"Bülent Katarcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bülent Katarcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bülent Katarcı

Gözünüzü dört açın

EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Kliniği Kornea Okuloplastik Birim Başkanı Prof. Ayşe Yağcı, göz kapağının gözün koruyucu şemsiyesi olduğunu söyledi. Göz kapaklarındaki şekil bozukluklarının göz yüzeyini olumsuz etkileyebildiğini belirten Yağcı, “Hatta gözde fonksiyon ve görme problemlerini tetikleyebilir. Göz kapaklarındaki şekil bozukluğu gözyaşının göz yüzeyine düzgün yayılmasını da engeller” dedi.

Bir hekime gidin

Gözünüzü dört açın

Göz kapağı problemlerinin en tehlikelisinin göz kapağı düşüklüğü olduğunu kaydeden Prof. Yağcı, ”Üst göz kapağı düşüklüğü doğumsal olarak çocuklarda, yaşa bağlı değişikliklerle de erişkinlerde gelişebilir. Çocuklarda üst göz kapağı düşüklüğü, göz bebeğinin önünü örterek görme fonksiyonunun gelişmesini engeller. İleri yaşta tedavi edilmesi imkansız olan, göz tembelliğine bağlı görme azlığıyla sonuçlanır. Bu nedenle kapak düşüklüğü olan tüm çocuklar bir göz hekimi tarafından muayene edilmeli” diye konuştu.

***

Varise dikkat!

Gözünüzü dört açın

ÖZEL Tınaztepe Hastanesi Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Hasan Reyhanoğlu, her 4 kişiden birinde varis görüldüğüne dikkat çekerek, şu bilgileri paylaştı: “Damarlarda valf görevi gören kapakçıklar, yapısının bozulması sonucu kalbe olan kan akışında zorlanır. Bu bozulma sonucunda ‘Varis’ dediğimiz damar genişlemeleri oluşur. Varis tedavisinde birçok yöntem var. Cerrahi ve skleroterapi tedavileri etkili sonuç verir. Daha geniş bölgedeki büyük yüzeysel toplardamarın cerrahi olarak alınması veya işlevinin bozulmasıyla sonuca ulaşılır. İdeal kiloyu koruyabilmek, ortopedik ayakkabı giymek, uzun süre hareketsiz durmaktan kaçınmak, fırsat buldukça ayakları uzatıp dinlendirmek, soğuk su uygulaması ve en önemlisi üşenmeden varis çorabı giymek en azından varis oluşumunu geciktirir.”

X