"Bülent Boğ" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bülent Boğ" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.

Bülent Boğ

Sistem çöküyor

22 Nisan 2003
2002 Dünya Kupası'nın ardından, Japonya Milli Futbol Takımı'nın başına, Fransız Philippe Troussier'in yerine Brezilyalı Zico getirildi. Şu günlerde F.Bahçe'nin de gündemindeki Troussier, sistem adamı. Onun için sistem ve takım oyunu ön planda. Zico ise yıldızlara güveniyor. Brezilyalı teknik adam bu anlayışını da Japon Milli Takımı'na uygulamak için kolları sıvadı. ‘‘Bana göre maçı sistem değil, oyuncular kazandırır. Benim için öncelik futbolcunun’’ diyen Zico, bireysel yıldızlar yaratarak, onların üzerine oyun kuracak.

NBA'de bireysel yıldızların üzerine oyun kuran en gözde takım Los Angeles Lakers. Shaquille O'Neal-Kobe Bryant ikilisine bağlanan takımda, Derek Fisher, Rick Fox, Robert Horry gibi isimler yardımcı rollerde. Lakers, 82 maçlık normal sezonda 8.230 sayı attı, 4.302'si yani yüzde ellisinden fazlası, Shaq (1.841) ile Kobe (2.461) ikilisinden geldi. Kobe ve Shaq'ı sayı, ribaund, asist, top çalma ve blok istatistiklerinde takımlarında yakalayan yok.

Play-off'ta daha etkili

Otoriteler Kobe'yi geçen hafta basketbola noktayı koyan, efsane Michael Jordan'ın varisi olarak görüyor. Babası da basketbolcu olan ve adını ailesinin bir restoranın mönüsünde gördükleri bir biftek türünden alan Kobe'nin yetenekleri tartışılmaz. O biftek lezzetinde sayılar atıyor. Shaq sezon öncesi yaşadığı sakatlıktan kurtulduktan sonra Kobe ile birlikte daha önceki 3 şampiyonluğun kazanılmasında olduğu gibi, sezonun ilk bölümünde Play-off'a kalıp kalamayacağı bile tartışılmaya başlayan Lakers'ı Batı'dan 5. takım olarak ilk hedefe taşıdı.

Lakers her ne kadar Play-off'a sezon öncesi düşünülenin aksine, beklenmedik bir sıkıntıyı yaşayarak kalsa da finalin, hatta bir ilk olacak üstüste 4. şampiyonluğun büyük favorisi. Çünkü Lakers dışında hiçbir takımda Shaq gibi bir dev yok. O, NBA'in tek başına oyunu domine etme gücü en yüksek yıldızı. Play-off'larda da normal sezondaki istatistiklerini daha bir geliştiriyor. Son 3 NBA finallerinin en değerli oyuncusu Shaq, kariyerinde 27.6 olan sayı ortalamasını Play-off'larda 28.2'ye, 12.10 olan ribaundu 12.70'e, 2.8 olan asistini de 3.2'ye çıkarıyor.

Jackson faktörü

Lakers'ın avantajlı kılan faktör sadece Shaq-Kobe ikilisi değil. Tecrübesiyle coach Jackson'ın da bu konudaki etkinliği tartışılmaz. NBA tarihinde, Play-off'a giremeyen Miami Heat'in coachu Pat Riley'den (255 maç) sonra en çok maça çıkan coach Jackson. 12 yıllık kariyerinde, 211 Play-off maçı yaşadı. Jackson, 157 galibiyet, 54 yenilgi ve yüzde 74.4'lük oranla Play-off'ların en başarılı coachu. Lakers ipi göğüslerse, 6'sı Chicago Bulls'ta, 3'ü Lakers'ta 9 şampiyonluğu bulunan coachu Phil Jackson'a da, Red Auerbach'ı gölgede bırakıp, NBA tarihine geçecek.

NBA'de yıldız oyuncunun etrafına kurulan takım geleneğinin karşıtı, Mehmet Okur'un formasını giydiği Detroit Pistons. Detroit'in patronu Joe Dumars, ‘‘Elinde oyunu tek başına domine edecek yıldızım yoksa, zengin bir kadro ve takım oyunuyla sonuca giderim’’ anlayışında. Detroit bu anlayışla Doğu Konferansı'nda 52 galibiyet, 32 yenilgiyle en iyi performansı sergileyen takım olarak ilk sırada Play-off'a geldi. Ancak Detroit'in bu başarı oranı Batı'da 5 ve 6. sırayı alan Lakers ile Portland'ınkine eşdeğer.

Detroit'te Ben Wallace'ın ribaund ve blok istatistiklerindeki üstünlüğünü bir kenara koyduğunuzda, 19.7 sayı ortalamasıyla en skorer isim Richard Hamilton. Ancak Chauncey Billups, Clifford Robinson, Corliss Williamson da skorda çift haneli istatistik ortalamasına sahip.

Lakers'ın avantajı

Bugün Batı'da 3. sırayı alan Dallas, Dirk Nowitzki ile Play-off yolunu açtı. Nowitzki, önceki gün Play-off'taki ilk randevuda da Portland'a 46 sayı atarak maçı kazandıran isimdi. Yine Batı'da 4. olan Minnesota'yı Kevin Garnett bugüne getirdi. Doğu'da son sırada bileti alan Orlando'da sayı kralı Tracy McGrady faktörü gözardı edilebilir mi?

Takım oyunu ve kadro derinliği bir yerde tıkanıyor. Eğer, kolay sayı atan veya pota altını dev gibi kapatan, maçın kaderini değiştirecek bir yıldızın yoksa, işler sarpa sarabiliyor. Tıpkı önceki gün McGrady'nin 43 sayı attığı takım oyunu oynayan Detroit gibi. Rakibin yıldızını durduramazsan ve sen bir uç oyuncu yaratamazsan işin bitiyor. İşte bu yüzden Lakers'ın Play-off'ta bir artısı daha var. Çünkü, Lakers'ın rakiplerinin aksine iki kader adamı var... Biri sussa, diğeri susmaz.

RAKAMLARLA PLAY-OFF

En çok sayı atan basketbolcu, Michael Jordan

En iyi sayı ortalaması, Michael Jordan

En çok üç sayı atan basketbolcu, Reggie Miller

En çok yıl Play-off'ta oynayan, John Stockton

En çok Play-off maçı oynayan, Kareem Abdul-Jabbar

En çok ribaund alan basketbolcu, Bill Russell

En çok asist yapan, Magic Johnson

En çok top çalan basketbolcu, Scottie Pippen

En çok blok yapan, Kareem Abdul-Jabbar

En çok şampiyonluk kazanan, Boston Celtics

En çok Play-off oynayan, LA Lakers

Bir maçta en çok dakika alan, Red Rocha (Syracuse, 1953)

Bir Play-off serisinde en yüksek sayı ortalaması, Jerry West (Lakers)

Bir maçta en yüksek sayı, M. Jordan (1986, Boston-Chicago maçı)

Üstüste en çok maç 20 ve üstü sayıyı atan, M. Jordan (Chicago)

Üstüste en çok maç 30 ve üstü sayıyı atan, Elgin Baylor (Lakers)

Üstüste en çok maç 40 ve üstü sayı atan, Jerry West (LA Lakers)

Bir devrede atılan en çok sayı, Sleepy Floyd (Golden State)

Bir çeyrekte atılan en çok sayı, Sleepy Floyd (Golden State)

Üstüste atılan en çok 3 sayılık atış, Robert Horry (LA Lakers)

Bir maçta atılan en çok üçlük, Ray Allen (Milwaukee)

Bir devrede atılan en çok üçlük, Vince Carter (Toronto)

Bir çeyrekte atılan en çok üçlük, Vince Carter (Toronto)

Üstüste atılan en çok serbest atış, Karl Malone (Utah)

Bir maçta atılan en çok serbest atış, Bob Cousy (Boston)

Bir devrede atılan en çok serbest atış, Magic Johnson (Lakers)

Bir Play-off serisinde en yüksek ribaund ortalaması, Wilt Chamberlain (Philadelphia)

Bir maçta alınan en çok ribaund, Wilt Chamberlain (Philadelphia)

Bir devrede alınan en çok ribaund, Wilt Chamberlain (Philadelphia)

Bir çeyrekte alınan en çok ribaund, Bill Russell (Boston)

Bir Play-off serisinde en yüksek asist ortalaması, Magic Johnson (LA Lakers)

Bir maçta en çok asist, Magic Johnson (LA Lakers)

Bir devrede en çok asist, Magic Johnson (LA Lakers)

Bir çeyrekte en çok asist, John Stockton (Utah)

Bir maçta en çok blok, Mark Eaton (Utah)
Yazının devamı...

NBA istilası

15 Nisan 2003
SAAT 19.00 veya 20.00... Oturmuş TV'nin başında naklen LA Lakers, Detroit Pistons veya Sacramento Kings'in bir Avrupa NBA takımıyla maçını izliyorsunuz. Veya bu heyecanı Avrupa'nın bir kentinde, salonda yaşıyorsunuz. Bu bir seferlik bir heyecan değil. Çünkü, normal sezon maçlarının sürekli evsahiplerinden birisi de herhangi (!) bir Avrupa kenti. Bu önümüzdeki bir kaç sezon için olmasa da yakın bir gelecekte gerçekleşecek düş. Çünkü NBA'in patronu David Stern böyle diyor, böyle istiyor.

Avrupalılar gözde

NBA'de bu sezon görev yapan basketbolcuların yaklaşık yüzde 20'si ABD dışından. 29 takımın kadrosunda, 34 ülkeden, 65 yabancı basketbolcu bulunuyor. Bu 34 ülkenin de 18'i Avrupa'dan, yani yüzde elliden fazlası. 65 yabancının 39'u Avrupa, 23'ü de diğer Güney, Kuzey, Orta Amerika, Afrika, Asya ülkelerinden. Amerika'nın kendi basketbol liginde, dışarıdan gelenlerin özellikle de Avrupalıların sesi her geçen gün daha fazla çıkmaya başladı.

Avrupa basketbolu, yavaş yavaş NBA'i yakalıyor. Gerçekte, Avrupa mı yakalıyor, yoksa NBA mi eski yıldızlarının yerini dolduramıyor, bu da farklı bir tartışma konusu. Ancak nedeni ne olursa olsun, Avrupa, NBA'de giderek ağırlığını hissettiriyor.

Bugün Dallas Mavericks'i NBA'de Play-off'a taşıyan isimlerin başında Alman Dirk Nowitzki geliyor. Geçen sezonun ‘‘En Değerli Çaylağı’’ İspanyol Pau Gasol'du. 2002-2003 sezonunun draftını hatırlayın. İlk sırada ilk kez bir Çinli, Yao Ming vardı. Normal sezon sona eriyor, Play-off yanında yine draft gündeme giriyor. 2003-2004 Draftı'nda ilk sıraya aday Amerikalı LeBron James, ama ikinci sıra için aday, daha 17 yaşını doldurmayan Sırp Darko Milicic.

Son yıllarda Amerika'da NBA'e olan ilgi ve gelirlerin azalmasıyla Stern'in yıllardır içinde olan dünyaya açılma isteği daha da kabardı. Son yıllarda özellikle de bu yıl tüm dünya NBA çılgınlığı yaşıyor. NBA maçları dünyanın her köşesinde yayınlanıyor, Amerikan basketbolu global bir popülerlik kazandı.

Altyapı hazırlığı

Bu gelişmeleri gözönüne alınca, Stern'in NBA'i Avrupa'ya ve Uzak Doğu'ya taşıma isteğini normal karşılamak gerek. Ama Stern, yıllardır Avrupa'da NBA takımları oluşturmanın planlarını yapıyor. Bir kaç ay önce bu yöndeki düşüncelerini ve çalışmalarını yine gündeme getirdi. NBA'yi ABD dışında da yaymayı hedefleyen Stern, özellikle İtalya, İspanya ve Fransa'dan bir takımı NBA'e kazandırmak istiyor. Stern, NBA'i dünyaya yayma düşüncesinin altyapısı için de Londra, Melbourne, Hong Kong başta, çeşitli kentlerde resmi NBA ofislerini kuruyor.

Aday kentleri

Paris, Milano ve Barcelona Stern'in Avrupa'da NBA'i taşımayı düşündüğü şehirlerin başında geliyor. Ancak henüz NBA'in gerektirdiği bir salonun olmayışı, kültürel pazarlama, takımların seyahat programları ve fikstür konusundaki çekinceler, bir Avrupa NBA takımının oluşumu öncesi netleşmeyen konular. Özellikle geçen yıl, Stern'in NBA'i Avrupa'ya taşıma düşüncesi ilk kez gündeme geldiğinde basketbolcular arasında tepkiler yükselmişti. Yorucu uzun seyahat programları olacağı gerekçesiyle basketbolcular bu düşünceye sıcak bakmadıklarını dile getirdiler.

Keyif ve fatura

Aslında NBA'in Avrupa'ya veya Avrupa'nın NBA'e girmesiyle basketbolun patronluğunda önemli bir değişim de olacak. Bugün Avrupa'da, FIBA ve ULEB'le çift başlı olan basketbola yeni ve daha ezici bir güç dahil olacak. NBA'in Avrupa'da basketbolun yönetimini de etkileyerek kontrolü ele alacağı bir gerçek. Bugün uzlaşma sağlayamayan FIBA ile ULEB arasındaki kavga yerini NBA'e karşı açılacak cepheyle yeni bir yöne kaydıracak. Ancak basketbolda pazar payını NBA'in kapacağını şimdiden söylemek kahinlik olmaz. Sponsorlar NBA'e kayacak. Bir NBA takımı varken, kaç firma ulusal ligde bir takıma sponsor olmak isteyecek.

Tüm dünyanın NBA'le yatıp, NBA'le kalktığı şu dönemde, Avrupa Ligi'nin veya ulusal liglerin de tadı kaçacak. Seyirci gözüyle baktığımızda belki keyfine doyum olmayacak bir imkan yaşanacak, ama kulüpler bu işten en zararlı çıkacak taraf olacak gibi gözüküyor. Bir NBA maçı varken, kaç kişi Avrupa Ligi veya kendi ulusal liginin maçını seyredecek.

Hatırlayın...

Bu sezon öncesi G.Saray, Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin gündeme getirdikleri basketbol ve voleybol şubelerini kapatma isteklerini, ligde kalmalarının sağlanması için yapılanları hatırlayın. TRT'nin maç yayınlarını almasıyla kulüplerimize bir soluk aldırıldı. Peki NBA dururken, ulusal ligimiz maçlarının yayın hakkını almak için kaç TV şirketi devreye girer?

NBA, kısa süre sonra Avrupa'ya ayak basacak. Basketbolseverler bundan büyük keyif alacak, ancak kulüplerimiz ve kendi basketbolumuz için gelecek acaba o kadar parlak olacak mı...
Yazının devamı...

Beckham lazım

5 Nisan 2003
İNGİLTERE’deki milli maç tarihi bir buluşmanın ötesinde, David Beckham ile kıyaslanan İlhan Mansız'ın karşı karşıya gelmesi açısından da çarpıcıydı. İki futbolcu da karakteristik özellikleri, dış görüntüleri ile örnek alınan ve kitleleri etkileyen yapıları nedeniyle, hem Türk, hem de İngiliz medyasına konu oldular. Birbirleriyle örtüşen yönleriyle gündeme taşındılar.

Ancak gördük ki, aslında futbolun son dönemde sahada gerçek olan sadece bir fenomeni var; o da Beckham. Biz de kendimizi boşuna avutuyoruz.

Beckham, futbolu yanında, sık sık değiştirdiği saç stili, kendine özgü giyim tarzı, dövmeleri, sahadaki futboluyla İngiltere'de 7'den 70'e tüm yaş grubuna hitap ediyor. Hatta bunu daha ileri götürüp, dünyada diye de genişletebiliriz.

İngiltere'de Marwick Üniversitesi'nden iki sosyolog, yaptıkları araştırmalar sonucu Beckham'ı ‘‘Yeni bir erkek’’, ‘‘Yeni bir delikanlı’’, ‘‘Genç baba’’ ve ‘‘Yaşlı bir endüstriyel adam’’ diye tanımladı. İngiltere Milli Takımı’nın kaptanı, Ada'nın efsanevi ismi Booby Moore ile tartıya kondu. Çıkan sonuç, Beckham'ın onu bile gölgede bıraktığı oldu.

İdamdan krallığa

İngiliz futbolcu, 1998 Dünya Kupası'nda Arjantin maçında kırmızı kart görüp oyundan atıldığında, ülkesinde idam sehpasına konulmuştu. Arjantin'e elenilmenin faturası ona kesilmişti. Ancak o, bunun izlerini hem sahada, hem de saha dışındaki tavrı ve davranışlarıyla bir kaç yılda sildi. Bugün Ada ona tapıyor. Bir mesih olarak görüyor.

Üç gün önce Sunderland'daki maçta Beckham sert tavırları ile gündemize oturdu. Toplara sanki ölümüne girdi. Her mücadeleyi kazanmak isteyen kararlılığı yüz ifadesinden okunuyordu. Onun bu tavrı takımını da harekete geçirdi. İnanıyorum ki, Beckham bu maçta oyundan atılsa ve İngiltere yenilse bile, kimse yine ona toz kondurmaz, faturayı başkasına keserdi.

Japonlar İlhan'ı keşfetti

Türk futbolu Dünya Kupası için çıkılan Uzak Doğu seferinden üçüncülük yanında, fenomen yakıştırması yapılan bir yıldızla döndü. İlhan'ı bizden önce, Beckham'ı da bir ilah gibi gören Japonlar keşfetti. Japonların ilgisiyle İlhan, İngiltere medyasında da Beckham ile özdeşleştirildi.

İlhan attığı goller, kendine özgü saç stili, giyimi ile bir karizma çerçevesine kondu, genç neslimizin, Japonların örnek aldığı bir yıldız oldu. Ama İlhan'ın sahadaki hırçınlığı kabullenilemiyor. En büyük fark ise 1998'in günah keçisi Beckham, daha sonra bir ‘‘lidere’’ dönüştü. İlhan için ise sadece yıldız futbolcu diyebiliyoruz. Çünkü onun liderlik vasıfları yok. İlhan'ın ateşi de, keskin sirke misali, küpüne zarar veriyor.

Liderimiz yok

Uzak Doğu'da İlhan kadar olmasa da Hasan Şaş ve Ümit Davala'ya da birer fenomen yakıştırması yapıldı. Hasan, futbolu ve kazanma arzusu ile Milli Takım için ateşleyici güçtü. Ama seferden dönüşte futbola küstü. Ümit ise mohikan tarzı saçlarıyla fenomen diye nitelendi. Hiçbirisi gerçekte Beckham gibi tüm özellikleri biraraya getiren bir fenomen olamadı.

Her takımda başarıya giden yolda takım oyunu elbette temel taş. Ancak bu takımı harekete geçirecek, diğer oyuncuların güveneceği bir lider de olmalı. Fenomen olmasa da bir lider bulmalıyız.

Traş yasağı

DÜNYA Kupası sırasında Uzak Doğu'ya özel kuaför de götüren David Beckham, sık sık saç modelini değiştiriyor. Kimi zaman bir dazlak, kimi zaman bir mohikan oluyor. Ancak Beckham'ın saç modelindeki bu sık değişiklik kulübü Manchester United'ı da rahatsız etti. M.United, kulüp ürünlerindeki Beckham görüntülerinin hep geride kaldığını belirterek, yıldız futbolcusuna kısıtlamayı gündeme getirdi. İngiliz kulübü, Beckham'dan sezon boyu saç modelini bir kez değiştirmesi şartını ileri sürdü.
Yazının devamı...

Otorite kavgası

31 Mart 2003
Basketbolda FIBA-ULEB çekişmesi ve bölünmesi ile başlayan, futbolda FIFA-UEFA ve Süper Lig çarpışmalarıyla süren patronların kavgasına, son dönemde Formula 1 ile artistik patinaj da eklendi. Artık uluslararası federasyonların yapısından ve yönetiminden memnun olmayanlar, ayrı bir oluşumla kendi programını yapıp, yönetimi ele almayı hedefliyor.

5 İngiliz takımı McLaren, Williams, Jordan, Arrows ve BAR geçen yılın baharında, Formula 1 pastasından yeterince pay alamadıklarını belirterek, yeni bir oluşumu gündeme getirdi. Formula 1'in TV izleyici oranlarındaki düşüşü ve azalan sponsor gelirleri bu takımları harekete geçirmişti. Uluslararası Otomobil Federasyonu'nun (FIA) eski başkan yardımcısı Neil Johnson'un yönetiminde GPT Ltd şirketini şekillendirdiler. Asıl amaç Formula 1'in kontrolünü Bernie Ecclestone'un elinden almaktı. Ferrari, Jaguar, Mercedes, BMW ve Renault, 2007 yılından itibaren kendilerinin organize edeceği, ayrı bir yarış takvimini de planlamaya koydu. Bu sezon ise yarış kurallarında yapılan değişikliklere gösterilen tepkilerle başlayan Formula 1'deki gerilim tırmanıyor. FIA gelecek ay 2003'de uygulamaya aldığı yarış kurallarını otomobil üreticileri ve takımlarla yeniden masaya yatıracak ve böylece ortamı da biraz yumuşatma imkanı bulacak.

Bizim için tehlike yok

Ancak Ferrari, Mercedes ve BMW'nin kendi yarış serilerini düzenleme istekleri daha da güçlendi. Öyle ki, gelirlerden daha fazla pay isteyen bu markalar, kendi yarış serilerini başlatma tarihini 2005'e çektiler. Ecclestone, 'Bizim 2007 yılına kadar sözleşmemiz var. Eğer kontratlarımızı bozarlarsa bunun cezasına katlanırlar. Konuyu mahkemede çözeriz' diyor. Pistteki bu savaşın nereye varacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ancak bir bölünme olursa, 2005'te takvimine gireceğimiz Formula 1'de 'Biz ne yaparız veya ne oluruz?' diye, Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu'na sordum. Tahincioğlu'nun yanıtı ‘‘FIA bunun karşısında. Ayrıca bu markalar sadece Formula 1'de değil, diğer yarışlarda da mücadele ediyor. Eğer Formula 1'de kendi yarışlarını düzenlerlerse, diğer yarışlarda başlarını derde sokarlar. Böyle bir bölünme olsa bile bizi etkilemez. Çünkü biz pistimizi sunacağız. İyi bir pistimiz varsa, kim olursa olsun bizde yarışmak ister. Türkiye'nin takvimde olması konusunda bir tehdit yaşanmaz’’ oldu.

Ne varki, burada bir çelişki var. Çünkü artistik patinajda geçen hafta yaşanan bir gelişme aslında bu olayın boyutunun çok daha farklı olduğunu gösteriyor. Ulusal paten veya patinaj federasyonları kısa adı ISU olarak adlandırılan Uluslararası Paten Birliği'ne bağlı. Ancak Washington'daki Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası sırasında kısa adı WSF olan Dünya Paten Federasyonu oluşumu ortaya çıktı. Bir çok eski olimpiyat madalyalı sporcu ve hakemler, 200.000 dolar kaynakla bu federasyonu kurduklarını belirttiler. Amaçlarını da dünyada paten sporunun idari patronu olmak diye açıkladılar. WSF, dünyada artistik patinajın iyi idare edilmediğini ve bu spor üzerine Salt Lake 2002 Olimpiyatı sonrası düşen gölgenin (şike skandalı ortaya çıkmıştı) temizlenemediğini belirtiyor. Paten sporuna, iç temizliği yaparak, saygınlığı yeniden kazandıracağını, bu spora yeni bir ivme getirileceğini iddia eden WSF, tüm ülke federasyonlarına ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne (IOC) bir mektup gönderdi IOC, şu anda ISU'nun bu sporun patronu olarak tanıdığını belirterek, WSF'ye ilk duvarı ördü.

FIA da ateşe düşebilir

WSF'nin öncelikli eleştirilerinin hedefi ISU Başkanı Ottavio Cinquanta. Nasıl ki, Formula 1'de Ecclestone hanedanlığına son verilmek isteniyorsa, WSF de buzda Cinquanta'yı silmeyi hedefliyor.

Formula 1 için şu anda Tahincioğlu'nun söz ettiği gibi, bu tehlike fazla dikkate alınmasa da, önümüzdeki günlerde FIA'nın yönetiminin de ateşe düşmesi gündeme gelebilir. Unutmamak gerekir ki, patronlar büyük düşünür!

İLK RAUND Washington'daydı

ISU ile WSF arasındaki bölünmenin ilk kavgası Washington'daki Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası sırasında yaşandı. Macar hakem Judit Furtst-Tombor, şampiyonada yarışmalar başlamadan 15 dakika önce görevden alındı. Bu karar, Macar sporcular ve yöneticiler arasında da sürpriz olarak karşılandı. Olayın ardında yatan gerçek hemen bir basın toplantısıyla açıklandı. Macar Federasyonu, Furtst-Tombor'un ISU'nun kurucuları listesinde yer aldığını ve bu yüzden yarışmalardan çektiğini açıkladı. Macarlar da, ISU'ya bağlı 80'i aşkın federasyon arasında yer alıyor. ISU, kurallarına göre, birliğin yapısına ve ilkelerine aykırı hareket edenler hiçbir organizasyonda görev alamıyor.

KURNAZ DAVIS

NBA ve basketbolcuları açısından en renkli istatistikler arasında triple-double (üç istatistikte çift haneli rakam) ile double-double'lar (iki istatistikte çift haneli rakam) gelir. Cleveland Cavaliers'li Ricky Davis geçtiğimiz günlerde oynanan Utah Jazz maçında ilk triple-double'ını yapmak için bir kurnazlığa başvurdu, ama yutturamadı. Cleveland'ın 122-95 kazandığı maçta 28 sayı üretip, 12 asist yapan Davis'in son anlara girilirken 9 ribaundu vardı. Bir ribaund daha alıp triple-double'a imza atmak isteyen Davis, topu sayı için değil de ribaund almak için potaya gönderdi. Ancak, NBA kurallarına da aykırı olan bu avantaj sağlama yöntemiyle hedefine ulaşamadı. Cleveland Coachu Keith Smart ise takımının skoreri Davis'e bu hareketinden dolayı para cezası verdi.
Yazının devamı...

Çuvaldızı batıralım

15 Mart 2003
Aklınıza hemen Galatasaray-Fenerbahçe derbisi gelmesin. Bu olay İstanbul'da yaşanmadı. Sözünü ettiğim Yunanistan Ligi'nde, Olympiakos ile AEK arasındaki derbi niteliğindeki maç. Saldırıya uğrayan AEK yöneticileri ile başkanı Yiannis Granitsas. Devre arasında yaşanan bu saldırı sonrası Granitsas takımının 2-1'lik galibiyetinin sevincini yaşayamadan tribünden ayrıldı.

Bizdeki gibi

Yunanistan'da da ezeli rakipler arasındaki gerilimli bazı maçlara konuk takımın seyircisi alınmıyor. Onlarda da Olympiakos-AEK maçıyla holiganizme karşı videolu kontroller yapılmaya başlandı. Yani bizdekinin bir benzeri. Ancak yargıya giden son olay sonrası Yunanistan Spor Bakanı George Lianis çıktı, ‘‘Bu olaylar artık son olsun. Bunun için çözüm bulmalıyız. Ancak bu çözüm konuk takım yöneticilerinin de VIP'te maç izlemelerini yasaklamak değil’’ dedi.

Şimdi dönelim G.Saray-F.Bahçe derbisine. Neden, nasıl çıktı, netleşemeyen bir kavga. Sonuçta yara alan kişiler, camialar, Türk futbolu, ezeli rekabet.

Ya başkentteki G.Birliği-A.Gücü derbisine ne demeli? Küfür bir yana, bir başkan çıkıyor, tribünlere bir el hareketi yapıyor. Hadi, o hareketi yaptı. Ya Protokol Tribünü'ndeki onca insanın bu harekete gösterdiği tepkiye ne demeli? Herkesin yüzünde tebessüm. İşte, bizim olaylara bakış ciddiyetimiz. Dikkat edin, bu Protokol Tribünü'nün fotoğrafı.

Hepimiz süpürelim

Önce herkes kendi evinin önünü süpürerek işe başlamalı. Neden mi? G.Saray-F.Bahçe derbisinde Basın Tribünü'ndeyim. Maç boyunca Basın Tribünü'nde susmayan bir küfür makinesi. Hedef, hakem Selçuk Dereli. Hadi hedefi de geçtim, önümüzde hemen G.Saray VIP Tribünü ve bayanlar. Bayanlar sadece VIP'te mi? Hayır Basın Tribünü'nde de. Hadi, küfür etmekten utanmıyor, insan çevresindekilerden, bayanlardan da mı sıkılıp, çekinmez!

Yazık... Bu olayın merkezinin Basın Tribünü olması ise daha üzücü, daha tehlikeli ve daha onur kırıcı. Önce biz gazeteciler, içimizde bir özeleştiri yapıp, temizliğe başlamalıyız. Bu konuda Türkiye Spor Yazarları Derneği'ne büyük görev düşüyor. Basın Tribünü'nden bu kişiler ayıklanmalı.

Belki bu kangreni önlemenin yolu yöneticileri de yasaklamak değil, ama gerekiyorsa o yola da başvurulmalı. Eskisi, yenisi, yaşanan gerilimlerde onların payı da inkar edilebilir mi? Komşuda bakan çıkıyor, yumruğunu vuruyor, ama bizde kişisel bir protesto var. Bakan Erkan Mumcu, ‘‘Lig maçlarına gitmeyeceğim, protesto ediyorum’’ diyor. Bu işin kolay yolu, çözüm için TBMM'de ne yapıldı? İğneden önce hepimiz çuvaldızı kendimize batıralım.

Kiralık gözlemci

ROMANYA Futbol Federasyonu, ocak ayında FIFA'nın eski gözde hakemlerinden Rumen Ion Craciunescu'nun ülkesinde gözlemcilik yapmasını yasakladı. Gerekçe olarak da, Craciunescu'nun oğlunun da Romanya Ligi'nde görevli bir hakem olmasını ve iş ilişkileri ile hakemler arasındaki bağlantılarını gösterdi. UEFA ise 1995 yılında dünyanın 2 numaralı hakemi olan Craciunescu'ya çarşamba günü oynanan Juventus-Deportivo Şampiyonlar Ligi maçında gözlemcilik görevi verdi. Craciunescu, şimdi komşu ülkelerin liglerinde gözlemcilik yapmak için girişimlerde bulunuyor.

Transferde 3 joker

FIFA'nın bu sezon yürürlüğe koyduğu transfer sistemi ilk yılında delindi. İskoçya Futbol Federasyonu şimdi bu deliği daha da genişletmek peşinde. 26 Mayıs'ta başlayıp, 31 Ağustos'ta biten transfer sezonunun Eylül ayının sonuna kadar uzatılmasını istiyor. Bununla da kalmıyor, 3 de joker peşinde. Yani kulüplere sezon boyunca 3 futbolcuyla daha sözleşme yapabilme şansı tanınmasını istiyor. FIFA'ya yaptığı bu başvurudan geçen ay yanıt alamayan İskoçya Federasyonu bu işin peşini bırakmak niyetinde değil.
Yazının devamı...

Afacan kız

8 Mart 2003
DÜNYA, ‘‘Savaşa hayır’’ çığlıkları ve gösterileriyle çalkalanıyor. Ülke gözetmeksizin sivil toplum örgütleri ve milyonlarca insan sokaklarda bu kanlı eyleme karşı tepkilerini dile getiriyor. Tek amaç kapıdaki ABD-Irak savaşının önüne geçilmesi. İnsanlar artık savaş istemiyor. Adı bile korkutup, ürperti veriyor.

Çünkü, her ne olursa olsun birileri, bir yakınını, kendinden veya insanlığından bir parçayı kaybedecek. Spor arenası da bu tepkinin dışında kalmadı. NBA takımlarından Denver Nuggets'ta oynayan Kanadalı Steve Nash, Şubat ayındaki All-Star maçının basın toplantısına ‘‘Savaşa hayır’’ tişörtü ile katılmıştı, ama asıl tepki bir liseli kızdan geldi. ABD'li bu kız basketbolcu ülkeyi birbirine katıp, salonları böldü.

Tepki çekiyor

Manhattanville Koleji Bayan Basketbol Takımı'ndaki Toni Smith sezon başından bu yana maçlar öncesi ulusal marş çalınırken, ABD bayrağına sırtını dönüyor. Smith, protestosunun nedenini ‘‘Yönetimimiz insanlarının yaşam standartlarını iyileştirmek yerine, kendi gücünü gösterip yaymak için çaba sarfediyor’’ diyerek dile getiriyor.

O, savaşa karşı protestosunu sokaklarda gösteri yaparak değil, salonlarda daha dikkat çekici bir yöntemle gerçekleştiriyor. Takım arkadaşları marşa eşlik ederken, onun yarattığı görüntü salonda kimi zaman sert tepkilere yol açıyor. Smith'in görüşlerine ve protestosuna destek olanlar kadar, karşı çıkanlar da var. Manhattanville'nin maçları sportif özelliğinden çok bir propaganda arenası olmaya başladı.

Okulu arkasında

Smith'e karşı olan ve saygısızlık yaptığını düşünenler de onun bu sessiz eylemine, ellerinde küçük ABD bayraklarıyla gittikleri maçlarda ‘‘Amerika... Amerika’’, ‘‘Çok yaşa Amerika’’ ve ‘‘ABD'den git’’ diyerek karşılık veriyorlar. Hatta bir maç öncesinde Vietnam savaşına katılmış eski bir asker, elinde ABD bayrağıyla, ulusal marş çalınırken protestosunu gerçekleştinen Smith'in karşısına dikilmiş. Yani, ABD, Irak operasyonunu başlatmadan salonlarında da bir psikolojik savaş yaşanıyor.

Önceleri Smith'in protestosu Manhattanville Koleji için de sıkıntı olmuş. Smith'e karşı başlatılan kampanyanın hedeflerinden biri olan Manhattanville ise fiili olarak olmasa da genç öğrencisinin arkasında. Okul yönetimi, her insanın kafasındakini özgürce ifade etme hakkı vardır ilkesiyle bu çarpışmada safını belirlemiş. Kolejin Başkanı Richard A.Berman, okulun web sitesinin gündemine oturan bu konuda ‘‘Bizim misyonumuz global toplum için etik ve sosyal sorumluluk sahibi liderler eğitmek ve yetiştirmek’’ diyor.

Yönetime başkaldırı

Smith savaş kadar özde Amerika'da zenginin daha zengin olurken, yoksulun daha da yoksullaşmasına karşı. Yani ülke yönetimine bir başkaldırı. Ancak o ne ilk ne de son olacak. Yıllar önce ABD'li sprinterler Tommy Smith, John Carlos, Muhammed Ali, Mahmud Abdul-Rauf ülke politikasının görüşlerine uymadığını belirterek çeşitli protesto yöntemlerini seçmişti.

Savaşa hayır gösterilerine katılan ve etkin görev alan bazı sinema sanatçılarının bile rollerinden oldukları bu günlerde Smith okulunun da desteğiyle protestosuna devam ediyor. Ancak Smith protestosunda kullandığı materyali yanlış seçmiş. Çünkü bayrak, idare edenlerin değil, ülkenin sembolü.

ABD YÖNETİMİNE başkaldıran ünlüler

Muhammed Ali

Müslüman
olan efsane boksör Muhammed Ali, dini nedenleri öne sürerek 1967'de Vietnam Savaşı için askere gitmeyi kabul etmedi. Bu yüzden yargılanan Muhammed Ali, 5 yıl hapis cezasına çarptırılırken, ringden men edildi. Üst mahkeme ceza kararını bozdu, ama Muhammed Ali, 1967'den 1970'e kadar maç yapamadı.

Smith ve Carlos

Sprinterler
John Carlos ile Tommy Smith, 1968 Meksika Olimpiyatları sırasında kürsüde ABD'deki ırkçılığı protesto etti. Ellerindeki siyah eldivenle siyah güç selamı verip eşitlik için gösteri yaptılar. Olimpiyat Köyün'den kovulan iki sporcu da ABD takımından çıkarıldılar.

Mahmoud Abdul-Rauf

Fenerbahçe
basketbol takımında da bir süre forma giyen Mahmoud Abdul-Rauf, Denver Nuggets'ta oynarken ABD bayrağı ve marşını protesto ederek NBA kurallarını çiğnedi. Müslüman olan Abdul-Rauf, 1995-96 sezonunda ‘‘ABD bayrağı zulümün sembolü’’ diyerek NBA'de tepkisini dile getirdi ve ceza aldı ancak daha sonra cezası kaldırıldı.
Yazının devamı...

Patron kavgası

15 Şubat 2003
FUTBOLUN şimdilik iki patronu UEFA ile FIFA arasında müthiş bir çekişme yaşanıyor. Bunun son örneği, FIFA'nın düzenlemek isteği Dünya Kulüpler Şampiyonası. FIFA, 2001 yılında G.Saray'ın da katılmaya hazırlandığı ancak sponsor krizi nedeniyle iptal ettiği şampiyonayı 2005 yılında yeniden organize etmek istiyor. UEFA ise buna şiddetle karşı çıkıyor. UEFA Başkanı Lennart Johansson, ‘‘Kulüplerimizin programı çok yoğun. Bu şampiyonayı düzenlerseniz boykot ederler’’ tehditi savurdu.

UEFA kuşatma altında

Futbol sadece Türkiye'de değil, dünyada büyük bir pazar ve gelir kaynağı oldu. UEFA, Avrupa pazarını tek başına elinde tutmaya çalışıyor. Bu yüzden Şampiyonlar Ligi'ni gelecek sezon iki etaplık grup sisteminden tek etaba düşürecek. UEFA Kupası'nı da cazip hale getirmek için grup sistemini uygulamayı planlıyor. Ancak UEFA'nın karşısındaki diğer iki büyük tehlike European Golden Cup (Avrupa Altın Kupası) ve kulüplerin Süper Lig baskısı.

Bir kaç ay önce bir grup İspanyol işadamı iki büyük sponsor desteğini de arkalarına aldıklarını belirterek, Şampiyonlar Ligi'ne alternatif olarak Avrupa Altın Kupası'nı gündeme getirdi. 2003 Eylül'ün de başlaması planlanan bu organizasyon için de başta İngiliz, Alman, İspanyol, İtalyan kulüpleriyle temas kurdular. Johansson, kulüpler temsilcileriyle Nyon'da yaptığı toplantıda Avrupa Altın Kupası'nın başlamasının mümkün olmadığını söyledi.

Avrupa'nın önde gelen kulüpleri ise Şampiyonlar Ligi'nin ikiye ayrılmasını ve Süper Lig uygulamasına geçilmesini istiyor. UEFA, zor bir açmaza girdi. Bir kaç koldan kuşatma altında. Bir yanda kulüplere daha yüksek gelirler vadededen Avrupa Altın Kupası, bir yanda Süper Lig isteği. UEFA'nın Nyon'daki toplantıda kulüplere ne tür vaadlerde bulunduğu henüz ortaya çıkmadı. Ancak bunun önünü kesebilmesi için kulüplerin Şampiyonlar Ligi'nden gelirlerini artırması gerekiyor. Yoksa, basketbolda yaşanan ULEB-FIBA bölünmesi UEFA için de bir tehlike.


ULEB, FIBA’YI SİLDİ...


Barcelona ve Real Madrid'in öncülüğündeki İspanyol kulüpleri, İtalya ve Fransa kulüpleriyle birlikte 1991 yılında Roma'da ULEB'i (Avrupa Basketbol Ligleri Birliği) kurdu. Bu birlik Avrupa'nın diğer bir çok liglerinden kulüplerin katılımıyla büyüdü. 2000 yılına gelindiğinde FIBA'ya gerçek bir rakip oldu. FIBA'nın 1 numaralı kupası EuroLeague'in (Avrupa Ligi) organizasyonunu eline geçirdi.

2000-01 sezonunda ULEB, EuroLeague'i ilk kez düzenledi. FIBA, ULEB'i tanımadığını belirtti. FIBA, kendi kupasında Final-Four oynayan kulüplerin bile tercih ettiği EuroLeague'e alternatif olarak SuproLeague'i düzenledi. Ancak bu kupanın ömrü 1 yıl sürdü. Ünlü kulüpler EuroLeague'deydi. ULEB Avrupa'nın 1 numaralı kupasının organizasyonu eline geçirirken, geçen sezon öncesi FIBA ile uzlaşma sağladı. Ancak bugün Avrupa'nın 1 numaralı kupasını düzenleyen ULEB, bu sezon ortaya çıkardığı kendi adını taşıyan kupa (ULEB Kupası) ile büyümeye devam ediyor. Teknik düzenleme FIBA, ekonomik yönetim ise ULEB'in elinde


GÜMÜŞ GOL, ALTIN’IN YERİNİ ALAMAZ...


UEFA gelecek sezondan itibaren Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası'nda Gümüş Gol uygulamasına gidecek. Yani, 1996'dan beri alıştığımız Altın Gol yerini gümüşüne bırakacak. Peki, bu Gümüş Gol nasıl bir uygulama?

Takımlar 90 dakikalık bölümde birbirine üstünlük sağlayamazsa, 15'er dakikalık iki uzatma bölümüne geçilecek. Gümüş Gol'de uzatmada gol atıldıktan sonra devrenin bitmesi beklenecek. Skor değişmezse golü atan kazanacak. Aynı uygulama uzatmanın ikinci 15 dakikası için de geçerli. Uzatmalarda da skorda eşitlik halinde penaltılara geçilecek.

UEFA'nın kulüplerle toplantısında Altın Gol'ün hayal kırıklığı yarattığı ve taraftarların da bundan hoşlanmadığı belirtildi. Oysa, Uluslara

rası Olimpiyat Komitesi (IOC) bile sporcunun seyirciyle coşkusunun hemen paylaşılması gerektiğini düşünüp, madalya töreninde yıllardır süren bir geleneği değiştirdi. Altın madalya alan sporcunun ilk önce kürsüye çıkmasını sağladı.

Spordan keyif almanın kaynağı, vücuttaki adrenalinin yükselmesiyle yaşanan heyecan. Altın Gol, adrenalini üst seviyeye çıkarıp, maçın bittiği anda büyük bir coşku yaşanmasını sağlıyordu. Kendimize şunu soralım, maçın 5. dakikasında takımımız gol attığı an duyduğumuz sevinçle, 90 dakika sonunda kazandığında yaşadığımız, aynı seviyede mi? İşte Altın Gol ile Gümüş Gol'ün en basit karşılaştırması. UEFA'nın Gümüş Gol'le yaptığı, normal süreyi eşitlik halinde 105 veya 120 dakikaya çıkarmak.
Yazının devamı...

Jordan'a diyet

2 Şubat 2003
NBA, Michael Jordan'a diyet ödüyor. İki hafta sonra 40'ına basacak Jordan'a bu hafta sonu 14. kez All-Star olma şansı verildi. Basketbolun bir dönemki efsane ismi böylece Karl Malone ile Jerry West'i yakaladı ve 19 kez All-Star olarak bu dalda rekortmen Kareem Abdul Jabbar'ın ardından ikinci sıraya yükseldi. Ancak 9 Şubat'ta Atlanta'da oynanacak All-Star maçının Jordan için ayrı bir önemi var. O maçta atacağı 10 sayı onu bir kez daha tarihe geçirecek. Jordan, Abdul Jabbar'ın 251 sayılık rekorunu kırarak, All-Star maçlarında en çok sayı atan basketbolcu olabilecek.

Halk oylaması

Jordan bu yıla kadar hep ilk 5'in içinde doğrudan All-Star'a seçilirdi. Bu kez halk oylamasında farklı oldu. 1.082.909 oyla, halk seçiminde en fazla oyu alan 9. basketbolcu oldu ama bu ona ilk 5'i getirmedi. Doğu Konferansı'nda Orlando'lu Tracy McGrady 1.316.297 oyla en fazla oyu alan guard olurken, onu 1.155.897 oyla Philadelphia'lı Allen Iverson izledi. 29 NBA coachu da ilk beşin belirlenmesinin ardından her iki konferansta yedekleri saptadılar. Jordan, coachlar tarafından Doğu Konferansı takımında yedekler arasına alındı. Jordan'ın bu sezonki sayı ortalaması 18.2. Eski gücü ve havası yok. Washington'un bugün Play-off şansını zorlamasında Jordan'ın payı inkar edilemez. Ancak bunlar sadece Washington ve kadrosu ile sınırlı. Diğer takımlardan ondan çok daha iyi durumda olan guardlar var.

Örneğin, Chicago guardı Jalen Rose. Rose, 23.1 sayı ortalamasına sahip. Ligin en skorer 9. ismi, ama All-Star'lar arasında yok. Detroit'teki Richard Hamilton 20.2 sayı ortalamasıyla oynuyor ve yine ligin en skorerleri arasında 24. sırada. O da yok.

Washington Coachu Doug Collins, ‘Jordan'ın orada olmaya ihtiyacı var. Daha iyileri olabilir. Ama onun NBA için anlamı All-Star olmasını gerektiriyor’ diyor. Yani her ne kadar Jordan daha önce ‘All-Star olmam için bana özel bir statü ve ayrıcalık tanınmasını istemiyorum’ dese de NBA'in bu bir dönemin büyük yıldızına vefa borcu ödeme düşüncesi söz konusu.

NBA'de oyuncular, idareciler ve basketbolcular arasında da Jordan'a karşı bir tepki söz konusu. Ancak bunu kimse doğrudan dile getiremiyor ve ona karşı bir savaş açamıyor. Chicago Genel Menajeri Jerry Krause, Rose All-Star seçilmeyince ‘Merak ediyorum, bu sporcuları seçenler bizim gördüklerimizi göremiyorlar mı?’ diyerek tepkisini biraz da üstü kapalı dile getiriyor.

Starın veda yılı...

Jordan, basketbola veda yılında NBA tarafından bir All-Star şöleni ile uğurlanacak. Hem de 1992 Barcelona Olimpiyatı'ndaki gerçek Dream Team'in All-Star'da boy gösterecek son yıldızı olarak. 1992'nin Dream Team'inden Karl Malone, Scottie Pippen, John Stockton, David Robinson gibi isimler bugün NBA'de olmalarına rağmen bu yıl All-Star'a seçilemediler. Robinson da Jordan gibi bu sezon sonunda basketbola veda etme kararı almasına ve Malone da ligin en büyük 50 ismi arasında yer almasına rağmen.

Houston'ın çaylak Çinli pivotu Yao Ming'in Shaquille O'Neal'ı sollayarak ilk 5'te çıkma hakkını elde ettiği All-Star bu yıl bir rekoru da egale ediyor. Litvanya'lı Zydrunas İlgauskas, Kanada'lı Steve Nash, Alman Dirk Nowitzki, Virgin Adaları'ndan Tim Duncan, Çin'li Ming ile geçen yıl olduğu gibi bu yıl da All-Star da 5 yabancı basketbolcu mücadele edecek.

ÇAYLAK KADRO

Carlos Boozer (Cleveland), Caron Butler (Miami), Gordan Giricek (Memphis), Drew Gooden (Memphis), Nene Hilario (Denver), Amare Stoudemire (Phonix), Dajuan Wagner (Cleveland), Jay Williams (Chicago), Emanuelle Ginobili (San Antonio)

2. Yıl Çaylakları: Gilbert Arenas (Golden State), Tyson Chandler (Chicago), Pau Gasol (Memphis), Richard Jefferson (New Jersey), Andrei Kirilenko (Utah), Troy Murphy (Golden State), Tony Parker (S.Antonio), Jason Richardson (Golden State), Jamaal Tinsley (Indiana)

3 sayı Yarışması'na katılacaklar

Brent Barry (Seattle), Pat Garrity (Orlando), Wesley Person (Memphis), Peja Stojakoviç (Sacramento), Antoine Walker (Boston), David Wesley (New Orleans)

Smaç Yarışması'na katılacaklar

Richard Jefferson (New Jersey), Desmond Mason (Seattle), Jason Richardson (Golden State), Amare Stoudemire (Phoenix)

All-Star Doğu Karması İlk 5

Allen Iverson (Philadelphia), Tracy McGrady (Orlando), Ben Wallace (Detroit), Vince Carter (Toronto), Jermaine O'Neal (Indiana)

Yedekler: Michael Jordan (Washington), Jason Kidd (New Jersey), Paul Pierce (Boston), Antonio Walker (Boston), Brad Miller (Indiana), Zydrunas İlgauskas (Cleveland), Jamal Mashburn (New Orleans)


All-Star Batı Karması İlk 5

Kobe Bryant (LA Lakers), Steve Francis (Houston), Yao Ming (Houston), Tim Duncan (San Antonio), Kevin Garnett (Minnesota)

Yedekler: Shaquille O'Neal (LA Lakers), Stephon Marbury (Phoenix), Shawn Marion (Phoenix), Steve Nash (Dallas), Dirk Nowitzki (Dallas), Gary Payton (Seattle), Chris Webber (Sacramento)
Yazının devamı...