"Başak Dizer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Başak Dizer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Başak Dizer

Bir beyefendinin yatırım parçaları

Humphrey Bogart’tan Alain Delon’a, stil deyince akla gelen tüm ikonik isimlerin şıklık sırlarını keşfedin.

Bu parçaları alın, davetlerin en dikkat çekici erkeği olun


Kaliteyi ve sofistike stili temsil eden bazı kıyafetler vardır. Bu parçalar kolay kolay modası değişmeyecek şekilde giyebileceğiniz klasik, yatırım parçalarıdır. Her giydiğinizde sizi daha şık, özenli ve son derece elegan gösterme garantisi olan bu özel parçalar, bir anda size yöneltilen genel bakışı ve sizin genel duruşunuzu değiştirir. “Tüm gardırobunuzu bu şekilde yapın” demiyorum, fakat bazı ana parçalar için paranıza kıyıp biraz daha özel üretilmiş, kaliteli kumaştan dikilmiş, tuşesi ve kesimleriyle sizi iyi hissettirecek, güzel gösterecek kıyafetleri giymenizi öneriyorum.
Gelin, bu kış hangi parçalara yatırım yapılır ve nerelerden alınır bir göz atalım.


Kişiye özel takım diktirmenin püf noktaları


'İnce dokunmuş, hafif parlatılmış yüzde yüz yünlü ve kaşmirli kumaşlara dokunduğunuzda farkı anlayacaksınız. Kumaş özelliklerini takımların üzerine dikilen etiketlerden inceleyebilirsiniz.
'Düz renk ya da hafif kendinden desenli koyu renk bir kumaş, evladiyelik olması için de önemlidir. Ne de olsa uzun süre kullanmak isteyeceksiniz.
'Kesimlerde slim-fit tercih ederseniz üzerinizde ne kadar genç ve dinamik göründüğünü fark edeceksiniz.
'Hafif daralan paçalardan korkmayın: Bacaklarınızı uzun ve ince gösterir.
'Ceketinizin orta kalınlıkta bir yakası ve iki düğmesi olsun.
'Arka yırtmacı tek olursa yine dar kesim takım elbiseye uygun olarak genç duracaktır. İki yırtmaç da garanti bir seçim olur.
Hangi mağazalara bakabilirsiniz? En güzel takım elbise, size özel dikilen takım elbise olacaktır. Çeşitli kumaş seçimi ve hızlı servis için özel dikim markaları ve mağazaları öneririm. Ayrıca uygun fiyata, kendi seçeceğiniz yakadan ve size uygun olacak kesimden kendinize özel gömlekler diktirmek de mantıklı. Özellikle vücut oranlarınız standart dışıysa gömlek diktirmek güzel bir çözüm olacaktır.
Kaliteli klasik takım elbise denince ilk akla gelen ve Türkiye’de de bulabileceğiniz yatırım markalarından bazıları Zegna, Corneliani, Hugo Boss, Pal Zileri, Tom Ford. Tercihiniz biraz daha havalı ve trendy takım elbiselerse Gucci, Dior, Paul Smith, Dolce&Gabbana, Beymen, Armani, Burberry, Kenzo ve
Etro’ ya bakabilirsiniz.


Delon’un havalı trençkotu


Trençkot hem takım elbise üstüne, hem de jean’lerle hafta sonu şık kombinleriniz için çok uygun bir dış giyim. Humphrey Bogart ve Alain Delon’dan beri klasiklerin arasına giren ve hâlâ modası geçmeyen bu parça bir İngiliz keşfi. Şık bir trençkota para verip, sezonlarca giyebilirsiniz. Modasının hiç geçmeyeceğini düşünürsek yine evladiyelik bir yatırım olacaktır. Trençkot deyince ilk akla gelen marka Burberry’nin, içi ekose astarlı modellerine mutlaka bakın. Hemen hemen her ana rengi mevcut. Saint Lauren, Vakko, Louis Vuitton, Ralph Lauren, Aquascutum, Trussardi, Lanvin ve klasik koleksiyon hazırlayan erkek markalarında da bulabilirsiniz.

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI