"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Bozcaada’da festival coşkusu başlıyor

Benim güzel Ada’m... Günden güne popüler olsa da Temmuz – Ağustos geçince, teyzelerin minderlerini yeniden kapı önüne aldığı, deli esen rüzgarı tatlı tatlı saçımı karıştırdığı, asmaların kokusunun burnuma kadar geldiği, Ayazma’da ıslanıp kendimi Vahit’in sandalyelerine attığım, kurumadan yeniden denizle buluştuğum, üzerime ‘bilmem ne marka’ bıdı bıdı giydiğinin hiç bir önemi olmadığı güzel Ada’m...
Bu güzel ada bu yıl da, mutfak kültür mirasını unutmuyor. “Uluslararası Bozcaada Yerel Lezzet Festivali” bu sene de BOZTİD tarafından 12-13-14 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenleniyor. Bozcaada, lezzet severleri 3 gün boyunca denizi, güneşi ve ada mutfağını bir arada yaşayabilecekleri eşsiz bir deneyim yaşamaya bekliyor.

Bozcaada’da festival coşkusu başlıyor

Bozcaada Yerel Lezzet Festivali’nde, Türkiye’nin ünlü gastronomi platformu ‘Dude Table’ da yerel lezzetleri ve değerleri desteklemek için oluşturduğu ‘Yerel Güzeldir’ platformu ile festivalin gastronomi kurgularının oluşturulmasına destek veriyor. Festival süresince gerçekleşecek tüm etkinliklerde adanın mutfak kültür mirası sahiplenilip tüm adada yaşatılacak.

BOZTİD başkanı Yahya Göztepe önderliğinde gerçekleşecek festivalin bu sene en heyecanlı tarafı da her sene adanın yerel halkı tarafından yapılan ve meydanda gün boyunca sunulan yerel yemeklerine ek olarak 3 gün boyunca restoranlarda ada lezzetleri ve ada üzümlerinden yapılan ‘anladınız siz onu’ların olduğu “Yerel Lezzetler” mönülerinin sunuluyor olması.

Festival süresince “Bozcaada Yerel Lezzetleri”ni tadabileceğiniz noktalar; Eski Kahve, Şişman Restaurant, Kasaba Ada, Boruzan, Battı Balık, Şehir Restaurant, Mor Meyhane, Asma 6, Simyon Meyhanesi, Dionysos, Adam, Polente Cafe, Pupa Cafe, Cabalı Sokak, Çiçek Pastanesi, Cabalı Meyhane, Kuzina, Salkım, Bade-i Aşk, Bağ Badem, Irmak Pansiyon, Patiska Bağ Evi, Bizbize Cafe, Asmalı Meyhane, Oda Cafe, Martı Restaurant, Kuşlu Konak ve Hasan Tefik.
Bozcaada restoran ve kafelerinde ada mantısı, kalamar ve ahtapot ızgarası, oğlak tandır, tavşan yahni gibi geleneksel ada lezzetleri ile adanın 4 önemli üzümü “Çavuş, Vasilaki, Kuntra ve Karalahna” ile yapılan ‘anladınız siz onu’larla eşleşen mönüler sunulacak. Pastane, kafe ve kahvelerde adanın bademli ve sakızlı kurabiyeleri, üzüm suyu, koruk suyu, adaçayı gibi özel lezzetlerini deneyimleme şansı olacak.
Festival noktalarında sunulacak “Bozcaada Kahvaltısı” festival süresince özel ada lezzetleri ile sunulacak. Bar ve eğlence noktalarında ise üzüm suyu ile yapılan kokteyller de festivale lezzet katacak.

Her yere lezzet stantları kurulacak
Festival boyunca adanın her yerinde Bozcaada geleneksel yemek kültürünü deneyimleme şansına sahip olacaksınız. Festival bittikten sonra evlerine dönen misafirler de ada lezzetlerini “Yerel Lezzetler Satış Noktaları” olarak belirlenecek noktalardan alabilecekler.
Her sene adalı kadınlar tarafından yapılan ve meydanda gün boyunca sunulan yerel yemekler, bu sene de 13 Eylül günü Bozcaada Meydanı’nda sunuluyor olacak. Aynı günün akşamında ise festivale Suzan Kardeş konseri renk katıyor olacak.
Bozcaada yerel lezzetlerini orijinal reçetesi ile sunan adanın tüm değerlerini sahiplenen özel noktaları ise Yerel Güzeldir logosu ile ayırt edebilirsiniz. Festival hakkında detaylı bilgiye ve mönülerin sunulacağı noktalara www.bozcaadayerellezzetler.com’dan ulaşabilirsiniz.

X