"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Ankara 3’e bölündü vekil sayısı 4 arttı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle seçime gidilecek olan 2019 yılında Ankara’yı yakından ilgilendiren değişiklikler yapıldı.

Türkiye genelinde milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarken, Başkent’teki milletvekili sayısı 32’den 36’ye çıktı.
Son verilere göre 5 milyon 346 bin 518 nüfusu olan Ankara’da bir milletvekiline düşen nüfus sayısı 148 bin 514 oldu.
En önemli değişiklik ise seçim bölgelerinde yaşandı. Ankara geçmiş yıllarda 1. bölge ve 2. bölge olarak ikiye ayrılıyordu. Yüksek Seçim Kurulu önceki gün yaptığı çalışmayı sonuçlandırdı ve iki bölgeyle seçime giren Ankara’da seçim bölgesi sayısını üçe çıkardı.

* * *

Ankara Meclis’e en fazla milletvekilini birinci bölgeden seçecek. 13 milletvekili çıkaracak birinci bölgede Bala, Çankaya, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Polatlı, Şereflikoçhisar yer alıyor. 1 milyon 920 bin 337 nüfusun bulunduğu birinci bölgede bir milletvekiline 147 bin 718 nüfus düşüyor.

* * *

En çok ilçenin bulunduğu ikinci bölge nüfus sayısı düşük olduğu için en az milletvekiline sahip olacak. 11 milletvekili çıkaracak ikinci bölge Akyurt, Altındağ, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam ve Pursaklar’dan oluşuyor. 1 milyon 630 bin 142 kişinin yaşadığı ikinci bölgede bir milletvekiline düşen nüfus sayısı 148 bin 194.

* * *

Sadece 6 ilçenin yer aldığı 3. bölgeden çıkacak milletvekili sayısı 12. Ayaş, Beypazarı, Etimesgut, Nallıhan, Sincan ve Yenimahalle 3. Bölge’yi oluştuyor. 1 milyon 796 bin 39 nüfuslu 3. bölgede bir milletvekiline düşen nüfus 149 bin 669.

 

BAŞKANLARDAN İTİRAZ YOK

Başkent'teki seçim hesaplarını yakından ilgilendiren bu değişikliklerin ardından AK Parti ve CHP’nin il başkanlarıyla konuştum.
AK Parti İl Başkanı Nedim Yamalı, “Bizimde genel merkezde yapıp YSK’ya yolladığımız bir çalışma vardı. Onlar da benzer doğrultuda bir çalışma yapmışlar. Coğrafi açıdan yakınlık, nüfus dağımı gibi konuları değerlendirip makul bir çalışma yapmışlar” yorumunu yaptı.
CHP İl Başkanı Adnan Keskin bölgelerin oluşturulma şeklinde problem olmadığını belirterek, “Çok doğal biçime birleştirmişler. Olması gereken gibi yapmışlar. Parti olarak iki bölgede güçlü hale geldik. Buna göre çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

X