"Bülent Katarcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bülent Katarcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bülent Katarcı

Egeli iş kadınları meme taraması yapacak

DÜNYADA ve Türkiye’de kadınlarda en sık görülen, ancak erken teşhis ile kurtulma oranı çok yüksek olan meme kanserine karşı Ege İş Kadınları Derneği de elini taşın altına koydu. EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu, tüm dünyada ekim ayında bu konuda bilinçlendirme atağına geçildiğini hatırlatarak, kendilerinin de bir tarama yapacağını duyurdu.

Egeli iş kadınları meme taraması yapacak

Bilinçlendirme ayı

İlk kez 1985 yılında Amerikan Kanser Derneği önderliğinde “Ekim ayı; meme kanseri bilinçlendirme ayı” (Breast Cancer Awareness Month) etkinlikleri başlatılmasının ardından, Türkiye’de de 2004 yılından bu yana yurt genelinde çok çeşitli etkinlikler yapıldığı biliniyor. Bu konuya en duyarlı olan bölgelerden biri olan Ege’de hem iş dünyasını, hem de kadınları temsil eden bir dernek örnek bir adım attı. Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olmasına rağmen erken tanı konabilen ve tedavi ile düzelme şansı olan bir kanser türü olduğu gerçeğini göz önünde bulunduran EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu ve ekibi, “Erken tanı hayat kurtarır” diyerek kolları sıvadı.

İki dernek el ele

İzmir Meme Hastalıkları Derneği ile kol kola giren ve bu önemli projeyi hayata geçiren EGİKAD, önümüzdeki ekim ayı boyunca bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. Projeleriyle ilgili bilgi veren Başkan Elmasoğlu, “Artık günümüzde gelişmiş onkoplastik cerrahi uygulamaları ile kişi kanser ameliyatından memesini kaybetmiş olarak değil, son derece estetik sonuçlarla kalkmaktadır. Bu amaçla henüz hastalık belirtileri oluşmadan vakaların erken dönemde yakalanabilmesi için tüm dünyada ve ülkemizde de meme kanseri tarama programları oluşturulmuştur. Ancak bu tarama programlarına katılımın sağlanabilmesi için gerekli olan tek şey kişilerin meme kanseri ve erken tanısı konusunda bilinçlenmesidir” diye konuştu.

Farkındalık yaratmak

Meme kanserinin teşhisi için öncelikle farkındalık yaratmak, kadının kendini ayda bir kez muayene edebilmesi, hekim muayenesi ve tarama mamografilerinin gerekli olduğunu ve bu uygulamaların birbirini tamamladığını kaydeden Elmasoğlu, “EGİKAD ve İzmir Meme Hastalıkları Derneği olarak Ekim ayı boyunca meme kanseri erken tanısı konusunda halkımızın farkındalığını artırıcı bilinçlendirme toplantıları ile yazılı, sözlü ve görsel medya etkinlikleri yapılmasını planlamaktayız. Bu amaçla hazırlamış olduğumuz afiş ve kısa video sunumların ile halkımıza ulaşmayı hedeflemekteyiz” dedi.

---------------------------

6 üniversiteden ortopedi kursu

Egeli iş kadınları meme taraması yapacak

ORTOPEDİ doktorları Aralık ayında Çeşme’de buluşacak. Altı üniversitenin işbirliği ile düzenlenen Ortopedi Komplikasyonları kursunun Düzenleme Komitesi’nden Ege Üniversitesi Ortopedi Kliniği’nden Prof. Dr. Kemal Aktuğlu, “25 - 26 Aralık 2015 tarihleri arasında Ege, Celal Bayar, Ankara, Bursa, Florans Nightingale ve Konya Farabi üniversitelerinin işbirliği ile düzenlenecek etkinliğe, ülkemizde özellikle ortopedik travma konusunda deneyimli hocaları konuşmacı olarak katılacak” dedi.

X