"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Yelkenliyle dünya turuna var mısınız?

GEÇTİĞİMİZ hafta Güney Ege turundaydım. Cennetin Türkiye’deki versiyonu “Bördübet” ile başlayıp, oradan sakin “Selimiye”ye sekip, organik tarımda Türkiye’nin 4’üncü köyünü kuran Dalyan’da tamamladım yolculuğumu. Tüm detayları, özellikle betonlaşma sinyalleri veren Selimiye’yi, Dalyan’da başlayan organik tarımı ve bunun yanı sıra akşam hava kararınca kanala sintine boşaltan tekneleri ilerleyen günlerde okuyacaksınız.
Ama bugün mutlu bir havadisle başlayalım...

Yelkenliyle dünya turuna var mısınız

Mustafa Yurtbulmuş, denize aşık bir adam
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olup uzun yıllar önce karadaki rutin hayatına son veren ve radikal bir kararla denizde yaşamaya başlayan Mustafa Yurtbulmuş, farklı denizler, farklı yaşamlar keşfetme arzusu ile dünya seyahati kararı vermiş bir yelkenci. Marmaris’te yaşayan, kurucuları arasında olduğu Sail & Sail okulu ile son derece sevilen bir yelken eğitmeni. Buraya kadar sıradışı bir durum yok. Hatta bu beyaz yakalılıktan yelkenliye geçiş hali, her Türk bordro mahkumunun hayali. Ancak bu seyahati sıradışı yapan iki önemli detay var:
1. Mustafa, bu seyahati sıradan insanlar (yani ben, sen, o, biz, siz, onlar) ile gerçekleştirmek arzusunda! Çünkü seyahatin bazı etapları ve özellikle okyanus geçişi, katılıma açık olarak planlandı.
2. Her yıl kasım ayında Atlantik Okyanusu üzerinde, 200 teknenin, 1200 katılımcının yer aldığı, dünyaca ünlü ARC yarışına bu yıl katılacak iki Türk tekneden biri Mustafa Yurtbulmuş’un teknesi ‘BALIKÇIL’.
Dünya seyahati programı; 3 okyanus geçişi, 19 etap olmak üzere toplam 24.000 deniz mili katederek, en az 1.5 yıl sürecek.

Yelkenliyle dünya turuna var mısınız

İlk etap Marmaris – Atina
Mustafa Kaptan’ın amacı, son derece maliyetli olan bu projeyi, denize tutkun katılımcılarla birlikte, sadece teknenin masraflarını paylaşarak, projeye destek amaçlı bir arada gerçekleştirmek. Farklı farklı etaplara dilediğiniz sürelerle katılarak, Akdeniz limanlarını ya da Atlantik’i geçerek yeni dünya kıyılarını keşfedebileceksiniz. Ayrıca tüm turu belgesele dönüştürme fikri de projeye renk katacak. Etaplar boyunca yolculuğunuzu hem profesyonel, hem de kendi ekipmanlarınızla belgeleyip, sosyal medyada bloğunuzdan paylaşabileceksiniz.

Yelkenliyle dünya turuna var mısınız

Martı Marina sponsorluğundaki heyecan 20 Eylül’de başlıyor
Teknenin bu uzun seyahati için son hazırlıklar Marmaris’te devam ediyor. Balıkçıl, 20 Eylül Cumartesi günü, Marmaris Martı Marina’da gerçekleşecek Denizcilik Festivali kapsamında, halatlarını çözerek bu büyük heyecana yelken açacak. Yurtbulmuş, seyahati süresince yelkenli teknesi ile gittiği tüm limanlarda, o coğrafyanın özel lezzetlerini ve yaşadığı tüm maceralarını kaleme alarak bizlerle paylaşacak.

Yelkenliyle dünya turuna var mısınız


Balıkçıl ile hangi etaplara katılabilirsiniz?
Yolculuk ilk etabına, 20 -27 Eylül tarihleri arasında, Marmaris – Atina güzergahından başlayacak. Katılımcılar için denizcilik anlamında çok iyi bir deneyim ve bilgi birikimi olacağı kesin. Bunun yanında birçok güzellikler görme, değişik kültürleri tanıma, balık tutma, dalma, spor gibi aktiviteler de cabası! 27 Eylül - 04 Ekim arası Atina – Messa; 4 - 11 Ekim arası Messina – Sardunya; 11 - 18 Ekim arası Sardunya – İbiza; 18 - 25 Ekim arası İbiza - Malaga; 25 Ekim – 01 Kasım arası Malaga – Las Palmas ve 01 – 22 Kasım arası Kanarya Adaları etaplarına tekne masraflarına katılım bedeli karşılığında katılabilirsiniz.

Kimler katılabilir
Tüm bu etaplara katılmak için ön koşul yok, 18 yaşından büyük, sağlığı elverişli herkes katılabilir. Tek koşul gündelik yaşamın sıkıntılarını beraberinde getirmemek. Katılımcı olmak için Mustafa Yurtbulmuş’a 0532.2759125 no’lu telefonundan ulaşabilir, ayrıntılı bilgi için www.sailnsail.com sitesinden “Dünya Turumuz” sayfasını inceleyebilirsiniz.

X