"Başak Dizer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Başak Dizer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Başak Dizer

Türk modasının kaderi değişti mi?

Erkek modasının en önemli fuarı Pitti Uomo’dan iyi haberler var! Hakan Yıldırım, Zeynep Tosun, Bora Aksu gibi ünlü 8 tasarımcının Türk derisi kullanarak hazırladığı kapsül koleksiyon büyük ses getirdi. Koleksiyonun tamamı, İtalyan Vogue’unda özel bir ekle tanıtıldı.

Erkek modasına gönül verenler için bir gelenektir. Her altı ayda bir İtalya’da tarihi ve sanatçı kimliğini en fazla muhafaza eden kentlerden biri olan Floransa’da toplanılır. Herşey Pitti fuarının heyecanınına ve yeniliklerine kapılmak içindir. Pitti Uomo, özellikle renkli, yaratıcı ve iddialı tarzlarda katılımcısıyla, dünyanın en ilham verici moda fuarlardan biridir. Öyle bir moda fuarı düşünün ki 30 bin satın almacı, moda basını, binlerce ziyaretçisi ve 30 ülkeden katılımcısı olsun. Ve bu meraklı insanlar sadece ‘erkek modası’ için her sezon Floransa’da toplanıyor olsun.
Çağdaş erkek modasının ve bu pazarın öncüsü kabul edilen, yeni markalarıyla ve meraklı, yaratıcı, orijinal ziyaretçisiyle gerçek bir ilham kaynağı olmuş Pitti Uomo’ya katılanlar neden bahsettiğimi çok iyi anlayacaktır. Bu sefer beni heyecanlandıran ve gururlandıran başka bir organizasyon gerçekleşti Pitti fuarı kapsamında... Deri Tanıtım Grubu’nun İtalyan Vogue işbirliği ve ev sahipliğiyle gerçekleştirdiği ‘Modanın Evrimi, Türk Derisinin Hikâyesi’ sergisi o gece tüm yabancı ziyaretçileri ve Türk kafilesini ve tasarımcıları heyecanlandırdı. Muhteşem tarihi bir sarayda duvarlara yansıtılan koleksiyon çekim videolarıyla Palazzo Capponi’de sergilenmeye başladı. Türk derisini dünyaya tanıtmak üzere, 2005 yılında kurulan Deri Tanıtım Grubu (DTG), bu projede İtalyan Vogue dergisiyle çok özel bir işbirliği yaptı. Hakan Yıldırım, Bora Aksu, Zeynep Tosun, Gül Ağış, Aslı Filinta, Tuba Ergin, Ece Gözen, Emre Erdemoğlu gibi Türk modasını temsil eden 8 önemli tasarımcı, Vogue İtalya moda editörlerinin katkısıyla sadece Türk derisi ve aksesuarları kullanarak, deri kıyafet, ayakkabı ve moda aksesuarlarından oluşan bir kapsül koleksiyon hazırladı.Koleksiyonun moda çekimleri İstanbul’da yapıldı. İtalyan Vogue dergisinde bu özel çekim kataloğu da ek olarak İtalya’da dağıtıma girdi. Ayrıca bu projenin bir ayağı olarak TOD’s markasının tasarımcısı Andrea Incontri de Türk
derisi kullanıp, Türkiye’de üretilen parçalardan oluşan başka bir kapsül koleksiyon hazırladı ve bu sergide sunuldu.


X