirilmesi sık sık yapılıyordu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mansur Yavaş’la görüşmesinde, “İyi Parti’den aday ol, biz de destekleyelim” teklifi Başkent gündemini sarstı.
Yavaş’ın “CHP’den aday olmam daha doğru” demesi üzerine olay kilitlendi. Sonrasında Ankara milletvekillerinden belediye başkanlarına, Ankara siyasetinde etkin isimler CHP Genel Merkezi’ne akın etti.

* * *

Kılıçdaroğlu’yla görüşen CHP’li önemli isimler, “Son seçim yüzde 44 oy aldık. CHP’nin Ankara’dan aday çıkaramamasını açıklayamayız. Eğer aday çıkarmazsak seçmenimizi sandığa götüremeyiz. Gerekirse herkes kendi adayını çıkarsın. CHP’nin olmadığı Ankara seçiminde mevcut ilçeler bile tehlikeye girer” görüşünü dile getirdi. Kılıçdaroğlu ise, “Henüz verilmiş bir karar yok” diyerek Ankara’da İYİ Parti’nin adayının desteklenmesi konusunun netleşmediğini söyledi.

* * *

Bu yazıyı tamamladığım 18.30 sıralarında ise hızla değişen CHP-İYİ Parti kulislerinden aldığım son bilgiye göre... Eğer büyük bir sorun çıkmazsa Millet İttifakı kapsamında Ankara’da İYİ Parti CHP’nin adayını destekleyecek. Ortak aday formülünde öne çıkan isim ise yine Mansur Yavaş.

X