"Cansel Oruç" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Cansel Oruç" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Cansel Oruç

Estetikte çatı zamanı

Estetik kelimesi bugünlerde herkes için güzelleşmek için yaptırılan ufak dokunuş ya da ameliyatları akla getiriyor.

Oysa ki estetik sanatsal yaratıcılığın, sanatta ve yaşamda güzel ve güzellik denen kavramın bilimi, güzeli araştıran bilim dalı olarak geçiyor.
Farklı bir anlamı da insanda güzel duygusu uyandıran, güzellik duygusuna uygun olan, güzellik duygusuyla ilgili olarak adlandırılıyor.
Sonuç olarak yine güzel görünme ile ilgili...
Fakat, son dönemde estetik kavramının önem kazanması ile birlikte belgesi olmadan bu işi yapan, uzman olmayan kişi sayısı da arttı.
Bilinçsiz yapılan estetik operasyonların nelere sebep olduğunu gazete ve televizyonlarda izliyoruz.
Hal böyle olunca da güvenle estetik yaptırmak için, estetik çalışanlarının bir çatı altında toplanma ihtiyacı doğdu.
Estetiğin güzel duygusu uyandırmak anlamından yola çıkan Gülin Çiftçi kurucu başkanlığındaki Bursa Estetik Sektörü Çalışanları Derneği (BESDER) yönetim kurulu, farklı uzmanlık alanlarından oluşuyor.
Yönetim kurulunda, estetik merkezi sahibi Gülin Çifçi, Medikal Estetik Hekimi Özgül Akdemir Erdem, Medikal Estetikçi-Diş Hekimi Metin Ayan, Uzman Fizyoterapist Oğuz Kanbir, Uzman Estetisyen Ayla Köyler, Uzman Estetisyen-Eğitimci Füsun Yazgan Kırımlı, Uzman Estetisyen-Eğitimci Reyhan Yalgın ve Uzman Estetisyen-Eğitimci Saliha Alkan yer alıyor.
Kurucu Başkan Gülin Çiftçi, tek hedeflerinin mesleklerinin hak ettiği yere gelmesi olduğunu söylerken, “BESDER, Bursa’nın ilk güzellik derneği olacak. El birliği ile Türkiye’deki güzellik sektörünü çok daha önemli noktalara yükselteceğimize inanıyorum. Sektörümüzün ihtiyaçlarına eğilecek ve çalışanların mesleki gelişimine katkı sağlayacak bir dernek olarak faaliyet göstereceğiz. Sektör temsilcileri arasındaki birlik ve beraberliğin sağlanması yönünde de önemli çalışmalar yapacağız. Kurucu üyelerimizle birlikte kentimizdeki önemli bir açığı kapatabilmek için gayret göstereceğiz” dedi.
Çiftçi önemli bir konuya da değendi, bu işi yapabilmek için belgesi olmayan hiç kimseyi derneklerine üye almayacaklarının altını çizdi.
Yeterli sayayı ulaştıklarında dernek statüsünden çıkıp oda statüsüne geçmek istediklerini hatırlatan Çiftçi, böylece merdiven altı bu işi yapanlara karşı yaptırım uygulayabileceklerini söyledi.
Zaten en önemli sorun bu konuda uzman olmayan kişilerin, yanlış uygulamalar ile bu işi hakkı ile yapanları da zan altında bırakması.
Doğru, güvenilir ve uzman kişiler varken, daha uygun fiyatlı olmasına kanıp, uzman olmayan kişilere işlem yaptırılması.
Bursa’nın bu anlamda harekete geçmiş olması sevindirici.
An basit gibi görünen uygulamalar bile uzman kişilerce yapılmadığında işkenceye dönüşebiliyor.
Daha uygun fiyatlı diye kendinizi emanet ettiğiniz bu işin belgesini almamış kişiler, başınıza sonrasında daha maliyetli ve düzelmesi zor işler açabilir.
Bu anlamda öncelikle estetiğe önem veren kişilerin merdiven altına dikkat etmesi gerekiyor.

X