"Buse Özel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Buse Özel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Buse Özel

'Sık ulan sık...'

Dün Gaziantep'te esnafa gaz sıkmak istemeyen bir polis memurunu amiri ensesinden tuttu ve "sık ulan sık" diyerek esnafın üzerine doğru ittirdi. O sırada bir arkadaşı daha polis memuruna "sık" dedi ve bir eliyle sırtına vurdu. Yani şiddet için şiddet vardı. Bu kesinlikle "kısır döngü" değil çünkü büyüyen ve gittikçe artan bir şiddet "sarmalı."

Sık ulan sık...

Diğer taraftan AFP foto muhabiri Bülent Kılıç önemli bir ödül olan World Press Photo 2014 haber dalında birincilik ödülünü aldı. Fotoğraf kafasına biber gazı fişeği yiyerek komaya giren ve hayatını kaybeden Berkin Elvan için yapılan eylemlerde, yine biber gazı yiyen liseli genç kızın korkmuş, donmuş halini yansıtıyordu.

Sık ulan sık...

(Bülent Kılıç'ın ödül alan fotoğrafı)

365 GÜNÜN 224 GÜNÜ ÜLKEDE BİBER GAZI VARDI

Geçtiğimiz günlerde biber gazı yasaklansın inisiyatifi bir rapor açıkladı. Rapora göre 365 günün 224 günü ülkenin bir yerlerinde biber gazı kullanılmış ve biber gazından dolayı sekiz insan hayatını kaybetti. Ama burada "sekiz"in bir istatistik gibi, sıradan bir matematik gibi karşımıza çıkması da olayın vehametinin bir parçası. Çünkü o sekiz kişinin her biri, birilerinin sevdiği, annesi, babası, dedesi, anneannesi, kızı, oğlu vs... Birilerinin sevdiği...

"UTANÇ VERİCİ BİR İŞLE UĞRAŞIYORUZ"

Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu Üyesi Ali Çerkezoğlu, “Biber gazının yıllık istatistiğini tutmak, her ay nerede ne kadar, kaç kişiye ölümcül kimyasal silahın kullanıldığını raporlamak gibi bir ülke için utanç verici bir işle uğraşıyoruz. Bu raporlandırmayla, görmeyen gözlere, duymayan kulaklara bir kez daha biber gazının ne kadar ölümcül, ne kadar pervasızca kullanılan bir silah olduğunu gözler önüne serdik. Raporda da göreceğiniz gibi biber gazından muaf bir şehrimiz, biber gazından muaf bir insanımız yok" diyor.

"BİBER GAZININ ÖLDÜRDÜĞÜNE DAİR KAFAMIZDA SORU İŞARETİ YOK"

Bu yıl Ocak ayında İstanbul Tabip Odası ve Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi tarafından da "Biber Gazı Yasaklansın Tıbbi Sempozyumu" yapıldı. Bu sempozyumda da yer alan Prof. Dr. Tunçalp Demir, bana biber gazı ile ilgili önemli notlar aktardı, "Gezi olaylarıyla birlikte biber gazı kullanımı ayyuka çıktı. Biz de bu sene İstanbul Tabip Odası ve Biber Gazı Yasaklansın İnsiyatifi ile birlikte "Biber Gazı Yasaklansın Tıbbi Sempozyumu" düzenledik. Biber gazının öldürdüğüne dair kafamızda hiçbir soru yok yani biber gazı ölümcüldür. Ama dünyada bu konuda literatürde bilgi de yok. Çünkü hiçbir ülkede maalesef bizimki kadar yaygın kullanım yok. Ayrıca biber gazı sadece gaz olarak kullanılmıyor, kapsülü de bir ateşli silah olarak insanları yaralamak amacıyla kullanılıyor.

"GEZİ İLE AYYUKA ÇIKTI"

"Gezi olaylarıyla birlikte biber gazı kullanımı ayyuka çıktı. Ama ondan önce de ölümler gördük. Çayan Birben, Metin Lokumcu da biber gazı nedeniyle hayatını kaybetti. Dolayısıyla "Biber gazı öldürür" konusunda kafamızda bir soru işareti yok. Bu nedenle "Biber Gazı Yasaklansın" ismiyle bir sempozyum düzenledik. Çünkü dünyada bu konuda çok fazla bilgi literatürde yok. Aslında olmaması da normal çünkü maalesef bizim kadar yaygın kullanım başka bir yerde yok."

Sık ulan sık...

BİBER GAZI DEMEK İNSANLARA BİBER YEDİRMEK DEĞİL

Dönemin içişleri bakanı İdris Naim Şahin'in "Biber gazımız yüzde yüz organik ve doğaldır" açıklamasını hatırlatıyorum, Dr. Tunçalp Demir şunları söylüyor, "Bu şey gibi bitkiselse iyidir gibi ama bir şeyin bitkisel olması iyi olduğu anlamına gelmiyor çünkü öyle düşünürsek uyuşturucuların da çoğu bitkisel. Sonuçta biber gazı bildiğimiz yeşil biberin insanlara yedirilmesi değil çok yoğunlaştırılmış bir miktar. Sonuçta eğer oturup günde 10 kilo biber yerseniz bu da zararlı olur.

Bu açıklamalar talihsiz açıklamalar tabii ama önemli olan bilimsel raporlar, verilerdir. Biz ayrıca biber gazının kendisinin yarattığı tehlikenin yanında kapsülünün de silah gibi kullanılmasına şahit olduk."

BİBER GAZI İLE İLGİLİ KLİNİK ARAŞTIRMA YOK İNSAN ÜZERİNDE ARAŞTIRMA YAPILAMAZ

İHD, Makine Mühendisleri Odası, Türkiye Tabipler Birliği gibi 30 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi biber gazının yasaklanması amacıyla çok önemli çalışmalar yapmaya devam ediyor. Her geçen gün araştırmalar, raporlar, insanüstü bir çaba ile, Türk insanı için sarfediliyor. İşin bilimsel tarafından bakarsak biber gazının etkileriyle ilgili şu çarpıcı cümle dikkat çekiyor, "Biber gazı ile ilgili klinik araştırma yok, çünkü insan üzerinde böyle bir araştırma yapmak etik olarak mümkün değil." Ama elimizde artık bununla ilgili birçok veri var. Ve ne yazık ki bu verilerin önemli bir kısmı Türkiye'den...

twitter.com/buseozelll

X