"Can Aydoğmuş" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Can Aydoğmuş" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Can Aydoğmuş

Can Aydoğmuş

Kasım 2017 enerjisi: Astroloji

1 Kasım 2017

Bildiğiniz gibi her ay o ayın enerjisi, yani vedik astrolojik etkilerinden ve o aya dair öngörülerimi sizlerle paylaşıyorum.

Daha önceki aylarda yazdıklarım bir bir gerçekleştikleri için çoğu insan devamlı bana bir sonraki ayın enerjisini büyük heyecan ile soruyorlar.

Önümüzdeki dönem Satürn, Türkiye’nin vedik astrolojiye göre 7. evine geldiği için, yani ilişkiler evine, özellikle önümüzdeki üç senelik dönem dış ilişkiler, komşularımız ve Türkiye’nin ortakları anlamında bazı zorluklar yaşanabileceğini gösteriyor.

Tabi sadece zorluk değil, aynı zamanda çok önemli değişim dönüşümlerin olacağı, ortaklıkların ve anlaşmaların yenileneceği bir dönem.

Bu dönem içinde pek çok ülke ile sorunlar yaşayabiliriz lakin bunların hepsi bizim için son derece öğretici ve güçlendirici olacaktır. Çünkü Türkiye’nin haritasında Satürn en güçlü konumunda ve bu konum  Türkiye’nin yaşı ilerledikçe çok daha fazla güçleneceğini ve Dünya’nın öğretmen ülkesi olacağını gösteriyor.

Vedik astrolojiye göre, Kasım ayının 20’sine kadar Satürn yay burcunun ilk derecelerinde olacak ve bunun da çok önemli bir anlamı var. Satürn su burçlarının son derecelerinde ve ateş burçlarının ilk derecelerinde olduğu zaman boğulma ve zorlayıcı bir etki yaratıyor.

Tabi özellikle Satürn Akrep burcunun son derecelerinde olduğu zaman akrebin kuyruğunu tuttuğu ve akrep zehrini boşalttığı için, en zor dönemlerden birini ortaya çıkartıyor.

Artık Satürn Akrep burcundan çıktığı için bu dönemi atlattık. Şimdi Yay burcunun ilk derecelerinde ve biraz zorlayıcı bir etkisi var.

Yazının devamı...

29 Ekim benim doğum günüm: Ben bir Cumhuriyet çocuğuyum...

29 Ekim 2017

Benim çocukluğum, annem ve babamın sayesinde cumhuriyetin güzellikleri ile son derece özgür bakış açıları olan bir ortamda geçti. Mükemmel miydi? Kesinlikle hayır. Yargılar var mıydı? Kesinlikle evet!

Yıllardır çocukluğumdan bu yana taşıdığım pek çok kalıbı dönüştürmek üzerinde çalışıyor muyum? EVET

Tabi annemin ve babamın çevresindeki insanlar, ortakları, iş yaptıkları insanlar, akrabalarımız ve sosyal çevre içinde her türlü insan ile karşılaştım ve büyüme sürecimde çok farklı ortamlardan geçtim.

Babam Ankara Üniveristesinde okurken, o zamanın sağ ve sol olaylarından dolayı yaşadıkları zorlukları bana anlatmıştı.

Her dönem insanlar sağ, sol, aşırı sağ, aşırı sol, dinci, müslüman, hıristiyan, yahudi, kadın, erkek, gay, lezbiyen, biseksüel, transeksüel, zengin, fakir, akademisyen, sanayici, işçi, v.s... saymakla bitmeyecek kadar insanları ayrıştıran ve yargılayan kavramlardan dolayı, bir türlü birlik olarak dünyanın ötesine açılamamışlar.

İnsan kendi içindeki kaosu aşmadan nasıl kendi dışındaki güzellikleri fark edebilir ki?

Belki dünyada bu kadar karmaşa olmasa, şu ana kadar çoktan ölümsüzlük keşfedilmiş, başka gezegenlerde koloniler bile kurmuştuk. Belki de ölümsüzlük çokdan keşfedilmiştir. Ben ölümsüzlüğün çoktan keşfedilmiş olduğunu düşünüyorum. Niye açıklamıyorlar derseniz, sizce neden?

Çevremizdeki kedi ve köpekleri bile sevemez, onlar ile barış içinde olamaz, onları bile şikayet ederek ölmelerine neden olurken nasıl evrimleşeceğiz? Gerçi bunu soruyorum ama evren biz istesek de istemesek de bizi evrimleştirecek.

Yazının devamı...

Türkiye’de astrologlar ve astroloji...

28 Ekim 2017

Çocukluğumdan bu yana her daim astroloji benim ilgili alanım oldu.

Genç yaşlarımdan itibaren astroloji ile ilgili kendimi geliştirmeye gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bir çok eğitim aldım va hala kendimi daha da çok geliştirmeye devam ediyorum.

Çünkü ben öğenmenin ve kendini geliştirmenin sonu olmadığına inanıyorum. Doktorlar bile bazı alanlarda uzmanlaşıyorlar, profesör oluyorlar ama profesör olmalarına rağmen kendi alanlarında ki yenilikleri takip ediyor ve eğitim almaya devam ediyorlar.

Tabi bu profesörler sadece bir alanda uzmanlaşıyorlar çoğunlukla. Çünkü tıp dediğimiz zaman bir insan ömrü bin yıl olsa da her birisi alan için profesör olunamayacak kadar geniş bir dünya.

Astroloji de aynen böyle. İnanılmaz geniş bir bilgi hazinesi var. Türkiye’de birbirinden değerli bir çok astrolog var.

Bunlar dan bahsedecek olursak;

Oğuzhan Ceyhan

Benim çok sevdiğim Türkiye’nin 30 yıllık, sayılı astrologlarından biri Oğuzhan Ceyhan. Oğuzhan Ceyhan’ı çok sevmemin ve beğenmemin en büyük nedenlerinden bir tanesi, gerçekten çok erdemli bir öğretmen olması. Öğrencilerini müthiş şekilde destekliyor. Kimseyi yargılamadan çok saygılı bir şekilde yaklaşıyor. Ve Karma Astrolojisi adı ile gerçekten çok derin bir bakış açısı ile çalışıyor. O yüzden çok saygı duyuyorum.

Yazının devamı...

Büyütme, küçült ki olsun...

25 Ekim 2017

Bugün yine gerçek anlamı ile benim için mucizevi günlerden bir tanesini daha yaşadım.

Evren artık anlamaman mümkün değil dermiş gibi, aynı konu ile ilgili aynı mekanda 10 kişiden daha fazla insanla karşılaşmamı sağladı.

Hepsi birbirinden farklı ve birbirleri ile görüşmeyen insanlar olmalarına rağmen, beni şu dönem sorduğum sorulara cevap olarak aynı yöne doğru yönelten insanlar olmaları gerçek anlamı ile çok etkileyici.

Yaşamı dinledikçe, artık günden güne daha net olarak benimle konuştuğunu olağanüstü bir şekilde deneyimliyorum.

Bugün sevgili arkadaşım, Türkiye’nin pek çok önemli projesine imza atan, özellikle sosyal sorumluluk projelerinin önde gelen ismi Zuhal Ceran ile akşam çay içerken inanılmaz bir farkındalık yaşadım. Tabi bu sefer bende farkındalık yaratan isim Zuhal’in ta kendisiydi.

Zuhal’e bir konunun benim için ne kadar önemli olduğunu anlatırken, birden bana dönüp “Bu kadar büyütme, küçült, daha basitleştir” dedi.

Bunu demesinin üstüne inanılmaz bir aydınlanma yaşamaya başladım. Çünkü hepimiz kendi hayatımızda bir çok konuyu kendimiz için çok büyük ve önemli hale getiriyoruz. Ve ne kadar büyütürsek, o kadar içimize alamamıza ve onu varlığımız ile kapsayamamıza neden oluyor.

Hatta o kadar önemli ve büyük bir hale gelebiyor ki, adeta kavrayamayacağımız bir gezegene dönüşebiliyor.

Yazının devamı...

Çıkmazların Duvarları da Yıkılır..

22 Ekim 2017

Çevremde o kadar çok insandan zorluklar yaşadıklarını duyuyorum ki anlatamam... Saymakla bitmez. Çoğu insan adeta boğulduğunu söylüyor. 

 

Bunun bir çok nedeni var ama bu dönem için en önemlisi Satürn'ün vedik astrolojiye göre Akrep burcunun son derecesinde olmasından kaynaklanıyor.

 

Satürn Akrep burcunun son derecesinde özellikle boğulma etkisi yaratıyor. 

 

Bu 27 Ekim’de bitiyor ama şimdi size daha genel bir konudan bahsedecegim.

 

Yazının devamı...

Haksızlıktan Özgürleş...

21 Ekim 2017

Yaşamımızın içinde gün geçmiyor ki yeni deneyimler sınavımız olmasın. 

 

Kimi zaman karşımıza çıkan birbirinden farklı tecrübeler, bizim belli aşamaları atlamamız için dev basamaklara dönüşebiliyor. 

 

Yaşamın bizlere yaşattığı, iyisi ve kötüsü ile, yaşamın içinde ilerleyişimiz adına bir merdiven olduğuna göre hayatımızda yaşadığımız dehşet verici deneyimler bizler için adeta bir asansör görevi görebilir.

 

Son dönemde özellikle fark ettiğim bir gerçek te bu sınavların içinde insanların kim haklı ve kim haksız konusuna müthiş takılmış olmaları. 

 

Yazının devamı...

Uyanmayı seçiyorum...

18 Ekim 2017

Bugünlerde gerçek anlamda hayatımda çok ciddi değişim ve dönüşümler yaşıyorum.

Her gün yeni bir keşif, her gün yeni bir farkındalık içindeyim.

Değişime direndiğim zaman hayatımın zorlandığını ve yaşamın bana verdiği mesajları dinlemeyerek ne kadar büyük hatalar yaptığımı tekrar ve tekrar görüyorum.

Bazen egomuz ve değişime karşı olan direncimizden dolayı yaşam kendimize gelmemiz için ardı ardına bize bir çok tokat vurabiliyor. Adeta “uyan uyan, kendine gel” dermiş gibi...

Ama bizler uykunun o müthiş tatlığı, daldığımız rüyanın tesiri ile uyanmamak için direniyoruz.

Ve bir gün o rüya tam olarak kabusa dönebiliyor ve artık kabustan çıkmaktan başka bir şans kalmıyor.

Önünüzde iki seçenek olabiliyor. Birincisi, kabusun içinde kaybolup gidecek ve artık karanlığın gücüne kedinizi teslim edeceksiniz. Tabi burada kastettiğim karanlık, bilinç altımızda, uyanmamıza engel olan kendi dirençlerimiz.

İkinci seçenek ise değişime açık olup, yeniyi cesaret ile alıp kabul etmeyi ve geçmişte yaşadıklarımızın hediyeleri ile bambaşka bir gerçekliğe adım atarak uyanmaya gönüllü olmak. Tabi gönüllü olmanın yanında eyleme geçmek ve tam anlamı ile uyanmak ta çok önemli...

Yazının devamı...

Yaşamı dinleyin

15 Ekim 2017

Yaşam her an bize o kadar çok şey anlatmaya çalışıyor ki ama biz onu dinlememek için ısrar ediyoruz. 

 

Bir işte zorluk çıkıyorsa o iş ile ilgili geliştirmeniz gereken farkındalıklar var demektir. 

 

Farkındalıklarınızı geliştirip, oradan almanız gereken hediyeleri aldıktan sonra eğer hala akış yoksa, yani işler yolunda gitmiyorsa o zaman o işi bırakmanız gerektiği anlamına geliyor. 

 

Eğer kalbinizden gelmiyor ve zorlanıyorsanız yapmayın...

 

Yazının devamı...
Can Aydoğmuş Kimdir?

Can Aydoğmuş