"Can Aydoğmuş" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Can Aydoğmuş" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Can Aydoğmuş

Anlaşılmaya Çalışmaktan Vazgeç, Anlamaya Bak

Her insan bir evren

Hayatı anlamayı seçen herkese merhaba....

Hepimiz çocukluğumuzdan itibaren devamlı birileri bizi duysun ve anlasın isteriz.

Sesimizi duyurmaya farklı şekillerde kendimizi göstermeye çalışırız. Birileri bizi anlasın diye yeri gelir hasta olur, yeri gelir ağlar, yeri gelir şartları zorlayarak hırsla başarılı olmaya çalışırız.

Hayatın içinde devamlı bir anlaşılma arzusu içindeyiz.

Sevgilimiz bizi anlasın istiyoruz. Patronumuz bizi anlasın, arkadaşlarımız bizi anlasın istiyoruz.

Her an devamlı anlaşılmak istemek gerçek anlamda hepimizi çok yıpratıyor.

Oysa anlaşılmaya çalışmaktan vazgeçip, anlamaya çalıştığımız zaman hayat çok daha kolay ve keyifli olabilir.

Tabi yeri gelince ikisinden de özgürleşmek lazım diye düşünyorum.

Her insan benim için bir evrendir. Her bir kişi ile tanıştığım zaman yeni bir galaksi keşfetmişim gibi hissediyorum. Hayatımdaki yeni kişi ile dost olmaya başladığım zaman adeta o galaksiyi keşfediyorum.

Herkes kendi evreninden yaşama bakıyor. Belki de bir anlığına diğer kişinin gözlerinden bakabilecek olsanız, her şeyi bambaşka görür ve algılardınız.

O yüzden insanları hemen yargılamayın. Sizi anlamıyorlar diye veya sizden çok farklılar diye onlara kızmayın.

Sizi anlamaları için mücadele etmektense, onun başka bir galaksi olduğunu ve kendi evreninden baktığını düşünerek yaklaşın.

Bir gün bir ormanda gezdiğinizi ve birden bir ufo’nun olduğunuz alana inip, içinden bir uzaylı çıktığını ve size gelip sizinle konuşmaya başladığını düşünün. Aslında Dünya’nın farklı yerlerinden insanlarla karşılaştığınız zaman neredeyse aynı şeyi yaşıyorsunuz.

Bu uzaylıyı yargılar mıydınız? Muhtemelen yargılayanlar, hatta ufo ile, gözünün önünde inmesine rağmen, ‘yok hayır bu ufo değil, bu uzaylı değil’ diyenler de olacaktır.

Sonuç olarak bir dualite dünyasında yaşıyoruz. Ve ying yang kanunu her an işliyor.

Bu uzaylı ile karşılaştığınız zaman ona kendinizi anlatmaya çalışmaktan çok muhtemelen onu keşfetmeye çalışacaksınızdır.

Bizler de her an kendimizi göstermeye, anlatmaya ve öne çıkarmaya çalışmanın ötesinde, karşımızdaki her insana keşfedilmeyi bekleyen bir galaksi olarak sevgi ile yaklaşmalıyız.

İnsanları hemen yargılamak, onlara kızmak, sınıflandırmak yerine sevgi ile yaklaşmalıyız.

Bu bakış açısından hayatın da çok daha keyifli, güzel ve barış içinde, huşu dolu bir yaşama bürüneceğinden hiç kuşkum yok.

Sevginin Kaynağının gücü sizinle olsun... Yeter ki isteyin...

Sizi seven bir Can... 

X