"Cengiz Semercioğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Cengiz Semercioğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Cengiz Semercioğlu

4.5G diye bir şeyi ilk kez duyuyorum

Geçen hafta San Francisco’da Apple’ı ve Pepsi’yi yıllarca yönetmiş John Sculley’le tanıştım...

Daha doğrusu 13 saatlik yolu sırf Sculley’le tanışmak ve konuşmak için gittim... Çünkü 76 yaşındaki bu adam, akıllı telefon piyasasının dünyadaki en önemli isimlerinden biri... Geçmişte “Steve Jobs’u Apple’dan kovan adam” olarak anılan John Sculley, bugün ucuz akıllı telefon Obi Worldphone’u yaratarak piyasa dengelerini bozmaya hazırlanıyor... Generali Sigorta’nın yatırımcı ortaklığıyla ürettiği telefonun San Francisco’daki dünya lansmanından sonra John Sculley’le konuşmak zevkti benim için...

* Türkiye piyasası heyecan verici mi sizin için?
- Evet, Türkiye bizi heyecanlandırıyor. Daha önce İstanbul’a geldim. Birçok yeri görme fırsatım oldu. Hakikaten Türkiye hem bizim hem de Obi için ilginç bir deneyim olacak. Türkiye pazarının iş fırsatları açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye hem batı hem de doğu açısından konumu itibariyle çok önemli bir yere sahip. Eğer tam anlamıyla ne yapmamız gerektiğine odaklanacağımızı bilirsek, Obi Worldphone için başarılı olacağımıza inanıyorum.

* Obi Worldphone, Türkiye’de ne zaman satışa sunulacak?
- Aralık ayında Türkiye’de satışa sunmayı umuyoruz.

* Genellikle iyi tasarımlı akıllı telefonlar pahalı olur. Fakat Obi’nin tasarımı iyi ve fiyatı pahalı değil. Nedir işin sırrı?
- Bu, Çin’deki ucuz fabrikalarla ilgili bir şey değil. Eğer Çin’de ucuz bir fabrikaya giderseniz size nasıl bir ürün istediğinizi, Samsung gibi ya da Apple gibi gözükmesini mi istediğinizi sorarlar. Fakat gerçek olan şu ki biz sıradan ve basit bir ürün yapmak istemedik. Teknoloji sağlayıcılarıyla olan iyi ilişkilerimizi kullandık. Ve en önemli noktalardan biri olan tecrübelerimizi kullandık. Yazılım ve donanım lisansı için bütün tecrübelerimizden yararlandık.

4.5G diye bir şeyi ilk kez duyuyorum

FİYATI DÜŞÜK AMA RAKİPLERİNDEN DAHA İYİ


* Amerika satış fiyatı 199 dolar, bizde çok daha yüksek olacaktır...
- Türkiye’de yaşam imkanları değişiyor. Özellikle kadınların... İstanbul’da çok fazla dünyayı takip eden, zevklerine düşkün, moda ve ikonlara meraklı kadın tanıdım. Biz dikkatimizi tasarım detaylarına ve bunun yüksek teknoloji ile birleşmesine verdik. SF1 modelimizin fotoğrafını yayınladığımızda insanlar inanamadı ve çok heyecanlandı. 199 dolar olan fiyatı rakiplerine oranla çok düşük ve de 700 dolarlık rakiplerinden çok daha iyi. İnsanlar bu fiyata böyle bir telefonu nasıl yaptığımızı sordu. (Avea’yla işbirliğine gidecek Obi’nin Türkiye satış fiyatının ne olacağı henüz bilinmiyor.)

* Sizce neden Türk müşteriler bu telefonu almalı?
- İlk olarak Türkiye’deki satış kanalına bakmak gerekir. Her piyasa farklıdır. Türkiye’de akıllı telefon pazarı yüzde 85’lere dayanıyor. GSM operatörleri satış noktasında çok önemli bir yere sahip. İkinci olarak tasarım konusunda Obi diğerlerinden sıyrılıyor. İnsanlar farklılıklardan konuşmayı severler... O yüzden Obi kulaktan kulağa yayılacak. Ben Apple’da görev yaparken stratejimizi sorarlardı. Biz de “Kim beğeniyorsa ona satacağız” derdik. Ve bu hiç değişmedi. Apple hâlâ kendi ürünlerini beğenenlere satıyor, biz de bunu istiyoruz. Çünkü dizaynımız, yazılımımız, ikonik oluşumuz ve özelliklerimiz gerçekten çok güzel ve başarılı.

* Akıllı telefonlar için sosyal medya pil katili... Obi’nin şarjı uzun süre dayanabilecek mi?
- Bunu sorduğun için çok teşekkür ederim, çünkü bu çok önemli bir konu. Popüler akıllı telefonlara baktığınızda birçoğunda benzer sorun yaşandığını görürsünüz. 1800 mAh ve 2000 mAh batarya kullanılıyor. Biz 3000 mAh batarya kullandık. Bu, diğerlerine göre yüzde 50 daha fazla güç demektir. Tasarımcılarımız çok zekiydi ve SF1 modelimiz için hızlı şarj ekledik.


76 yaşındaki erkeğe yeni bir evlilik mi, yoksa yeni bir telefon yaratmak mı daha heyecan verir?

John Sculley 76 yaşında ama çok dinç gözüküyor. 76’sında yeni bir akıllı telefon üretiyor, kitap yazıyor, telefonun dünya lansmanını yapıyor.
Röportaja gitmeden önce yaptığım araştırmada bilgisayar teknolojileri ve sosyal medya üzerine çalışan eşi Diane’yle 2 yıl önce Florida’da evlendiğini öğrendim...
Röportajımız sırasında zarif eşi Diane da yanımızdaydı...
Kaçırır mıyım, sordum;

* Eşinizin yanında şimdi çok tehlikeli bir soru soracağım size, dikkat edin... İki yıl önce evlendiniz. Yeni bir evlilik yapmak mı yoksa yeni bir akıllı telefon yaratmak mı daha heyecanlı?
- (Eşi Diane ile birlikte kahkahalar atarak) Ben çok şanslı bir erkeğim. Çok güzel bir kadınla evliyim. Genellikle kadınlar erkeklerin arkasında olur ama bizim evliliğimizde eşim benim yanımda.

* Evet iki gündür dikkat ediyorum, sürekli yanınızda, hiç ayrılmıyor...
- Eşim bilgisayar teknolojileri üzerine 25 yıl çalıştı. Bu konudaki deneyimlerini Obi’yi yaratırken bizimle paylaştı. O benim hem iş hem de hayat ortağım.
Dolayısıyla başlıkta sorduğum sorunun yanıtını John Sculley’den almış oldum...
Bir erkeğe 7’sinde de 77’sinde de en çok kadınlar heyecan verir...
Hatta yarattıkları akıllı telefona bile ilham kaynağı olurlar...

Türk işi olmuş

* John Sculley’le San Francisco’da buluşmamızdan bir gün önce Türkiye’de 4.5G ihalesi yapılmıştı...
Akıllı telefon piyasasını ve teknolojisini en iyi bilen insanlardan biri karşımda olunca dayanamayıp, “Dünyada 4.5G diye bir şey var mı” diye sordum...
“Nedir o?.. İlk defa böyle bir şeyi senden duyuyorum” dedi...
“Türkiye 4.5G kullanmaya başladı” deyince iyice şaşırdı...
O sırada yanında bulunan ve Türkiye’yi daha iyi tanıyan bir arkadaşı lafa karıştı; “Bu Türk işi olmuş herhalde” diyerek...
Sonra Sculley anlatmaya başladı:
- 3G, 4G, 5G’yi biliyoruz ama 4.5G’yi hiç duymadım... Uzun yıllardır birlikte çalıştığım iş arkadaşım 5G üzerine çalışıyor. 5G’nin gerçek olduğunu biliyorum ve cihazlarımız için bunun altyapısını hazırlıyoruz.
4.5G’yi bilmiyorum ama 5G gerçek onu biliyorum...

4.5G diye bir şeyi ilk kez duyuyorum
John Sculley sadece yeni telefonu Obi’yi anlatmadı, milyar dolarlık akıllı telefon sektörünün değişen kurallarını anlattığı yeni kitabı Moonshot’u da imzaladı...

Steve Jobs’un filmi geliyor John Sculley’i kim oynuyor

Apple’ın efsane yöneticisi Steve Jobs’ın hayatını anlatan film, 9 Ekim 2015’te vizyona girecek. (Bizde gösterim tarihi 11 Aralık 2015.)
İlk gösterimi 3 Ekim 2015’te New York Film Festivali’nde yapılacak filmin yönetmeni Danny Boyle...
Apple tarihinde Steve Jobs’u işten atan adam olarak da anılan John Sculley’i bu filmde ünlü oyuncu Jeff Daniels canlandırıyor...
“Filmi izlediğinizde hoşunuza gitmeyen bir şeyler olursa ne yaparsınız?” diye sordum John Sculley’e...
“Filmi izledim bile” yanıtını vererek şaşırttı beni...

* Peki nasıl buldunuz?
- Kesinlikle inanılmaz bir film olmuş. Ben çok beğendim. Filmi “Social Network” filmini yazan Aaron Sorkin yazdı. “Slumdog Millionaire”in yönetmeni Danny Boyle ise yönetmenliğini üstlendi. Bana kalırsa bu ekip muhteşem bir iş çıkarmış...

* Senaryoyu filmden önce gördünüz mü, sizin onayınızı aldılar mı?
- Hayır, görmedim ama bize danıştılar. Aaron Sorkin ve Danny Boyle film üzerine çok çalıştı. Senaryo onların özeliydi. Film çekildikten sonra eşim Diane ve bana New York’ta özel olarak izlettiler.

* Jeff Daniels sizi nasıl oynamış?
- Çok iyiydi... Filmi izledikten sonra ne düşündüğümüzü sordular. İnanılmaz olduğunu ve insanların çok farklı bir Steve Jobs’ı göreceklerini söyledim. İnsanlar gerçek ve bilinmeyen yönleriyle Steve Jobs’u görecekler. Biz onu iyi tanıdığımız için biliyoruz ama izleyiciler şaşıracak ve eminim filmi çok beğenecekler.

4.5G diye bir şeyi ilk kez duyuyorum

İşi gazetecilik olanların başarısı

3 yaşındaki Suriyeli mülteci çocuğun sahile vuran cansız bedeni tüm dünyayı olduğu gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da sarstı...
Erdoğan, CNN International’da fotoğrafı değerlendirirken şunları söyledi:
“Bu kareyi ne yazık ki ailemle gördüm...
Çocuklarım torunlarım oradaydı...
Gördüğümüzde gerçek anlamda yıkıldım...
Orada kendi kendimize şu soruyu sorduk: İnsanlık nerede?
İnsanlığın vicdanı nerede?
Bu fotoğraf karesi, bizleri ağlatan bir kareydi...”
Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ağlatan bu kare nerede yayınlandı?
13 yıldır her fırsatta üzerine geldiği, miting meydanlarında, televizyonlarda haksızca yüklendiği Doğan Grubu medyasında.
O kareyi çeken Doğan Haber Ajansı sayesinde Erdoğan bütün dünyaya yüklenebildi.
Batı mülteci sorununa gözlerini kapayamaz noktaya geldi...
Avrupa 120 bin göçmene acil kapılarını açacağını söyledi...
Gördünüz mü işi gazetecilik olanların yapabildiklerini...

X