"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Türkiye’nin en ünlü rehberinin bu kez rehberi bendim!

SAFFET Emre Tonguç’u eminim bir çoğunuz tanıyorsunuz.
Seyahat yazarı, tarihçi, 10 ödüllü 10 farklı kitabın yazarı (“Avrupa’da görmeniz gereken 101 yer”, “İstanbul hakkında her şey” bu kitaplardan bazıları), şimdilerde de NTV’de başlayacağı “Paha Biçilemez İstanbul” programının flaş ismi.
Saffet Emre’nin bir başka özelliği de İstanbul’u görmeye gelen dünyaca ünlü üsümlerin rehberliğini yapması. Kimler mi? ABD eski Dışişleri Bakanları Colin Powell ve Madeline Albright, aktör Kevin Spacey, Robert Redford, şov dünyasının bir numaralı ismi Oprah Winfrey, Google’ın CEO’su Eric Schmidt onunla bu tarihi şehri keşfetti.
İşte bu bol ödüllü adam, Hürriyet Pazar’da yeni başladığı “48 saat” sayfaları için geçtiğimiz hafta Çeşme’deydi. (48 saat rehberi, tüm dünyada yeni başlayan bir akım. Zamansızlığın tavan yaptığı günümüzde, 48 saat içinde, saat saat öneriler vererek bir şehri ya da bölgeyi anlatmayı hedefliyor. Siz de bu rehber elinizde o kenti 48 saat içinde sokak sokak keşfedebiliyorsunuz.)
İşte bu çok sevdiğim, çok yakın arkadaşım olan adamı, defalarca bölgeye gelmiş olmasına karşın bu kez ben gezdirdim. Çeşme’nin, Alaçatı’nın, altını üstüne getirdik. Plajların giriş ücretlerinden, happy hour saatlerine, otopark durumundan yeni açılan restoranlara çok sıkı bir rehber çıktı ortaya. Bu pazar, Saffet Emre Tonguç’un kaleminden “48 saatte Çeşme” ve haftaya pazar da “48 saatte Alaçatı” rehberine göz atmak için Hürriyet Pazar sayfalarına bakmayı unutmayın!

Türkiye’nin en ünlü rehberinin bu kez rehberi bendim

Çeşme Kitap ve Kültür Sanat Günleri
Çeşme Aya Haralambos Kilisesi’nde sanatseverler müziğe ve sanata doyacak. Çeşme Belediyesi ve Ozan Yayıncılık organizasyonu ile gerçekleştirilen “9. Çeşme Kitap ve Kültür-Sanat Günleri” 10 Ağustos’a kadar bu tarihi mekanda yer alıyor. Günümüzde bir kültür merkezi olarak hizmet veren Aya Haralambos Kilisesi geçtiğimiz haziran ayında bir müzik şölenine yaptığı ev sahipliğinin ardından, Kedi Kültür Sanat Merkezi, İMOGA (İstanbul Grafik Sanatları Müzesi) ve Fotoğraf Sanatçısı Arzu Sandal’ın koleksiyon sergileri ortak bir çalışmanın sonucunda sanat meraklılarına keyifli bir seyir vaat ediyor. Etkinlikler arasında müzik dinletileri, yazar ve sanatçılarla yapılacak söyleşiler bulunuyor. İki eseri ile sergide yer alan Bedri Baykam ile bugün gerçekleştirilecek söyleşi de bu etkinlikler arasında. Kısacası, bu yaz da yolu Aya Haralambos Kilisesi’ne düşenler hayal kırıklığına uğramayacak.

X