"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

AK Parti’de hangi başkanlar partisine yük oluyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’ye geri döndüğü kongrede en dikkat çeken cümlelerinden biri “Milletimize, partimize yük olan değil, yükü omuzlayan belediye başkanları ile yolumuza devam edeceğiz” oldu.

Erdoğan’ın belediyelere yönelik bir tasarrufunun olabileceği aslında uzun zamandır konuşuluyor.
İcraat açısından başarısız olan, halkta karşılığı olmayan, tartışmalı imar uygulamalarına imza atan, referandum sonucu başarısız çıkan belediyelerle ilgili 2019 seçimleri beklenmeden bu tasarrufların uygulanabileceği de ifade ediliyor.
* * *

Belediyelere yönelik ‘tasarruf’un nasıl ve ne zaman olacağı belirsiz. Bazı belediyelere kayyum atanabileceği iddiaları son dönem dillendirilse de çok gerçekçi değil. Erdoğan’ın ‘İstifa et’ diyeceği bir belediye başkanının istifa etmemesi düşünülebilir mi?
Önümüzdeki günlerde belediye başkanlarının yönettiği il ve ilçelerdeki algısına ve halk tarafından kabul görüp görmediğine yönelik bir çalışma başlatılacağı kulislere yansıyanlar arasında. Bu çalışma sonucunda ‘partiye yük olanlar’ ortaya çıkmış olacak.

* * *

Gelelim Ankara’ya ve ‘Başkent’te partisine yük olan AK Parti’li belediye başkanı var mı?’ sorusuna...
Bu sorunun yanıtını sadece Ankara değil, Türkiye merak ediyor. 23 senedir Büyükşehir Belediyesi’ni yöneten Melih Gökçek’le ilgili negatif kampanya yürütenler sadece Gökçek karşıtları değil. AK Parti içerisinde de yıllardır bazı isimler Gökçek’in partiye zarar verdiğini düşünüyor. Diğer kesim ise ‘Gökçeksiz olmaz’ diyor.

* * *

Gökçek yeniden aday olmak istediğini açıkladı. Önündeki en büyük engellerden biri olan 3 dönem kuralı da ortadan kalktı. Hal böyle olunca AK Parti içindeki Gökçek karşıtları propaganda dilini değiştirerek, “Aday olsa da kazanamaz” demeye başladı.
Gökçek için şimdiden aday gösterilir ya da gösterilmez demek zor. Büyükşehir adaylığı için çaba gösterenler olduğu gibi, ‘ona yakışır’ denilerek hakkında kulis yapılanlar da var. Hatta ‘Ankara’ya kadın bir belediye başkanı aday gösterilsin’ fikrini savunanlar da...

* * *

Son olarak AK Parti içinde bir kesimin endişesini de aktaralım. Belediye başkanlarının görevden alınma ihtimalini bir yana bırakın, yeniden aday gösterilmeyeceği şimdilerde konuşulmaya başlanan belediye başkanları sorunu ortaya çıkabilir. Bu başkanlar negatif bir çalışma içinde olmasa bile performanslarında bir düşüş yaşanabilir.
Yerel yönetimlerden büyümüş bir hareket olan AK Parti, Erdoğan’ın dönüşünün ardından en önemli sınavı yine yerel yönetimlerle verecek. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere bu süreç, 2019’daki Cumhurbaşkanlığı seçimi de kuşkusuz doğrudan etkileyecek...

GÖKÇEK'LE BİRLİKTE TİRYAKİ'Yİ DE ETKİLİYOR

AK Parti’de ‘ihtiyaç görüldüğü takdirde’ üç dönemini doldurmuş isimlerin yeniden aday olabilmesinin önü açılınca Ankara’daki tablo da değişti.
Başkan Gökçek’in yanı sıra AK Parti’de 3. dönemini yaşayan bir diğer isim Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki. Dönem dönem ismi Büyükşehir adaylığı için geçen Tiryaki uzun zamandır siyasi tartışmalardan uzak durmaya özen gösteriyor. Tiryaki için yeni bir yol haritası çizilmezse Altındağ’dan aday gösterilmesi için bir engel bulunmuyor.
AK Parti’li diğer başkanlar Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ise ikinci dönemlerini yaşıyorlar.

X