"Başak Dizer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Başak Dizer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Başak Dizer

Şapka devrimi

İyi haber: Türk erkekleri aksesuar fobisini şapkayla yendi. Şapkanın her türlüsü moda, hadi çekinmeyelim takalım.

Aksesuarların babasıdır şapkalar. Kıyafete bir nevi son dokunuştur. Aslında erkek egemen bir aksesuardır. Tek söz etmeden bir erkeğin hayata duruşunu bakışını yansıtır. Janti, elegan ,klas ama bazen fazlaca spordur. Ama mutlaka erkeksidir. Özellikle 1700 -1800 yıllarında vazgeçilmez bir aksesuar, bir nevi centilmenlik ve statü sembolüydü şapkalar. Şimdi tasarımcıların yeni kombin yorumlarıyla, pop yıldızlarının ve Hollywood starlarının referanslarıyla, seyretmeye doyamadığımız gişe filmlerindeki karakterlerle tekrar sokağa, yanı başımıza indi. Zamanında servet harcanarak alınan, özel temizlenen, saklanan şapkalar, şimdilerde her mağazada uygun fiyatlara bulabiliyoruz. Asil şapkalar moda oldu, sokağa indi.

Hangisi model kime gider?

Şapka neredeyse her modeliyle moda şu aralar. İster Johnny Depp ve Ryan Gosling’in yeniden yorumladığı ve Madmen dizisinin özendirdiği panama modeli ile, nostaljik centilmen şıklığını yakalayın, ister siyahi Amerikalı hip-hop şarkıcılarının çıkarmadığı beyzbol kepleri ile renkli, spor, dinamik kombinler yapın. Ya da bu sezon patlayan kovboy hasır şapkalarını plajda kullanın. Asker şapkaları, bowler, fötr, fedora modelleri de defilelerdeki gibi günlük kombinlerinizde kullanabilirsinizBunlara dikkat edin

*Dönemindeki gibi fedora şapkaları ,yelekli fit takım elbiselerinizin üstüne hafif yan açıyla asil duruşla kullanın.
*Aynı fedora şapkayı yırtık jean, tişört üstüne hafif arkaya yatık olarak daha sokak havasında ama cool olarak takabilirsiniz.
*Bu sıcaklarda hasır panama modellerini tercih edebilirsiniz.
*Şapkalar fırçalanmaz ve buhara tutulmaz.Yapışkanlı ruloyla tüylerinden ve tozlardan temizleyebilirsiniz.
*Kuru temizleme yapmayın, iyi bir şapka imalatçısına götürüp temizletin.

X