"Can Aydoğmuş" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Can Aydoğmuş" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Can Aydoğmuş

Affetmenin gücüne geçiş

Affetmenin Özgürlüğünden Herkese Merhaba...

Hayatımızda hepimizin sevdiğimiz, sevmediğimiz, kızdığımız ve affedemediğimiz insanlar var.

Affetmemek gerçekten insanın hayatını çok olumsuz yönde etkileyen ve yaşamının her anını adeta yıpratan bir etken.

Tabi affetme eylemi için bir çok insan “bunu nasıl yapacağım, affediyorum demekle oluyor mu?” diye soruyorlar.

Elbette sadece bir kere affediyorum demekle olmuyor. Lakin her gün eğer bir kişi günde bir kaç kez “Kendimi herkesi ve herşeyi tamamen affediyorum.” diye hissederek ve sesli olarak söylerse, gerçek anlamda mucizeler yaşanabilir.

Bunu neye dayanarak söylüyorsun diye soranlara çok büyük mutlulukla şunu söylemek istiyorum; Ben yaşadım, uyguladım ve mucizelerini hala yaşıyorum.

Elbette her şey katman katman ve affetmenin de boyutları var. Hayatımızda yaşadığımız yeni şeylerin içinde tekrar ve tekrar aynı affetme deneyimi ile yüzleşebiliyoruz.

Ve her seferinde başarı elde etmek ile beraber yeni ve çok daha mucizevi deneyimler hayatımıza giriyor.

Peki neden affetmek bu kadar önemli? Çünkü affetmediğimiz insanlar, olaylar, zamanlar ve bilinç hali ile bağlantıda kalıyoruz. Ta ki biz onu çözene kadar farklı şekillerde karşımıza çıkıyor.

Ve affetmediğimiz her şeyle kurduğumuz bağlantıdan dolayı, adeta binlerce iplerle bağlı bir insan olarak, kendi affedemeyişimizin mahkumu oluyoruz.

“İnsanlar bana kötülük yapsın bende affedeyim, öyle şey olur mu?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Affetme deneyiminde affettiğiniz insanlar ile görüşmeye devam edeceksiniz ve hala hayatınıza dahil edeceksiniz diye bir şey yok. Elbette yakınlığınızın, sizin en yüksek hayrınıza hizmet etmediği kimseyi yaşamınızın içinde tutmayın.

Tabi burda sorulması gereken bir başka soru ise “neden bu insan sizin hayatınızda?” Yaşadığınız bu olaylar ile neler öğrendiniz, yaşamın size anlatmak istedikleri neler? Yoksa ailenizde bir kişinin çözemediği bir sorunu tekrar mı ediyorsunuz? Yargıladığınız bir insanın deneyimini mi yaşıyorsunuz?

Bunlar gibi kafamda deli sorular ie içgörü yaptığım ve her bulduğum farkındalık ile muhteşem evrensel hediyeler aldığım o kadar çok oldu ki...

Yalnız şunu belirtmeden geçemeyeceğim, o insanı hayatınızdan çıkardınız ama hala içsel olarak onu affetmediniz veya neden bu olayı yaşadığınıza dair farkındalık ve ders çıkarmadı iseniz, o zaman isterseniz o insanla aranızda bir galaksi uzaklığı olsun kurtulmuş olamazsınız.

Yazmaya devam edeceğim...

Sevginin kaynağını evinize ve tüm yaşamınıza davet edin...

Sizi seven bir Can...

X