"Buse Özel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Buse Özel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Buse Özel

'Yeme annem yeme gülüm' ile zayıflama günlüğü

Şimdi malumunuz yine o melun günler geldi. Yani bahar ayları ve kilo verme ikilisi. Biz de ofis arkadaşları olarak bir gaza geldik ki diyete başlayalım diye. "Tamam ya bak bu sefer yürüyüş yapıyoruz yemek aralarında", "Bahçede çayın yanına bisküvi yemeyeceğiz" falan şeklinde grup mailleri dönüyor.

Bir de kendimize ofisin "kilo verme gurusu" olarak tecrübeli erkeği Murat Kıvanç'ı seçtik. Kendisi şaşırtan değişimiyle öncesi-sonrası fotoğraflarına konu olabilecek bir kişilik. Post modern Canan Karatay'ımız o bizim ayrıca. Daha az sinirli ve kibar ama ara sıra “zıkkım yiyin” gibi motivasyon cümleleri var.

Yeme annem yeme gülüm ile zayıflama günlüğü

İlk gün öğle yemeğine adeta dakikaları saydım. Açlıktan gözüm dönmüştü börek yiyerek ilk kaçağımı yaptım. Akşam üzeri de masa arkadaşımı gizlice lokum yerken yakaladım. Ben tam çemkirme çalışmalarına girmişken dönüp sen de al bir tane dedi. Sonuç olarak biz ikişer lokumu götürdük. Ardından da sus işareti yaparak Murat Kıvanç'a çaktırmama kararı aldık.



İkinci gün yine bir omleti bölüşüp az peynirle kahvaltıyı sürdürdük başarıyla. Cumartesi de fena sayılmazdı. Pazar birbirimizi görmediğimiz için vicdanımıza kaldık.

Yeme annem yeme gülüm ile zayıflama günlüğü

BASİT DEĞİŞİMLERLE KASMADAN KİLO VEREBİLİRSİNİZ

Pazartesi sabah her ikimizde de günah karşı tarafın olsun çalışmaları vardı. "Kahvaltıda simit yesem bana yeter" teklifi gelince sevgili Elif Ünal'dan "Tamam yaa bugünlük böyle olsun" diyip afiyetle simitimizi yedik. Şimdilik kaç kilo verdiğim bilgisini paylaşmıyorum çünkü motivasyonum düşüyor. Ama beslenme uzmanı ve diyetisyen Serkan Tutar'dan bizimkinden daha etkili olacak birkaç basit öneri var. Bunları yaparak en azından ayda 1-2 kilo vermek mümkün...

DİYETİSYEN SERKAN TUTAR'DAN ÖNERİLER

- SU İÇİN

Su için demek bir klasiktir ama en kısa sürede tartı üstünde düşüş bekliyorsanız suyu hemen arttırmalısınız. Basit bir hesapla ne kadar su içeceğinizi bulabilirsiniz. Kilonuzu 0,034 ile çarptığınıza içmeniz gereken su miktarı ortaya çıkar. Genelde ilk haftalarda kilo gidişatı ödem kısımlarından olması nedeni ile tartı üstünde bir ayda ortalama 2-3 kg kaybı sadece bu sayede görebilirsiniz.

- PROTEİNİ ARTTIRIN

Yıllardır sadece gün içerisinde alınan kalori miktarı önemsendi. Ama asıl önemli olan almış olduğunuz kalorinin hangi besin grubundan geldiğidir. Yani siz sadece karbonhidrat ağırlıklı besleniyor fakat günlük ihtiyacınız olan kalorinin altında besin tüketiyorsanız yine kilo alırsınız. Ama proteinli besinleri (özellikle hayvansal kaynaklı) daha fazla beslenme programınızda kullanırsanız kilo kaybını hızlı bir şekilde tartı üstünde görmeye başlarsınız.

- HAREKETİ ARTTIRIN

İlla spor yapmak zorunda değilsiniz. Günü aktifleştirecek, kaslarınızın ve eklemlerinizin çalışmasını sağlayacak ufak yürüyüşler yapabilirsiniz. Havanında güzelleşmesi ile mesai günleri işten eve giderken kısa yürüyüşler yapabilir hafta sonu bunun süresini uzatabilirsiniz.

- ARA ÖĞÜN EKLEYİN

Özellikle öğle ve akşam yemeği arasında yüksek karbonhidrat içeriği olmayan ara öğünler yapmalısınız. Bunlar hem metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını hem de bir sonraki öğünde daha az kalori alımını sağlayacaktır. Eğer ara öğün yapmazsanız akşam yemeğine düşük kan şekeri ile başlayacağınız için hem daha fazla besin tüketirsiniz hem de yediklerinizin karın bölgenizde yağa dönüşümüne neden olursunuz.

- KAHVALTI YAPIN

Uyandıktan sonra bir saat içinde kahvaltı yapmak çok önemli ama bunu kesinlikle sadece poğaça veya simit ile yapmak doğru değil. Özellikle protein kaynağı olan yumurta ve peynirin sabah kahvaltınızda bulunmasına özen gösterin. Bal, reçel ve çikolatalı ürünlere de mümkün olduğunca dokunmayın.


X