"Başak Dizer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Başak Dizer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Başak Dizer

Dönüşü muhteşem oldu

“Bu sıcaklarda gerek yok” diyerek ceketlerinizi kaldırdıysanız, bir daha düşünün. Yeni moda anlayışı, artık erkeğe yaz aylarında da ceket giydirme derdinde

Ceket, erkek dolabının başrol oyuncusudur. Gerçek bir beyefendinin olmazsa olmazı cekettir. Yüzyıllar boyu, ilk giyildiğinden itibaren çok az form değiştiren ceketler, her zaman şık kombinlerin baştacı olmuştur. Zamanında şıklıktan çok demirbaş olan, işçi sınıfından devlet başkanlarına kadar benzer formda kalıp, farklı kumaşlarla bir nevi erkeğin ‘üniforma’sı olmuştur.
Yaz aylarında durum biraz değişir. Eliniz ceketlere kolay kolay gitmez. Fakat yeni moda anlayışı, artık erkeğe yaz aylarında da ceket giydirme niyetinde. O yüzden yeni kumaşlar ve dikim teknikleri gelişti.
Yazlık ceketlerde dikkat edeceğiniz unsurlar şöyle:
-Renk olarak hem canlı hem de açık renkleri tercih edebilirsiniz. Yanık teninize canlı renkler, çok sıcaklarda da açık mavi, açık gri ve pudra renkleri seçiminiz olsun. Güneş ışınlarını üzerinize çekmek istemezsiniz.
-Keten veya koton ceketleri tercih edin. Koton saten ceketler gece kostümünüz için uygun olabilir. Keten cekette kruvazeye şans verin fakat keten kumaşların çok kolay buruşabileceğini unutmayın. Özellikle mağazada zor buruşan kumaşlardan olan ceketleri sorun.
-Ceketiniz son dönem dikim tekniklerinde, astarsız, yarım astarlı ve vatkasız dikilmiş olsun. Böylesi daha hafif ve kolay taşınan bir ceket olacaktır. Daha az terletir daha çok hava alır.
- Yaz aylarında kombinlemede size en yardımcı beyaz pantolonlar olacaktır. Her renk ceketi beyaz pantolonla birlikte giyebilirsiniz. Kravat olarak desen son derece moda. Ekoseli bir ceketle desenli bir kravat kombinlenebilir. Ya da desenli bir ceketle desenli bir beyaz gömlek giyilebilir. Desenler çok yorucu ve büyük olmamalı. Sakin renkler, sakin desenler ve ekoseler garanti seçimleriniz olsun.

Bunlara dikkat edin:

-Bedeninize büyük gelen bir ceket almayın.
-Manşetler bilekte bitmeli.
-Ceket etek boyları da artık kısaldı, gözünüz korkmasın.
-Polyester içeren modelleri ceketleri yaz sıcağında giymeyin. Kesinlikle hava almaz.
- Şıklık yarıştırmak isterseniz cep mendilini atlamayın.
-Parlak renk kırmızı ve siyah ceket yaz ayları için oldukça ‘out’.
Mavilerin hepsi sizin olsun.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI