"Bilge Egemen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bilge Egemen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bilge Egemen

Mahallenizin çok bilmiş ablası geldi

MAHALLENİN her şeyi bilen ve çok da tatlı dilli ablası vardır hani. Sen de Mualla, ben diyeyim Şengül abla.

 


Fıkır fıkırdır, şen şakraktır. Kahkahaları büyük imparatorluklar gibi yayılımcıdır. Seni iki saniyede hop yörüngesine alır. Farkına varmadan başlarsın etrafında 7-24 dönmeye... Hayatın tüm dallarıyla ilgili tavsiyelerini dinlemeye... Artık ona danışmadan hapşıramazsın bile. En iyi kuru patlıcan dolmasının tarifini de o verir sana. Hangi otomobilin tork değeri nedir diye merak edersen, şıp diye rakamları tek tek döküverir masana. Bazen falcı, bazen mühendistir. Bir gün NASA’da şef, ertesi gün obezite konusunda baş öğretmendir.
Tersi de terstir ama... Ve fakat, yine de bu hayat sınavında, 3 tatlılık 1 tersliği götürüyorsa, korkunu atarsın bir kenara. Sonunda Mualla ablandan ağır bir fırça gelecek olsa da yine de danışırsın ona.
Böyle bir abla hiç bir zaman olamadım bu hayatta. Ama yazıdan yazıcıklar, kutucuklar çıkarmaya meyilliyim bu hafta. Sana ballı kaymaklı tavsiyelerde bulunmaya...

OKUMAN İÇİN:
BAŞIMA BELALAR YAKAR ATEŞ BÖCEKLERİ
1989’da İstanbul’da doğmuş. Foça’da büyümüş. Hala orada yaşıyor. Henüz tanışamadım kendisiyle ama yayınlanan ilk şiir kitabına bayıldım. Ve o güzelim yalın şiirlerini, metroda 3-5 durak arasında giderken, su gibi içmek ne demek? Fondipleyip, yuttum. Kemal Çiftçi’den ve önsözünü Ataol Behramoğlu’nun yazdığı “Başıma Belalar Yakar Ateş Böcekleri” adlı şiir kitabından bahsediyorum.
Şiir seviyorsan eğer, al ve oku. İzmir’den gir, denizlerde yıkan, balıklarla konuş, çocuklardan feyz al. Ve Çiftçi’nin uzun bir şiirden tadımlık sadece 2 dize sana:
...
Belki bu gece patlarım
İsmim sıçrar duvarlara
...
Bu şiirin başını da sonunu da söylemem.

 

YEMEN İÇİN:
ŞEVKET’İ BOSSTANLI
BAK aramızda anlaşalım. Belki sen zaten biliyorsun ve ben tereciye tere satıyorum. Ama olsun. Yıllarca yurtdışından gelen yabancı arkadaşlarımdan kendi şehrim ve mahallemle ilgili neler neler öğrendim; Karşılarında nasıl ilkokul 1 talebesi gibi kaldım... Anlatsam şaşarsın. O yüzden sen zaten biliyor olsan da Bostanlı’daki Şevket-i Bosstanlı’yı henüz duymamışlara seslenmek istiyorum. Fesleğenli mezgit, portakal ve hardallı levrek, kavruk cevizli girit, yaprak ciğer, rokfor soslu etli balık daha neler neler... Birbirinden lezzetli mezeler, balıklar ve etler. Arkadaşlarınla gidecek değişik, lezzetli ve uygun fiyatlı bir yer arıyorsan; mutlaka dene derim.

ACİL KAN ARANIYOR
AH hayat.... Hayat işte! Ben bu satırları tam da yazarken Cem’in okulundan (Gelişim Koleji) müdür yardımcısı Arif Tutsak’tan tüm velilere seslenen bir mesaj geldi. Ciğerimi deldi. Seninle paylaşmazsam olmazdı, canımın içi. İyi ya da kötü günde kollamayacaksak birbirimizi neye yarar kalplerimizin birliği?
2012’den bu yana lösemi hastası olan okulun öğrencisi dünyalar tatlısı bir çocuğa donör aranıyormuş. Belki benimki uymaz ama seninki uyar diye söylemek istedim sana da.
27 Aralık çarşamba saat 9.30-17.30 arasında Gelişim Koleji’nde uygun donörün bulunması için kan bağışı yapılsın diye bir kampanya başlatmışlar. O bir çocuğun hayatını kurtaracak donör; Belki benimdir. Belki de sen. İnan. Denemeye değer.

X