"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

AK Parti’de ilk viraj ‘temayül’

Türkiye, 103 gün sonra siyasi tarihin en ilginç seçimlerinden birini yaşayacak.

AK Parti, 7 Haziran’daki seçime, kurulduğundan beri ikinci kez başında Recep Tayyip Erdoğan olmadan girecek.
AK Parti’nin ilk seçiminde siyasi yasaklı olduğu için aday olamayan Erdoğan bu kez Cumhurbaşkanı... Partiyi seçime götürecek isim ise Başbakan Ahmet Davutoğlu...

*

Geçtiğimiz cuma günü iktidar partisinde aday adaylığı başvuruları sona erdi. 550 kişi aday olmak için ilk sıra tercihini Ankara’dan yaptı. İkinci sıraya Ankara’yı yazanlarla birlikte bu rakam 722’ye ulaştı. Başvuranların yüzde 10’unu engelliler oluşturdu.

*

Bu hafta sonu yapılacak temayül yoklamasında partililer görmek istediği isimleri belirleyecek. Ardından aday adaylarından şansı olanlar oluşturulacak kurullara davet edilecek. Sonrasında en merak edilen konuların başında aday belirleme süreci geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’ye girecek isimler üzerinde ne kadar etkin olacak? Bu soru adaylıkların kesinleşeceği tarihe kadar siyasi çevreleri meşgul edecek gibi gözüküyor.

*

AK Parti’deki 3 dönem kuralı sonrası aday olabilmenin daha kolay olacağını düşünenlerin, başvuran isimleri gördükten sonra heveslerinin kırıldığı açık.
Bunun en açık örneklerinden birisi Ankara...
AK Parti İl Başkanı Nedim Yamalı’yı önceki gün ziyaret eden iki isme bakmak bile Başkent’ten vekil olmanın ne kadar zor olduğunun göstergesi: Eski MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Erdoğan’ın danışmanı Mücahit Arslan.
Fidan ve Arslan dışında Erdoğan’a da Davutoğlu’na da çok yakın isimler aday olabilmek için başvurdu. Ankara’da mevcut vekillerden 3 döneme takılmayanlara, kentin tanınan isimlerin eklediğimizde Başkent’te yarış gün geçtikçe daha da kızışacak gibi.

CHP’DE BAŞVURU SÜRESİ UZADI

CHP’de ise aday adaylığı başvuruları 1 Mart’a kadar uzatıldı. Kentin önemli dinamiklerinin yanı sıra CHP üst yönetiminden isimlerden de Ankara’da aday olacaklar var. Başkent’te adayların ön seçimle belirlenecek olması CHP’de de yarışı sertleştirecek.
Deniz Baykal döneminin ‘güçlü ikinci adamı’ Önder Sav’ın aday adaylığı başvurusu halen devam eden adaylık sürecinde en ilgi çeken gelişme olarak karşımıza çıkıyor.
Vekillik için yapılan başvuru sayısı 4 günlük sürenin ardından netleşecek.
Ankara örgütünde son yıllarda bir türlü durulmayan sular aday adaylığı sürecini nasıl etkileyecek, ön seçimde neler yaşanacak bekleyip göreceğiz.

MHP’NİN GÜNDEMİNDE ‘KONGRE’ VAR

MHP’de milletvekilliği adaylıkları henüz ilk gündem maddesi değil. Geçtiğimiz günlerdeki çekişmeli Ankara İl Kongresi’nin ardından 21 Mart’ta MHP Genel Kongresi var. Kongrenin ardından yeni oluşacak merkez yürütme kurulu ve divan aday olacak isimlerin belirlenmesinde etkili olacak.

X