"Başak Dizer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Başak Dizer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Başak Dizer

Söz erkeklerde

Moda haftamız yeni sezonuna hazır. Etkinlikte genelde ‘konuk sanatçı’ kıvamında yer alan erkek koleksiyonları, bu kez topa iddialı giriyor...

Yine bir Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul haftasına heyecanla yaklaştık. MBFWIstanbul, 12-17 Ekim 2015 tarihleri arasında, ilk defa Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nda gerçekleşecek. Bu sezon yine 30’dan fazla tasarımcı defile ve sunumlarını sergileyecek. Erkek koleksiyonlarını sunacak olanlar arasında yine tanıdığımız tasarımcılar var: Hatice Gökçe, Niyazi Erdoğan, Giray Sepin, Emre Erdemoğlu gibi. Ayrıca hazırgiyim alanında genç markalar Brand Who, Les Benjamins hem koleksiyon sergileyip, hem de after-party’lerle etkinliğe heyecan ve hareket katacaklar.
Bu hafta moda haftasında hiç ara vermeden her sezon koleksiyon ve defile yapan deneyimli tasarımcı Niyazi Erdoğan’ı tanıtmak isterim. Tasarımcının koleksiyonları her sezon gerek çıkış noktası, gerekse sunumuyla hep konuşuluyor. Bu sezon, teması ‘Sonsuzluk Heykeli.’


Akademisyen stili


İlham kaynağı, Türk heykel sanatının mihenk taşlarından biri. ‘Sonsuzluk’ da Koman’ın matematiksel araştırmalarının yansıması olan bir eseri…. Koman’ın eserlerindeki estetik kaygının ve analitik öğelerin, Erdoğan’ın mimarlık geçmişiyle örtüşmesinden doğan koleksiyon çağdaş erkeklere hitap ediyor. Stil anlayışında rakam tutkunu bir akademisyenin izlerini taşıyan koleksiyonda matematik sembolleri desen olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce ‘Sünnet’ ve ‘Dolmuş’ koleksiyonlarıyla çok beğeni toplayan Erdoğan’ın, modern formlardan yola çıkarak hazırladığı ‘Sonsuzluk’ un, moda haftasının galipleri arasında yer alacağını öngörmek, herhalde yanlış olmaz.

X