"Çağlayan Çevik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Çağlayan Çevik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Çağlayan Çevik

Haftanın kitapları

ROMAN
YİNE DOĞDU TANYILDIZI, GÜRSEL KORAT, YKY
Haftanın kitaplarıHenüz tanışmamış olan, bilmeyen varsa en baştan belirtelim: Gürsel Korat romanı diye bir şey var edebiyatta. Tarih romanı nedir, nasıl yazılır sorularına yanıt gibidir onun tarih romanları. ‘Yine Doğdu Tanyıldızı’ adlı yeni romanında, kimsenin kolay kolay yeltenemeyeceği Selçuklu döneminin Niğde’sinde yaşanan olayları anlatıyor. Yine meşhur tarihi figür olmaktan uzak, sıradan, en sıradan insanlar aracılığıyla. Niğde Kuyumcuları Ocağı Şeyhi Nizamüddin Dârâ’nın evinde yaşananları okuyoruz. Üzerine Tatar istilasının, korkunun gölgesi düşmüş topraklar. Ve bu topraklara gelen bir Melami derviş, İshak! İshak’ın isminin anılması, sonun başlangıcı oluyor. İshak’ın adı heyecan, varlığı aşk getiriyor Nizamüddin Dârâ’nın evine. Korat, türler üstü bir aşkla hem tensel hem tinsel hem eşcinsel aşkı anlatıyor tüm doğallığıyla. Tarih boyunca bir eşya gibi görülen ‘kadın’ın çilesini dillendiriyor. Satır aralarında bir başka ‘numara’ gizliyor. Çünkü Gürsel Korat katmanlı romanında, bir taraftan da ‘anlatıcı/yazar/yazıcı’ kavramını yoğuruyor. Tanrı anlatıcıyı, ben anlatıcıyı, o anlatıcıyı, Rönesans’ta karşımıza çıkan anlatan ve yazan ikilisini kullanıyor. Hatta arada kendisi de dahil olarak çoklu anlatıcı gibi zor bir işi ustalıkla sergiliyor. Yılın son haftalarında, iyi roman okumak isteyenlere!

DENEME
DAHA NE OLSUN, KURT VONNEGUT, ÇEV: ALGAN SEZGİNTÜREDİ, APRIL YAYINCILIK

Haftanın kitaplarıKurt Vonnegut’la ilgili daha önce kurduğum bir cümledir. Değil yazdığı roman ve hikâyeler, onun peçete kenarına iliştirdiği en kısa cümle bile, okunup ezberlenmesi gerekenler arasındadır. Çünkü edebiyat, sanat, kurmaca bir tarafa ‘insanlık’tan söz eder Vonnegut. Merhamet ve vicdan hislerimize seslenir aslında. Türkçede ilk defa Algan Sezgintüredi çevirisiyle okuyacağımız, ‘Daha Ne Olsun’ adlı üniversite mezuniyet konuşmaları, bunun en güzel örneği. Açın YouTube’a bakın, koca CEO’lar mezuniyetlerde ahkâm keserlerken kaç tanesi insan olmaktan söz ediyor? Yok denecek kadar az. Vonnegut, daha en başta söze oradan giriyor. Edebiyattan da dem vuruyor, politikadan da anılarını da anlatıyor, çocuklara hayatlarının dersini de veriyor! “Telekinetiğe inananlar elini kaldırsın” diyecek kadar pratik ve keskin zekâya sahip bir yazar var karşımızda, önünüzü ilikleyerek okuyacaksınız. Kitabın başındaki Dan Wakefield’ın Vonnegut’un röntgenini çeken sunuş yazısı ise ayrıca önemli!

TARİH
AÇLIK, SHARMAN APT RUSSEL, ÇEV: ENGİN SÜREN, MAYA KİTAP

Haftanın kitaplarıTersine ve mükemmel bir tarih metni ‘Açlık’. Bilim, antropoloji, edebiyat, sanat, siyaset ve kişisel fikirler tarihi. Dini metinleri anımsayın, ‘açlıkla terbiye’ ne kadar çoktur. Aynı şekilde yakın tarihte defalarca görülen ve bundan sonra sıklıkla görülecek olan kıtlıklar yüzünden yaşanacak açlıkları düşünün. Sonra, bir protesto biçimi olarak ‘açlık grevi’ni ve cezalandırma olarak aç bırakmayı sorgulayın. Açlıktan ölen roman kahramanlarını, sanat eserlerindeki açlık temsillerini gözden geçirin... Devletlerin uluslararası anlaşmalardaki açlık/kıtlık protokollerini merak edin, sonra Everest’e tırmanıp tarihe geçmek isterken açlıktan ölenleri hatırlayın... Sharman Apt Russel, ‘Açlık’ta ihmale gelmez, müthiş bir tarih kaleme alıyor.

MİZAH-TAŞLAMA
BAŞBAKANDAN KORKAN KEDİ, KANDEMİR KONDUK, DESTEK YAYINLARI

Haftanın kitaplarıKendi halinde, emekli bir öğretmen. Bir gün sokakta “Ben başbakandan korkmuyorum” diyerek dolaşmaya başlar. İnsanlar etrafını çevirir ve ona başbakandan neden korkması gerektiğini anlatırlar. Demokrasiye inanan kahramanımız, korkulmaması gerektiğini sayıklarken kendini akıl hastanesinde bulur. Tam bir deliler cumhuriyetine dönmüş memlekette kendi gençlik günlerinden bugüne olayları hatırlar. Ya koğuştakilere, ya ziyarete gelenlere ya da hastabakıcılara anlatır. Bir taraftan da şehrin göbeğinde, bir parkın içinde, sokak aralarında, çocuklar öldürülür! Neden bahsettiğimi çok iyi anladınız. Gerçek bir mizah ustası olduğunu gösterdiği kitabında “Kandemir Konduk gerçekten yazmış”.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI