"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Yaz bitmeden bunları yapın

O değil de ağustosa vardık bildiğin. Önümüzde daha kaç yaz olduğuna dair ise en ufak bir fikrimiz yok... Daha kaç güneş yakacak yüzümüzü, daha kaç kum tanesi plaj çantamızın içine dolacak, daha kaç kez buzdan ve klimadan yaz gribi olacağız, burnumuzu çeke çeke denize koşacağız, daha kaç kez aşık olacağız, daha kaç aşk çocuğu yapacağız, daha kaç satsumalı dondurma yutacağız, daha kaç kez bisiklete bineceğiz üzerimizde yazlık elbiseler... Bilen yok. İyisi mi, yaz bitmeden keyfini çıkarın. Size benden bir kaç öneri... Hayat kısa, yazlar kısa, dertleri ekimde düşünürsünüz.

Oy kullanın
10 Ağustos’ta olay büyük... Türkiye’nin yeni cumhurbaşkanını biz seçeceğiz. Lütfen plajları bırakın ve oy kullanmaya gidin. 1 oy 1 oydur!

Yaz bitmeden bunları yapın

Knidos’ta güneşi batırın
Türkiye’nin en büyülü yarımadası Datça... Yarımada’nın ucunda yer alan Knidos Antik Kenti, muazzam konumu nedeniyle mutlaka ziyaret edilmeli. Knidos’taki 20 bin kişilik tiyatro, pembe tapınak, kâinat tapınağı, Akropol, Nekropol (mezar odaları) başlıca eserler.

Yaz bitmeden bunları yapın

Ne yazıktır ki, 1856-1858’de İngiliz arkeologlar kazılarda bulduğu heykel, kandil ve sikkeleri Londra’daki British Museum’a kaçırmışlar. Büyük tiyatronun mermer taşlarını ise Mısır Valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa, Kahire’deki sarayının inşaatında kullanmış... Bugün bize kalan da yıkık bir şehir ve bu nefis manzara. Knidos’u görmeden Datça’dan sakın ayrılmayın.

Kumlubük’te denize girin
Kumlubük, denizi güzel, kendi güzel, sade, sakin, kimsenin kimseyi rahatsız etmediği nefis bir koy. Marmaris’e 15 dakika mesafede. Denize sıfır oteller ve 3-4 balıkçı var. Geleni aç göndermiyor. Tüm gün denize girebilir, saatlerce kitap okuyabilirsiniz. Bangırtılı müzik yok. Gösterişli arabalar ve ikoncan ablalar hiç yok.

Yaz bitmeden bunları yapın

Plaj kum, deniz temiz. Su, 3 - 4 metre sonra derinleşiyor. Kendi malzemelerinizi getirirseniz dalış yapabilirsiniz. Suyun girişinde 1 metrelik kaya olan bir bölüm var. Üzerine çıkıp koyu seyretmek çok eğlenceli. İyi bir yemek ve denize gitmek için tesis arayanlara ise önerim, Hollandalı Ahmet’in Yeri.

Noni’s House’da kahvaltı yapın
Noni’s House Çeşme’nin yeni Toscana’sı Ovacık’ta, tek katlı nefis bir bağ evi. Sahibi Selin Solmazer, Çeşme sınırları içinde yapabileceğiniz en “özel” kahvaltılardan birini hazırlıyor.

Yaz bitmeden bunları yapın

Ortam masal gibi, kahvaltısı taze ve lezzetli. Rezervasyon yaptırmadan gitmeyin. www.cesmenonishouse.com (0532) 418 47 01

Ekincik’te nefes alın
Ekincik, Köyceğiz’e bağlı 800 nüfuslu, minicik bir sahil köyü ve aynı adı taşıyan koy. Sahilinde sadece 2 adet doğaya uyumlu otel ve benim Türkiye’de en sevdiğim marina olan ahşap ve taştan yapılma My Marina var.

Çeşme Babylon’un partilerine katılın
Seviyoruz Çeşme Babylon’u. Her gittiğimizde kasmadan, Jaguarlı abilere maruz kalmadan, herkese eşit muamele yapan bu plajda gayet eğleniyoruz. Şimdi bazı akşamlar partilemeye de başladılar.

Yaz bitmeden bunları yapın

Sezon sonuna kadar, Milk and Sugar ya da 15 Ağustos ve 29 Ağustos’ta Oldies but Goldies geceleri (geçen Cuma ‘ki çok iyiydi) ve 30 Ağustos gecesi de Babylon Çeşme Soungarden Festivali var. Birinden birini denk getirmeye bakın. www.babylon.com.tr

X