"Bükre İkizer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bükre İkizer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bükre İkizer

Bükre İkizer

Sonbaharın Büyüsü

10 Eylül 2019

Yılın gerçek anlamda başlangıcıdır sonbahar. Tatil telaşlarının, taşınmaların, iş değişikliklerinin ve ruhsal gel gitlerin sonlanmasıdır. Sakinliğe, dinginliğe, motivasyona odaklanılan, ikili ilişkilerin en samimi en kaliteli hale büründüğü zamandır. Mevsimin değişmesi ile doğanın mucizelerinin bütün görkemiyle gözler önüne serildiği hem ruhun hem vücudun algısının açıldığı büyülü mevsimdir kısacası.

Yaz kadar yakmaz, kış kadar karartmaz, tam kararında ve dozunda ruhunuza ışık hüzmesinin değdiğini hissettiren bu muhteşem zaman dilimini en iyi şekilde değerlendirmeniz ruhunuza yapacağınız en anlamlı iyiliktir. Neler yapamadığınıza değil neleri başardığınıza, neleri daha iyi yapabileceğinize, ne isteyip ne istemediğinize, hayatınıza neleri katıp neleri katmayacağınıza karar vereceğiniz en değerli zamandır. İçinize bakıp, mutluluğa odaklanıp yeni serüvenlere yelken açacağınız bu süreçte tahmininizden çok daha keyifli ve mutlu anılar biriktirip, yolunuza güvenle devam edebilirsiniz.

İç mekanlara sıkışmadan açık havanın tadını çıkartmaya devam ederken rüzgarı, güneşi ve havayı hissederek sevdiklerinizle keyifli kahvaltılar, kahve molaları ve akşam yemekleri organize edebileceğiniz sonbaharda hem yazdan hem de kıştan çok daha fazla ve çeşitli aktivitede bulunabilirsiniz. Yeme içme aktivitelerinin yanı sıra, günün her saatinde yürüyüşe gidebilir, sokaklarda rahatça gezerek hayatı izleyebilirsiniz. Şöyle ılık bir sahil kasabasında minik bir mola verebilir, ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Sonbaharla ateşlenen şehrin yaşam enerjisine kapılıp, tiyatro, müze, sanat galerisi gibi etkinliklere katılabilir, şehirde henüz görmediğiniz tarihi yerleri huzurla dolaşabilirsiniz. Bir deniz kenarında sevgilinizle piknik yapabilir, üzerinize kalın bir şey almak kaydıyla arkadaşlarınızla mangal başında keyif yapabilirsiniz. Çocuklarınızla parkta oyun oynayıp, doğa sporlarını zevkle gerçekleştirebilirsiniz.

Gün batımında doğanın muhteşem renkleri arasında yanan bir ateşin başında sıcak çikolata ya da kış çayınızla sonbahara merhaba demeye ve kendinizi keşfetmeye hazır mısınız?

Bükre İkizer

INSTAGRAM: Bükre İkizer

Yazının devamı...

Masal Gibi Hayatlar

4 Eylül 2019

İçlerinde bazı negatiflikler, sorunlar ya da sıkıntılar barındırsalar da beynimizi ele geçirip, başka diyarlara götürüp, eğlendirip, heyecanlandırıp, bir yaz akşamında güneş batarken mis kokulu çiçeklerin arasından havada süzülerek yere düşen minik, değerli ve masum bir tüye bakar gibi bir ifadeyi yüzümüze sabitleyip muhteşem bir sonla biterler. En son ne zaman masal okudunuz veya dinlediniz bilmiyorum ama yaş grubu ne olursa olsun herkesin sıkça masal dinlemesi ya da okuması gerektiğini düşünüyorum. Hatta küçüklere anlattığımız gibi birbirimize de yatmadan önce masallar anlatsak ne şahane hayatlarımız olur kim bilir.

Çünkü masallar bize hayal kurdurur ve hayal kurmak hayatı inşa etmek demek. İnanmak demek. Olasılık demek. Umut demek. Gelecek demek. Bugün yaşadıklarımız aslında inandıklarımız, inanmadıklarımız, korku ve endişelerimiz, mutlu anılarımız ve bilinçli ve bilinçsiz tüm düşündüklerimizin ve beklentilerimizin somut sonucu. Yani bilerek ya da bilmeyerek düşlediklerimiz. Bu hayatları kendimizin istediğini ve bu hale gelmesinin sadece bizlere bağlı olduğunu anlamak ve seçimlerimizin sorumluluğunu almak eminim birçok kişinin kabullenmeyeceği bir nokta olsa da herkesin bir gün anlayacağı tek gerçeklik. Dolayısı ile kendi seçtiğimiz hayatlarımızı hayallerimizle şekillendirdiğimizi anladığımız an yine aynı şekilde geleceği de hayallerimizle değiştirebilme gücüne sahip olduğumuzu anlamış olacağız.

Masalları hatırlayın. Nasıl da masalların büyüsüne kapıldığınızı anımsayın. Hem kendinize hem de başkalarına masal kitapları alın. Öyle durduk yere sevdiklerinize bir masal kitabı hediye etmeyi alışkanlık haline getirin. Birbirinize kendi yazdığınız masalları anlatmaya başlayın. Hem de hemen. Hayal edin, gözünüzün önüne getirin ve sonra da kalemi kağıdı elinize alıp kendi masallarınızı yazmaya başlayın. Hayatın büyüsüne, evrenin ışıltısına, olmakta olanın büyüsüne kapılıp hayallerinizi yaşamaya başlayın. Anne babalarınızın düşlerini yaşamaya son verip kendi düşlerinizi yaşamaya başladığınızda hayatınızın nasıl da değiştiğine tanık olmaya hazır olun.

Çocuklarınıza hayal kurmayı öğretin. İnandıkları her şeyin mümkün olduğunu söyleyin. Onların kurduğu masalları dikkatle dinleyin ve hikayelerine ortak olun. Geleceği onlarla düzeltebilirsiniz. Sizin kurduğunuz hayalleri ya da sizin anlattığınız masalları gelecekleri yapmalarına mani olun ve kendi masallarını yazmayı öğretin. Hem bugünü hem de geleceği kurtarın.

Bükre İkizer

INSTAGRAM: Bükre İkizer

Yazının devamı...

Yaz Biterken Bozcaada

2 Eylül 2019

6-7-8 Eylül tarihlerinde başlayacak olan Bağ Bozumu Festivali için hazırlanan ada halkı, yoğun geçen yaz sezonunun son günlerinde büyük bir kalabalığı karşılamaya hazırlanıyor. Bağ Bozumu için adaya gelmek isteyenlerin çoktan rezervasyonlarını yaptırdığı bu etkinliğe katılmak için hala şansınızı deneyebilirsiniz.

Dolu dolu üç ay yaz sezonu olan adaya Çanakkale Geyikli Feribot İskelesi’nden sıkça yapılan seferlerle ulaşım sağlanıyor. Adanın hemen merkezine yaklaşan feribottan iner inmez Bozcaada Kalesinin etrafında yer alan birçok restoran ve cafe sizleri şirin atmosferleri ile karşılıyor.

Gelirken yanınıza alınacaklar listesine, akşamları üşümemek için kalın bir hırka, gün batımını istediğiniz yerden izlemek için portatif sandalye, yine gün batımını izlerken müziğinizi keyifle dinlemek için hoparlör ve yürüyüş ayakkabılarınızı eklemeyi unutmayın.

Hepinizin bildiği gibi üzüm bağlarıyla uzun zamandır adından sıkça söz ettiren ve her yıl daha iyiye giden şarap üretimi ve gündemden düşmeyen markaları ile karşımıza çıkan Bozcaada şarap konusunda yurt dışında da tanınmaya başlandı. Adaya gelmişken bu farklı lezzetlerin tadına bakmak isterseniz Corvus, Çamlıbağ, Talay ve Amadeus şarap üretim noktalarına uğrayabilir şarap konusunda değişik bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kalacak yer konusunda sayısız tecrübelerimin sonucunda otel arayışında olanlar için evcil hayvan kabul eden Aral Tatil Çiftliği ve Kaikias’ı görmeden karar vermemenizi tavsiye ederim. Pansiyonda kalmak gibi bir tercihiniz varsa Bozcaada Pansiyon ve Melek Pansiyonun yanında yine hayvan sever Ada Nil Konukevi’ni tercih edebilirsiniz.

Tertemiz denizi ile tatilcilere kucak açan adanın hemen hemen her yerinden denize girmeniz mümkün olduğu gibi, en popüler plajı Ayazma Halk Plajı’nın yanı sıra Akvaryum, Habbele, Tuzburnu ve Sulubahçe’yi görmeden geçmeyin derim.

Balık yemek için Asma 6, Yakamoz, Ali Baba taze mezeleri, lezzetli salataları ve iyi servisleri ile keyifli tercihler arasında yer alırken, günlük balıklar konusunda bilgi almadan siparişinizi vermeyin. Çünkü genellikle taze çiftlik balığı bulunan balık restoranlarında mevsime ve güne göre değişik balık türlerine de rastlamak mümkün.

Yazının devamı...

Berbat Bir Hayatım Var

30 Ağustos 2019

İnsanların çok büyük bir bölümü şikayet etmeyi yaşam şekli haline getirdikleri gibi bilinç dışlarında yaşamın bundan ibaret olduğuna inanırlar. Hatta ve hatta bunun bir tercih olduğunu, böyle yaşamayı sevdiklerini ve yaşam şekli olarak kendilerinin seçtiklerini bile bilmeden yaşarlar. Bunlar aslında bizlere öğretilmiş ancak gerçek olmayan davranış şekilleridir. Farkındalık seviyeniz yükseldikçe aslında ne kadar ufak ve saçma şeylerle hayatınızı inatla negatifte tutmaya çalıştığınızı fark edebilirsiniz.

Yaşadığınız şehir ve o şehirde yaşayan topluluk kendi içinizde yaşadıklarınızdan bağımsız kendi halinde hareket eden bir bütündür. Sizin başınıza gelenlerden bu bütün sorumlu değildir. Dolayısı ile bundan şikayet etmek kendi hayatınızı devamlı olumsuzlukta ve mutsuzlukta tutmaktan başka bir şey olmadığı gibi anlamsızdır da. Aslında hayatta her istediğinizi yapabilirsiniz. Evet doğru duydunuz her istediğinizi dedim. Tercihlerinizi istediğiniz yönde yapma özgürlüğünüz her konuda var. Sadece böyle bir güce sahip olduğunuzu ya fark edemiyorsunuz ya da bu gücünüzün varlığını unuttunuz. Yaşadığınız şehri, görüştüğünüz insanları, oturmak istediğiniz evi ve hatta iş yerinizi kendiniz tercih ettiğiniz halde sanki başınıza sizden habersiz gelmiş olaylar ya da durumlar gibi algıladığınız için böyle bir çıkmazdasınız.

Durmadan hayatınızdan, trafikten, insanlardan, hayvanlardan, komşulardan, çalışma arkadaşlarınızdan, evinizden, çocuklarınızdan, şikayet etmek bu güne kadar bir işe yaradı mı? Herhangi bir sorununuza çözüm oldu mu? Ben söyleyeyim maalesef olmadı. E o zaman bu gereksiz davranışlarınıza bir son verin ve yeni tercihler yaparak hayatınızı değiştirin. Madem bu denli mutsuz ve kötü şartlarda yaşadığınıza inanıyorsunuz, söylenmeyi bırakın ve öncelikle bu şartları kendi tercihlerinizin oluşturduğunu fark edip değiştirmek için harekete geçin. Yeni planlar yapın. Öğretilmiş gerçeklerden uzaklaşın ve kendi gerçeklerinizi belirleyin. Yani kendi serüveninizi kendiniz yazın. Bir şeyi içten ve kesin değiştirmeye karar verdiğinizde onun gerçekleşmesi için her şeyin kendiliğinden şekillendiğini ve şartların değiştiğini göreceksiniz. Değişimin mümkün olduğuna inanın. Kendinize inanın.

Bükre İkizer

INSTAGRAM: Bükre İkizer

Yazının devamı...

Off Çok Sıkılıyorum, Acaba Ne Yapsam?

23 Ağustos 2019

“Dışarı mı çıksam, film mi izlesem, bir arkadaşımı mı arasam?” gibi onlarca soru cümlesinin sonucunda "Yok yok ben iyisi evde oturayım ve kendi kendime çok daha fazla negatife gömülüp canımı sıkmaya devam edeyim" cevabını verip kös kös oturan ve zamanını hiçbir eğlenceli ya da faydalı faaliyette bulunmadan harcayan mutsuz insanlara dahil olmaya devam mı ediyorsunuz?

O zaman konuya bir de böyle yaklaşmaya ne dersiniz?

Önemli olan bu duygu geldiğinde sorun odaklı ve negatifte kalmaya yönelik değil, çözüm odaklı ve ruh halinizi değiştirebilecek bir plan yapmak. Bu aslında çok zor ve içinden çıkılması imkansız bir durum değil. Tercihlerinizi olumlu yönde değiştirerek, kendinize en değerli şeyiniz olan vaktinizi olabildiğince verimli, keyifli, eğlenceli ve dolu dolu nasıl değerlendirirseniz mutlu olacağınızı bulmaya yönelik sorular sorarsanız mutlaka sizi mutlu edecek bir cevapla karşılaşırsınız. ‘Acaba ne yapsam can sıkıntısından kurtulabilirim?’ diye düşünmeniz kısa süre içinde size cevabı getirecektir.

Eğer evde tek başınaysanız, yemek yapabilir, kişisel bakımınıza zaman ayırabilir, gardırop düzenleme işlerine girişebilir ya da temizlik yapmak gibi devamlı yakındığınız ama bir türlü zaman bulamadığınız birçok işi aradan çıkartabilirsiniz. Hatta evdeki eşyalarınızın yerlerini değiştirip yeni bir alan bile yaratabilirsiniz.Ya da güzel bir film izlerken, kahve yanına şöyle güzel çikolatalı bir pasta ile keyif yapabilirsiniz. Hayal kurup hayallerinizi deftere yazabilir, hayallerinizin gerçekleşmiş olduğunu varsayıp, her şeyin dilediğiniz gibi olduğu durumlarda ne hissedeceğinizi anlamaya odaklanıp, gülümseyebilirsiniz. Kitap okumak tabii ki evde tek başına yapılabilecek en keyifli ve en sihirli eylemlerden biri, bunu da hatırlayabilirsiniz. Çıkıp bir kafede kahve eşliğinde bir şeyler okuyabilir ya da etrafta olanı biteni izleyebilirsiniz. Yürüyüşe çıkıp temiz hava alabilir, bu esnada güzel müzikler dinleyebilirsiniz.

Eğer arkadaşlarınızla bir şeyler yapmak istiyorsanız, evde onlara yemek hazırlayıp akşam yemeğine davet edebilirsiniz. Ya da film izlemek için birinizin evinde mısır eşliğinde çok keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Sohbet etmek için buluşup negatif ve dedikodudan uzak eğlence ve pozitif odaklı anlamlı ve keyifli molalar verebilirsiniz. Farklı oyunlar oynayarak hem çok gülebilir hem de zamanın nasıl geçtiğini anlamadan güzel anılarınıza bir yenisini ekleyebilirsiniz. Daha önce gitmediğiniz yerlere gidip, farklı kıyafetlerle komik komik takılabilirsiniz. Sinema, tiyatro, piknik, bowling, alışveriş gibi aktivitelerle birlikte eğlenerek zaman geçirebilirsiniz. Toplanıp kültürel geziler yapabilir, müze, sergi ve tarihi mekanları gezebilirsiniz.

Hadi üşenmeyin, biraz yaratıcı olun ve kıymetli vaktinizi sizi mutlu edecek ve keyiflendirecek faaliyetlerle doldurmaya hemen başlayın.

Bükre İkizer

Yazının devamı...

Vintage Aşkı

13 Ağustos 2019

Böyle hızlı bir süreç içinde önceden çok anlamlı bulunan şeyler anlamsızlaşabildiği gibi, önceden hiç anlamı yok gibi gelen birçok şey de anlamlanır oldu. Ancak ne değişirse değişsin yaşanmışlıklar ve hatıralar değişmiyor. Dolayısı ile geçmişe olan bağ ve özlem değişime aldırmadan her zaman aynı değer ve önemde kalmaya devam ediyor.

İlk duyulduğunda ‘eski’ hissi uyandıran 'vintage' kelimesi tam bu devrede karşımıza çıkıyor. Çoğunlukla moda ile ilgiliymiş gibi algılanmasına rağmen, geçmiş döneme ait tek ve özel parça veya koleksiyonlar anlamına gelen Vintage sadece giyim konusunda değil araba, şarap, çanta, aksesuar gibi eskiden ve özel olarak üretilen birçok değişik nesne ve eşya için kullanılıyor. Bir kitleye çok şey ifade ederken, başka bir kitleye hiçbir şey ifade etmeyen vintage ürünler yine de gün geçtikçe daha da popülerleşiyor. Antika kadar eski olmayan ancak geçmişten gelen bu parçalar başka bir zaman dilimi, başka bir enerji ve yaşanmışlık hislerini yaşattıklarından birçok alanda ısrarla tercih edilmeye devam ediliyor.

Vintage ürünlerin onları özel kılan en belirgin ortak özellikleri kaliteli, benzersiz, özenli, değerli ve bir zamana ve hikayeye ev sahipliği yapıyor olmaları. Vintage giyim sadece eski kıyafetleri giymek ya da vintage bir arabaya binmek sadece eski bir arabaya binmek demek kesinlikle değil. Tarzın tek biçimliliği ve küreselleşmiş aşırı tüketime tepki olan bu anlayış, fantastik işçilik, teklik, her parçanın arkasındaki tarih demek olduğundan kişisel bir tarz yaratmak için de muhteşem bir fırsat aynı zamanda.

Benzersiz olmayı kolaylaştıran vintage, sadece farklı olunmak için tercih edildiğinde ise başarısız bir tarzın yansıması ya da kendini bir türlü bulamayan ve yansıtamayan bir birey görünümüne bürünülmesine de yol açabiliyor. Altı boş ve bilinçsiz yapılan her şey gibi bu konuda da bilgi, ilgi ve detaylara hakim olma konularındaki eksiklikler dışarıdan hemen gözlemlenebiliyor. Tabii ki bir giyim parçasını ya da bir eşyayı sadece eskiden geldiği için de kullanabilirsiniz. Ancak tercih ettiğiniz herhangi bir vintage parçayı neden tercih ettiğinizi, detaylarını, tarihini ve özelliklerini bilmeniz onunla aranızda farklı ve anlamlı bir yakınlık kurmakla kalmayacak, tercihleriniz ve sizi siz yapan özelliklerinizin dışa vurumunu ışıldayarak taçlandıracak bilgiyi sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Vintage ürünlere dünyanın birçok yerinde geniş kitlelere ulaşılabilen lokasyonlarda açılan mağazalarda, internet üzerinden satış yapan sitelerde, ikinci el dükkanlarında ve bit pazarı ya da antika pazarı diye bilinen açık alanlara kurulan stantlarda rastlamak mümkün. Ülkemizde çok alışılmış olmamakla birlikte farklı ülkelerde uzun sayılabilecek sürelerdir sadece vintage değil, ikinci el ürün kullanmaya da yönelme oranı oldukça yüksek. Bu anlayış sonunda yavaş yavaş bize doğru da gelmeye başladı ve vintage ürün sevenlerin ve satın almak isteyenlerin kalbini fethedecek dükkanlar bir bir açılmaya başlandı. İnternetten yapacağınız kısa süreli bir araştırma sonucunda bu ürünlere ulaşabilmeniz an meselesi.

Benzersiz olma yolunda anlamlı bir şekilde ilerlemek istiyorsanız, kendi değerlerinize, ailenize, eskiden gelen eşyalarınıza, yaşanmışlıklarınıza sahip çıkarken, vintage ürünlere de bir göz atabilirsiniz.

Bükre İkizer

Yazının devamı...

Eğlence Ne Sence?

9 Ağustos 2019

“Eğlenmek bu ne olacak ki, hepimizin bildiği şeyler” dediğinizi duyar gibiyim. Peki bu kelime hakkında neler bildiğinizi görmeye hazır mısınız? Ya da aslında hiçbir şey bilmiyor olabilir misiniz? Ya da bu konu hakkında bildiğinizi düşündükleriniz acaba gerçek mi, yoksa öyle olduğuna inandığınız gerçeklikler mi? Bunlarla karşı karşıya gelmeye ne kadar cesaretiniz var? Aslında anlamının tam olarak bilinip bilinmediği konusunda ciddi araştırma yapılması gerektiğine inandığım bu kelime hakkında hepimizin kafasının karışık olduğu net şekilde ortada.

Birçok kişi eğlenmek denilince şöyle keyifle gülümsüyor ya gözlerini yukarılara dikiyor ya da kapatıyor ve tatil sahnelerine hızlı bir giriş yapıyorlar. Hemen tatil, gezme, yeme-içme, dans etme gibi kavramlarla göz göze geliyorlar ki bunlar bütün toplumlarca gayet normal kabul edilen eylemler. Gerçekleştirilmelerinde hiçbir mahsur olmayan bu eylemlerin arka tarafında gözden kaçan en önemli nokta aynı esnada iç dünyada ortaya çıkanlar ve onların anlamları.

Eğlence hakkında ne biliyorum?
Eğlenme kişiye göre değişir mi?
Ortak bir eğlence anlayışı var mı?
Herkesin eğlendiği bir konu ya da eylem beni eğlendirmiyorsa, bende mi sorun var?
Eğlence adı altında yapmakta olduğum eylemleri hayata geçirme sebeplerim ve onların sonuçları acaba bir kaçış mı?

Yazının devamı...

O Ne Der, Bu Ne Der? Diye Hayatı Yaşayamayanlar El Kaldırsın

7 Ağustos 2019

Hem de bu sadece bizim ülkede değil, dünya üzerinde hemen hemen her yerde ve her toplumda değişik seviye ve içeriklerde her insanın başına gelen bir mevzu. Yaşanılan yere, oranın toplum değerlerine, alışkanlıklarına, yaşam şartları ve kültürüne göre çeşitlilik gösterse de sonuç olarak insanların yaşamlarını ciddi şekilde etkileyen bir konu.

Demiyorum ki hiçbir değer ve yargı olmadan herkes kafasına göre takılsın. Ki zaten öyle bir durumda yaşamaya çalışsaydık ciddi bir kaos ve çatışmanın kaçınılmaz olacağı da malum. Ama her şeyin bir sınırı ve belli bir ölçüsü olması gerektiği konusu tamamen başka bir nokta. Yıllarca alıştığımız ve normalleştirilen ve “doğru” diye öğretilen birçok gereksiz alışkanlık üzerimize yapışmış durumda. Genel toplum kurallarına uyup, diğer öğretilmiş saçmalıklardan arınmak aslında çok ta zor değil ama bunu yapabilmek için, olayların ve kişilerin dışına çıkarak olan bitene uzaktan bakabilme yetisi geliştirmeyi öğrenmek şart.

- Ay şimdi içimden geçeni söylersem ayıp olur, en iyisi ben susayım.
- Aman bu yaşa gelmiş bunları öğrenememiş, ben mi öğreteceğim?
- Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın. Ben de rahat rahat yaşayayım.

Mantığı ile hem duygularını ifade etmeyen/edemeyen, hem de istediği şeylerin dörtte üçünden fazlasını yapamayan insanlar olduk çıktık. Peki bu şekilde yaşamaya şartlandık ve bu şekilde yetiştirildik diye böyle mi yaşamaya devam edelim? Tabii ki hayır!

Sizi rahatsız eden davranışlarda bulunan insanlara bu davranışlarının sizde ortaya çıkardığı duyguları ve bu duyguların etkilerini kibar ama ciddi bir şekilde söyleyin. Özel alanınıza lap diye dalış yapanlara “bir dakika!” diyebilin. Ama siz de başkalarının özel alanlarına haddinizi aşarak balıklama dalmayın. Yapmak istedikleriniz eğer kimseye zarar vermiyor, sizi ya da ailenizi utandırmıyor ve sadece kendinizi ilgilendiriyorsa kimseye fikrini sormayın. Birilerine fikir soracak noktada iseniz bilin ki zaten o konuda hala onaylanmaya ihtiyaç duyuyorsunuz. Yani aslında tam olarak emin değilsiniz. Emin değilseniz de zaten eyleme geçmek için hala zamana ihtiyacınız var demektir, onaylanmaya değil. Kendinize zaman verin.

Yazının devamı...