"Cengiz Semercioğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Cengiz Semercioğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Cengiz Semercioğlu

Annelikle beraber kariyer de oluyor

Funda Arar, 8 aylık hamileyken stüdyoya girdiği albümü “Hoşgeldin”i, oğlu Aras 1,5 yaşına geldiğinde tamamladı. Hem oğlunu 6 ay emzirip büyüttü, hem bebeği kucağında stüdyoya gidip demoları okudu. Bu yeni albümünü dinlemek için Funda Arar’ın evine gittim. Birlikte mutfağa girdik, bana zeytinyağlı dolma, kısır ve sigara böreği hazırladı. Pazartesi günü çıkacak “Hoşgeldin” albümünden müthiş şarkılar mutfak sohbetimize eşlik etti.

Funda Arar’a ilk olarak bir yandan bebek büyütüp bir yandan 14 şarkılık bir albüm yapmanın zorluğunu sordum... Şöyle anlatmaya başladı:
“Bu albüme başladığımda oğlum doğmamıştı daha. Aras’a 7-8 aylık hamileydim ve bu albüme hazırlanıyordum.
Dolayısıyla 16-17 aydır bu albüme hazırlanıyoruz. Karnım burnumda, bu albümde yer alan şarkıların demolarını okuyordum.”
* Karnındayken gene iyi, asıl doğduktan sonra zor olmadı mı?
- Sen de babasın biliyorsun işte... Olmaz mı, oldu... Aras’la beraber stüdyoya girip demoları okumaya çalışmak hiç kolay değildi. O çok minikti, bırakmak istemiyordum, yanımda götürüyordum. Bir yanda Aras ağlıyor, bir yanda şarkıları okuyordum.
* Ne kadar emzirdin Aras’ı?
- 6 ay emzirdim...
* Demek ki annelikle beraber kariyer de oluyormuş...
- Olmaz mı? Tabii ki de oluyor. Bu benim işim. O da benim evladım... İkisini de yapmak, ilgilenmek zorundayım. Annelik ayrı bir kariyer ama iş hayatı onunla birlikte yapılır. Kolay değil ama yapılmayacak iş de değil. Benim annem de çalışıyordu, memurdu ve iki kız çocuğu büyüttü. Çocuğuma iyi bir gelecek sunmak için çalışmak zorundayım da ayrıca...
* Kadının tek işi sanki çocuk doğurmakmış gibi bir yaklaşım var ama...
- Hayır öyle bir şey olduğunu düşünmüyorum. Asla... Tabii ki annelik kadın için çok önemli. Doğaüstü bir şey... Ben de çocuğum olmadan anlamıyordum bunu... Ama işim de benim için çok önemli.
* Her çocuk kısmetiyle gelirmiş. Bu albüm de Aras’ın şansı o zaman...
- Kesinlikle... Onun uğurunun olduğuna inanıyorum ben... Onun verdiği kuvvet ve sevgiyle bu albümün bambaşka olacağını düşünüyorum.

Dolmayı avucunda sarıyor

Funda Arar’ı mutfakta bu kadar becerikli görünce şaşırmadım desem yalan olur... Malzemesini de kendi hazırladığı yaprak dolmayı tezgahın üzerine koymadan, elinde çok hızlı saracak kadar hünerli...
Bana da öğretti işin sırrını, iki dolma sardım ben de, akşam bunları Fabio yesin diye ayırdım...
“Senin gibi dolmayı böyle elde sarmayı benim diyen ev kadını yapamaz” deyince “O kadar abartılacak bir şey yok” diye itiraz etti Funda Arar...
Sonra da ekledi: “Milyonlarca kadın bu işi yapıyor. Abartmayın... Biz şarkıcı falan olup sahneye çıktığımız için millet bunlar evde hiçbir şey yapmadan yaşıyorlar zannediyor bizi. Buyrun işte dolma da sardım, kısır da yaptım, sigara böreği de...”
Yemek yapmaya ilgisini ise ailesine bağlıyor sanatçı. “Ben Ankara doğumluyum. Baba tarafım Vanlı, anne tarafım Ordu Fatsalı... Yemek yapma becerim aileden geliyor. Babam çok düşkündü yemeğe. Annem çalışan bir kadın olmasına rağmen her zaman mutfaktaydı. Biz iki kız kardeşiz. Babaannem de bizdeydi, o da yemek yapardı. Annem emekli olduktan sonra daha çok mutfakta zaman geçirmeye başladı.
Benim genç kızlığımda ailemle otururken öyle yemek yapmışlığım falan da yok ama göre göre alışıyor demek insan...
Annem dolmaları sara sara, biz de baka baka öğrendik. Meraklıyım yemek yapmaya, hoşuma gidiyor, terapi oluyor bana.”

Annelikle beraber kariyer de oluyor

Funda'nın yemekleri kaç puan

Funda Arar, yaptığı zeytinyağlı dolmayı şöyle anlattı: “Zeytinyağlı daha ince uzun olur. Etlide ise yaprakları ikiye bölüp yaparsın.
İstanbul usulü vardır. İçinde daha tatlımsı, içinde kuşüzümü, tarçın, ceviz vardır. Bu yaptığım öyle değil, daha acılı, salçalı, bol soğanlı...”
Ben nedense yediğim her yemeğe 10 üzerinden puan veririm. Funda Arar’ın da o gün bana evinde yaptığı yemekleri puanladım.
İşte sonuçları:
Zeytinyağlı yaprak sarma: 9
Sigara böreği: 8
Kısır: 9
Neden 10 yok diye sormayın çünkü bugüne kadar hayatımda hiçbir yemeğe 10 puan vermedim. Gerekçem de hazır: Yapan şımarmasın diye...

15 senede 12 albüm

Funda Arar’ın müzik sektöründe 15. yılı bu sene... 15 seneye de 12 albüm sığdırdı. Sanatçı 12. albümü olacak “Hoşgeldin”de ilk kez bu kadar çok sanatçıyla birlikte çalıştı.
Arar şöyle anlattı: “Sezen Aksu, Yıldız Tilbe, Gökhan Tepe, Soner Sarıkabadayı, Ümit Sayın, Raga Oktay, Bora Duran albümde sözleri müzikleri olan sanatçılar... Toplam 14 şarkı var. Bol şarkı ve bol isimli bir albüm oldu bu. Şimdiye kadar çalışmadığım isimlerle bu albümde çalıştım.”
* Peki daha önce çekilen “Hayatın Hesabına” klibi?
“Nihat Odabaşı’yla o şarkıya daha önce klip çekmiştik, aylardır yayınlanıyor. Albümü de o tarihte çıkaracaktık ama erteledik. EBirkaç şarkımız daha vardı hazırlayacağımız. Onlar gecikti. Onları beklerken aralığın ortası geldi. Aralığın ortasında çıksak 2014’ün sonu olacaktı. Ocakta çıkınca 2015 albümü oldu, yeni sene, yeni heyecanlar, yeni bir albüm olsun dedik.

Fabio'nun şarkısını almazsam kırılmaz

Funda Arar, müzisyen Fabio Taşel’le 10 yıldır evli... Sanatçının pazartesi çıkacak “Hoşgeldin” albümüne de Fabio Taşel prodüktör ve aranjör olarak imza attı, 6 şarkıda da imzası var.
“Fabio’nun yaptığı şarkıyı beğenmezsem koymam” diyecek kadar açıksözlü Funda Arar. “Bu konuda çatışma yaşamıyor musunuz?” diye sorunca şunları söyledi: “Her yapılan beste soliste uymayabilir... Ben de şarkı yapan biriyim ama bazen kendi yaptığım şarkıyı bile kendime yakıştırmayabiliyorum. Bu bana uymaz diyorum.
Bu albümde de Fabio’nun yaptığı bir şarkı vardı ve bana uymaz diyerek koymadım.
Profesyonelce bakmak lazım olaya. Onun mutfak tarafındaki kariyeri başka, benim solist olarak kariyerim başka.
Böyle bakmak lazım olaya ve gönül koymamak lazım. Eşimin dostumun, kocamın şarkısıdır, sözüdür diye şarkıyı almam. Fabio da buna kırılmaz. Bazen de o söyler ‘olmadı bu şarkı sana’ diye.
Bu albümde benim de şarkım yok... Yazdığım şarkıları başkalarına vereceğim, bu albüm konseptinde yer bulamadım kendi şarkılarıma...”

Müzik sektörü biterse gördün işte aç kalmam

Müzik sektörü can çekişiyor, işler artık eskiye göre çok daha zor. Dijital satışlar var ama yeterli değil... Fiziki satışlarda 100 bin satışa 100 bin takla atıyor herkes. Eskiden daha fazla mekan vardı, daha fazla canlı müzik yapan yer vardı. Konserler olmazsa hiçbir yerden sanatçıların geliri yok...
* Sektör bu durumdayken neden 14 şarkılık albüm yaptın? Single çıkarsaydın...
- Önceki albümden bu yana çok uzun süre geçti. İki sene oldu... Arada bir “Hafıza” single’ı vardı. Çok şükür ki albüm alıcısı olan bir sanatçıyım. İki sene sonra single çıkarsaydım olmazdı. Ayrıca çok konser veren bir sanatçıyım, repartuvara yeni şarkılar gerekiyor. Yemeklerimi de görün işte...
Müzik sektörü biterse aç kalmam. Açarım bir restoran, küçük bir kafe, kendi yaptığım yemekleri satarım.

Yeniden doğum yapmış gibiyim

Yeni albüm çıkarmak gerçekten doğum yapmak gibi bir şey. Aras’ı 1,5 yıl önce doğurmuştum şimdi yeni doğuma hazırlanıyorum.
İnsan hem çok heyecanlanıyor hem de hafiften endişeleniyor.
* Nasıl bulacaklar şarkıları, beğenilecek mi diye...
Sonuçta bu albümdeki 10 şarkı sıfır... İlk dinlediklerinde ne hissedecekler, sevilecek mi soruları stresli ve heyecanlı bir bekleyişe neden oluyor...

Pazartesi albüm galası var

Funda Arar’ın yeni albümü “Hoşgeldin” 12 Aralık Pazartesi günü iTunes’ta satışa çıkıyor.
Aynı gece de albüm galası var:
“Sinema galası yapar gibi albüm tanıtım galası yapacağız... 12 Ocak’ta Levent’te, Kanyon ve Özdilek’in yanında bulunan Wyndham Otel’in içindeki Ozone Night Club’ı kapatacağız.
Çok güzel bir yer. Kırmızı halılarla bir sinema galası gibi albüm galası olacak. Klasik albüm tanıtımı olmayacak. 12. albümde böyle büyük bir galayla albümü tanıtalım istedik.”

X