"Cem Keçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Cem Keçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Cem Keçe

Şehir efsanesi penis captivus

Cinsel birleşme esnasında, yani penisin vajina içinde olduğu anda yaşanabilecek en büyük cinsel sorunlardan biri olan penis captivus, kadının vajina kaslarının kasılıp penisi kilitlemesi ve penisin vajinadan çıkışını engellemesi durumu olarak biliniyor.

Yani cinsel ilişki sırasında kadının vajina kasları penisin etrafına kenetleniyor, çiftin bütün çabalarına rağmen penis vajina içinden kurtulamıyor. Son derece ürkütücü bir durum olan ‘penis captivus’un çok iyi bir özelliği var; o da gerçek olmayışı!

EN YAYGIN CİNSEL MİTLERDEN BİRİ

Vajina kilitlenmesi veya seks yaparken kilitlenip kalma bilimsel olarak gerçekten tespit edilmemiş, kesinlikle doğrulanmamış bir durum. Bu durumun tıp çevrelerince ‘penis captivus’ olarak adlandırılmasında ilginç bir metafor var; vajina kilitleyen, penis ise kilitlenen olarak düşünülüyor. Yani vajina hapse, penis ise tutsağa benzetiliyor. En yaygın cinsel mitlerden (doğru bilinen yanlış, hurafe) biri olan penis captivus, ürkütücülüğü nedeniyle vajinismus (seks yapma korkusu) gibi cinsel işlev bozukluklarının sebeplerinden biri olarak dikkat çekiyor.

GERÇEKTE NE OLUYOR?

Gerçekte, penis vajina tarafından sadece birkaç kere kenetlenip bırakılıyor. Bu bir tutsaklıksa, bu tutsaklıktan iki taraf da zevk alıyor. Kadının boşalmasından önce, vajina kasılmaya başlıyor. Vajina ağzı, kasılmalara bağlı olarak kısa zaman aralıklarında yarı yarıya daralıp genişliyor. Erkeğin en heyecanlı anında penisin çapı daha da genişliyor. İşte, penisin vajinaya birkaç saniyelik tutsaklığı o anda gerçekleşiyor. Vajina ağzının bu şekilde kasılarak daralıp genişlemesi, sekse çok düşkün olanlarda daha da uzun sürebiliyor ve tecrübeli çiftler bu kasılma anını hissedebiliyor. Sonuçta alınan keyif artmış oluyor.

HURAFELERİN GÜCÜ ADINA

“Hurafelerin gücü adına... Güç vajinada.” Penis captivus; sadece bir hurafe, bir düşünce ürünü. Belki de penisinin hiç küçülmediğini, vajina tarafından çok arzulandığını ve vajinanın zorla penisini alıkoyduğunu hayal eden bir erkeğin fantezisi. Gelin görün ki kanın hücum etmesiyle büyümüş ve şişmiş olan penisin bir daha küçülmemesi ve birkaç kasın var olduğu vajina duvarının ezici bir güce sahip olması imkânsız. Şimdiye kadar ispatlanmış, bir vaka olarak yayını yapılmış, seksoloji kongrelerinde sunulmuş, fotoğrafı veya videosu çekilmiş bir penis captivus olayı hiç görülmedi ama bununla ilgili birçok şehir efsanesi var.

EFSANELERDEN BİRKAÇI

* 1872 yılında Alman anatomist, kitabında, hastalarından birinin şu talihsizliğini anlatıyor: Erkek, penisini bir türlü vajinadan kurtaramıyor. Uzunca bir süre bütün çabalar boşa gittikten sonra açılıyor.

* 1869 yılında Dr. Sylvius, acil bir penis captivus olayı üzerine otele çağrılıyor. Doktor otelde yeni evlileri perçinleşmiş bir durumda buluyor. Kendilerine kloroform (chloroforme) koklatıyor ve kas spazmını giderici ilaçlar veriyor, bunları yaptıktan sonra erkeğin penisi acınacak bir durumda dışarı çıkıyor.

* 1879 yılında Fransa’da kadın hastalıkları uzmanı Dr. J. Hubert hastalarından birinin, cinsel birleşme sırasında, penisin vajina içinde kapana kısılmış bir canlı gibi kaldığını yazıyor. Yine başka bir olayı da şöyle anlatıyor: Bir gün önce evlenmiş olan bir çift tarafından penis captivus olayı dolayısıyla sabahın ikisinde çağrılıyor. Karı kocanın bağırıp çağırdıklarını ve ağladıklarını görüyor. Hapsolmuş bir penis, onların ayrılmalarına engel oluyor. Erkeğe yapılan bir morfinden sonra karı-koca birbirlerinden ayrılabiliyor. Bu olay bir daha tekrarlanmıyor.

* Alman Seksoloğu Y. Bloch, Bremen şehrinde bir liman işçisinin birleşmeden sonra eşinden ayrılamadığını ve orada toplanan halkın bir ambulans çağırarak çifti hastaneye kaldırdığını ve ancak kloroform ile bayıldıktan sonra ayrılabildiklerini bildiriyor.

* 1965 yılında, Amerika’da bir dergide, şu olay anlatılıyor: Sabahın ikisinde, bir erkeğin sokağın tenha bir yerinde, bir kadınla sıkı sıkı yapıştıkları görülüyor ve hastaneye kaldırıldıktan sonra hapsolan penis dışarı çıkarılabiliyor.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI