"Can Aydoğmuş" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Can Aydoğmuş" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Can Aydoğmuş

Mutluluğun kitabı

Mutluluğun kitabının bilgeliğinden herkese merhaba...

Kitaplar benim için adeta büyülü dünyalara açılan esrarengiz kapılar.

Bazı kitaplar insanı alacakaranlığa, bazıları ise cennetin keşfedilmemiş bahçelerine götürür.

Mutluluğun kitabı benim için bu şıkların ötesinde bambaşka bir deneyimdi.

Bambaşka inançlardan, apayrı deneyimlerden gelen, çok büyük acılar yaşamalarına rağmen ikisi de Nobel Barış ödülü almış, dünyanın en mutlu ruhlarından iki güzel ruh ile tanışın.

Köşemde bir kitabı yazmadan önce mutlaka onu derinlemesine okuyor, araştırıyor ve kendi süzgecimden geçiriyorum.

Mutluluğun kitabını okurken gerçekten çok mutlu oldum. Bana 316 sayfa ile o kadar kıymetli bilgeler verdi, öyle güzel öğretmenlik yaptı ki, bunu sizlerin de deneyimlemesini çok isterim. Kitapta tevazudan hazza, geçmişimizden özgürleşmekten meditasyonun gücüne kadar, ilham veren hatta sizi etrafınızda olup biteni sorgulamaya yönlendiren bir çok konu var.

Mutluluğun kitabı

Her şeyden önce Türkiye’nin çok değerli isimlerinden birisi, benim hayran olduğum Deniz Yüce Başarır’a bu kitabı dilimize ve ülkemize kazandırdığı için çok teşekkür ediyorum.

Kitabın tercümesi, editörlüğü, düzenlemesi özetle her şeyi çok başarılı. Bunu söylüyorum, çünkü  benim için çok değerli bazı kitapların Türkçe’ye basılmış hallerini heyecanla alıp okuduğum zaman gerçek bir katliamla karşılaştığım çok oldu.

Ruhani Lider Dalay Lama ve Başpiskopos Desmond Tutu’nın, Douglas Abrams ile beraber yaptıkları bu sohbet keşke okullarımızda ders kitabı olarak işlenebilse. Daha sonra sizlerle özellikle Dalay Lama ile ilgili uzun uzun paylaşımda bulunacağım.

İnsanın yaşama dair elde etmesi gereken bilgelikler, dünyanın sakladığı bir çok sır, bazen hayatın içinde veya ailelerimizin ve çevremizin yaşam mücadelesi ilüzyonunun içinde kaybolup gidiyor.

Mutluluğun kitabını okurken insan kendi yaşamına, tüm dünyadaki insanlara bambaşka bir göz ile bakıyor. Eğer bana bu kitap nedir veya ne işe yarar diye soracak olursanız; Sizi içinde bulunduğunuz savaş alanından hızla çıkartacak müthiş ve modern yeni çağ asansörü diyebilirim.

Elbette ki bu asansöre binmemeniz için size uyarıda bulunacak kişiler olacaktır. Çünkü savaşta yalnız kalmak istemiyorlardır. Belki de siz başkalarını savaşta yalnız bırakmak istemeyebilirsiniz. O zaman savaşta yalnız bırakmak istemediklerinize, hatta beraber savaştıklarınıza Mutluluğun Kitabı’nı vermenin zamanı gelmiş demektir.

Sevginin kaynağının gücü, lütfen bizi iç ve dış tüm savaşlarımızın içinden mutlulukla ve kolaylıkla çıkar.

Sizi seven bir Can...

 

 

X