"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Güney Kore, turizm için yeni bir şans!

Önce Ruslar çekti elini ayağını; sebebi malumunuz. Hayır, otellerde içip içip olay çıkaran kırmızı burunlu İvonoviç’le sevdiceğine pek de bayılmıyorduk ama ortaya iyice çıktı ki; Antalya ve kısmen Ege turizmi bu ‘tatlı’ (!) çift üzerine dönüyormuş.

Güney Kore, turizm için yeni bir şans

Ardından ruh hastası IŞİD Sultanahmet’te bombanın pinini çekince doğal olarak Almanlar gelmemeye başladı, ama daha da önemlisi 11 Alman vatandaşı hayatını kaybedince, kahrolduk. ‘Varsın gelmesinler’ dedim içimden, bari onlar güvende olsun.
Gelmesinler de kim gelecek? Milyonlarca insan bu işten ekmek yiyor. İç turizm canlansın, otel fiyatları insin, restoranlar el birliği yapsın ulaşılabilir mönüler hazırlasın desen; tık yok! (Ege’nin canım minik köylerine lafım yok, onlar zaten kendi yağı ile kavrulupduru nicedir).
Sonuç böyleyken, geçtiğimiz günlerde bir istatistik öğrendim. Güney Koreli turistler; son iki yıldır, kültür turizmi için dünyada en çok Efes’i tercih etmeye başlamış. (keşke İzmir’i pas geçip direkt Efes’e gitmeseler)

Güney Kore, turizm için yeni bir şans


Daha da önemlisi; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre geçen yıl 201 bin Güney Koreli turist İstanbul, İzmir, Konya, Trabzon, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kapodokya bölgesi, Kastamonu, Ankara, Denizli (Pamukkale) ve Antalya’da kültür, tarih, eko, yayla ve arkoloji turuna çıkmış
Hal böyle olunca, atladım İstanbul’da düzenlenen Emitt fuarına gittim ve Kore Turizm Organizasyonu İstanbul Ofisi Direktörü Kuen Soo Kim, Kore Turizm Ofisi ve Asiana Airlines yetkilileri ile buluştum.
Diyorlar ki; Güney Korelilerin en sevdiği ülkelerin başında Türkiye’e, Türkiye’de en sevdikleri bölgelerin başında da İzmir ve çevresi geliyor. Ancak yeterli tanıtım yapamadığımız için pek çok Koreli kafile İzmir’i transit geçip Meryem Ana ve Efes’in yolunu tutuyor.
Çünkü biz bugüne dek yatırımımızı o kadar gözü kapalı Ruslar üzerinden döndürmüşüz ki; çekik gözlü her millet bizim için Japon! Onlar da zaten her şartta geliyor deyip hep kulağımızın üzerine yatmışız. Oysa İzmir artık çok büyük bir potansiyeli atlamamalı;

Güney Kore, turizm için yeni bir şans

Güney Koreliler
Onlar geldi 200 bin, biz gitmişiz 20 bin!
Güney Kore, belki de dünyanın en güzel ülkelerinden biri. Neredeyse her yıl Güney Kore ellerine giden kuzenimin anlattıklarından biliyorum; doğası güzel, ucuz, yemekleri güzel ve insanları nazik ötesi. Hal böyleyken, bizden onlara geçtiğimiz yıl giden turist sayısı da 20 bin!
Ben inanıyorum ki; her iki ülke arasında, daha fazla teşvik-i mesai; her ülkenin de yararına olacak.

 

URLA ENGiNAR FESTİVALİNİ KAÇIRMAYIN!

Çocukken nefret ettiğim, büyüyünce yemeye doyamadığım enginarın festivali var Urla’da! Şimdi yerinizden kalkın, kontağı çevirin, Urla yollarına düşün ve bu şahane Ege gününün keyfini çıkarın. Program için: urlaenginarfestivali.com/en/program

X