"Başak Dizer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Başak Dizer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Başak Dizer

Moda haftası tahminleri

Evet, yılın ‘o’ dönemi başlıyor. 20-24 Mart İstanbul için moda zamanı; Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Sonbahar/Kış 2017 sezonu defileleri için geri sayım başladı. Favoriler kim olacak, tahminlerim burada...

Bu yıl dokuzuncu sezon düzenlenecek olan Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul kapsamında üç erkek koleksiyon ve tasarım markası defilesi yer alacak. Bu sene biraz daha az sayıda ama üçü de iddialı olacağa benziyor. Neler var, hemen bakalım... 

Moda haftası tahminleri

◊ Niyazi Erdoğan erkeğinin sofistike ama hep rahat siluetlerin ön planda olduğu koleksiyonunda, grafiker Yurdaer Altıntaş’ın ‘Siyah ve Beyaz’ serisi, temanın çıkış noktasını oluşturuyor. Niyazi, Altıntaş’ın illüstrasyonlarını siyah beyaz olarak tasarımlara yansıtırken, mavi ve sarı renkler ile harmanlanıyor. Klasik görünümü destekleyen yünlü kumaşların yanı sıra aktif spor giysileri için kullanılan squba ve tekno kumaşlar Niyazi Erdoğan’ın imzası haline gelen sportif dokunuşu öne çıkarıyor. Koleksiyonun en çok dikkat çeken bileşeni denim kumaşlar.

◊ Doğadaki canlılara farkındalık yaratmayı amaçlayan Can Yunus Çetinkaya’nın 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunun adı empati, teması ise yeryüzünde özgürlüğü elinden alınmış canlıların hikâyeleri. Koleksiyonunda doğadaki hayvan desenlerini tasarımlarına taşıyan ‘Can’ markası kendine özgü kalıp formları, kumaşları, renkleri, desenleri ve özellikle paltoları ile iddialı.

◊ Casual ve dinamik BRAND WHO markasının kendine güvenen, hareket özgürlüğüne önem veren, yeniliklere açık erkekler için tasarladığı koleksiyonun ilham kaynağı ise 90’lı yıllar... Konforlu kalıpların ön planda olduğu koleksiyonda yün, pamuk ve modal karışımı kompozisyonlar rahatlıklarının yanı sıra şıklıklarıyla da dikkat çekiyor. Geçen sezonlarda da koleksiyonların vazgeçilmez parçası olan sweatshirt’ler ve imza haline gelen yıkama desenli parçalar yine var. Tüm bedene uygulanan nakış ve grafikler, keçe kabanlara eklenen kürk detaylar, uzun bomber ceketler ise yenilikler.  

Moda haftası tahminleri
Bashaques - Brand Who - Cihan Nacar

Etkinlikte bizi bekleyen 7 yenilik

Beş gün sürecek MBFWİstanbul’un hem mekânı hem de katılımcıları farklı...

◊ Ekibi Elle dergisi topluyor: Elle Türkiye, pazar günü Soho House’da gerçekleşecek bir brunch’la haftaya merhaba diyecek.

◊ Mekân seçimi tartışma yarattı: Moda haftası için mekân Grand Pera. Hal böyleyken moda ahalisi ikiye bölündü. Bazı isimler etkinliğin kent merkezinde olmasından mutluluk duyarken, diğer kesim Emek Sineması’yla birlikte İpek, Rüya sinemalarının yıkımına ve İnci Pastanesi’nin sürgün edilmesine neden olduğunu söyleyerek, etkinlik mekânına katılmayacaklarını söyledi. Sonuç ne olacak, göreceğiz.

◊ Yıldız isimler nerede? Önceki sezonlarda yabancı top modelleri tek tük de olsa ağırlama şansı buluyorduk. Ama bu sezon ünlü isimler açısından ‘işler kesat’. Podyumda yürümesini dört gözle bekleyeceğimiz isim yok gibi. Düşünün en ‘heyecanlandıran’ haber, Türkiye’nin en çalışkan modeli Tülin Şahin, Cihan Nacar defilesinde yürüyecek.

◊ Gençler burada: Hafta boyunca 20 defile izleyeceğiz. Tuvana Büyükçınar, Özlem Süer, Mehtap Elaidi ve Deniz Berdan gibi bilindik isimlerin dışında, defile sahiplerinin tümü genç yetenekler. Bu durum heyecan verici olmakla beraber, gözler Zeynep Tosun, Gamze Saraçoğlu, Özgür Masur gibi isimleri arıyor takvimde...

◊ Berdan’ın arabaları: DB Berdan, Mercedes-Benz işbirliği kapsamında ‘smart forfour’ ve ‘smart fortwo’ araçları giydiriyor, bu araçlar da defile alanında olacak.

◊ Hemen alabilirsiniz: Seçili marka ve tasarımcılar, pop-up mağazalarla bir ay boyunca Grand Pera bünyesinde son tüketici ile buluşacak.

◊ Eğitim şart: Sektör profesyonellerine 18 ay sonrasının akım, renk, kalıp ve stillerini veren prestijli trend tahmini ajanslarından Nelly Rodi, seminer
verecek.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI