"Aysun Kaba" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aysun Kaba" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aysun Kaba

Kıyafetlerinizde revizyona gidin

Stil sahibi olmak için sürekli alışverişe koşmak yerine...

Giymediğiniz, vermelere kıyamadığınız ya da artık size olmayan kıyafetlerinizde revizyon yapmanın tam zamanı.
* * *
Lütfen yaratıcı olun!
Çünkü, stil sahibi olmanın en önemli şartı budur.

Kıyafetlerinizde revizyona gidin

* * *
Küçük tüyolara gelirsek:
* “Artık olmuyor” dediğiniz elbisenizin yan kısımlarına istediğiniz renkte satenden bir şerit geçirtebilirsiniz. Hem elbiseniz genişler, hem de farklılık katmış olursunuz.
* Yakası çok kapalıysa V yaka yaptırabilirsiniz. İsterseniz içine kaliteli bir dantel de ekletebilirsiniz. (Dantelin dilimli kısmını boynunuza gelecek şekilde diktirebilirsiniz)
* Sıfır yaka bir elbisenizi biraz kayık yaka yaptırıp, sırt dekoltesi verdirebilirsiniz.
* Giymediğiniz, vermeye de kıyamadığınız ceketinizin kollarını kestirip, yelek havasına sokabilirsiniz. Yaz günlerinde biraz da kilo varsa tam bir kurtarıcı olur.
* Pantolonlarınızın yan kısmına baştan aşağı istediğiniz renkte şerit şeklinde kumaş geçirtebilirsiniz.
* Eğer gömlek yakalarınızı beğenmiyorsanız, hakim yaka yaptırabilirsiniz. Veya yakalarından memnunsanız kumaşınıza uygun uzun fularlar yaptırıp, büyük bir fiyonk yaparak ta bağlayabilirsiniz.
* Düşük bel pantolonlarınızın beline kalın parçalar koydurarak, yüksek bel havasına sokabilirsiniz.
* Kol boylarında oynama yapabilirsiniz. Elbiseniz kolsuzsa ve kolunuz kalınsa, yarım kol taktırabilirsiniz. Kollu bir elbiseyse kısaltabilirsiniz. Etek boylarında da değişiklik yapabilirsiniz. (Mini ya da diz altı, uçlara dantel de koydurabilirsiniz)

Kıyafetlerinizde revizyona gidin

Ceren Sur’la 5 soru 5 cevap

Kıyafetlerinizde revizyona gidin

Sevgili Ceren Sur...
Hem stil sahibi, hem de başarılı bir iş kadını.
Konumuz moda/şıklık olunca, konuşacak çok şey bulduk.
Ankara’da bulunan Happily Seconds Butik’in sahibi olan Ceren Sur, aynı zamanda ‘ikinci el ve vintage gurusu’dur.
İşte, keyifli sohbetimizden 5 soru’da Ceren Sur...

1-CEREN SUR’U TANIYALIM?

1980 İstanbul doğumluyum. Üniversiteye kadar olan hayatım voleybol oynayarak geçti. Sonra bir seçim yapma zamanı geldi ve okumayı seçerek, Bilkent Üniversitesi’ne girdim. İşimden çok alakasız ama Bankacılık ve Finans okudum. Üniversite bitince, eşim Burak ile evlendim. Şimdi, ‘okul bitince bir daha gelmem’ dediğim Ankara’da hem çok güzel bir yuva kurdum, hem de çok severek işlettiğim Happily Seconds Butik’i açtım. Yani tam bir Ankaralı oldum.

2-VİNTAGE NEDİR? İLGİ NASIL?

Vintage, dünyaca ünlü lüks markaların eskilerden günümüze iyi koşullarda saklanarak, formunu bozmadan günümüze kadar gelmesidir. 7 senedir bu işi yapıyorum ama hâlâ vintage’ın Türkiye’de herkes tarafından sevildiğini söyleyemem. Çok az, belli bir kısım güzel vintage parçalar ararken, müşterimin çoğu günümüzde moda olan modern parçaların peşindeler.

3-ANKARA’DA ÇOK ÖZEL BİR BUTİĞİNİZ VAR. LÜKS MARKALARIN İKİNCİ EL KIYAFETLERİ, ÇANTALARI VE AYAKKABILARININ DA OLDUĞU BU ÜRÜNLERE İLGİ NASIL?

Ankara’da ikinci ele ilgi giderek artıyor. Müşterilerimin yüzde 80’i sadece belirli markaların ikinci ellerini alırlarken, bir kısmı da değişik, bulamayacağımız parçaları arıyorlar. Bu günlerde dövizin yükselmesiyle yabancı markaların fiyatları çok arttı. Dönemimizin akıllı ve ekonomik alışveriş yapan kadınları da aynı markanın ikinci elini çok daha uygun fiyatlara almayı çoğu zaman tercih ediyor. Burada benim için önemli olan çevremi geniş tutup, artık giyinilmeyen güzel markaların modellerini müşterilerimden uygun fiyatlara bulup, tekrar onları satışa dönüştürebilmem. Sonuçta bir elbiseyi birkaç kez giyinip yenisi alınmıyor mu? Neden o elbiseyi başkaları ikinci el fiyatıyla alıp keyifle tekrar giyinmesin ki.

4-STİLİ NASIL YORUMLARSINIZ?

Benim ruhum değiştikçe stilim de değişiyor. Çok hareketli bir tipim. Bir tek klasik olmayı sevmiyorum. Çünkü kendimi çok ciddi hissediyorum ve ruhum daralıyor. Bohem elbise ve botlarla... jean, ceket ve sneakerlarla kendimi rahat hissediyorum.

5-Since gardırobumuzda nelere yatırım yapalım?
Bir kere güzel, beyaz ağırlıklı tüm kıyafetlerinizle kombinleyebileceğiniz bir sneakerınız mutlaka olsun. Vücut stilinize uygun midi elbiseler ve uzun etekler, üzerine kürklü deri montlara bu sene yatırım yapabilirsiniz. Ve takın takıştırın...

AYSUN KABA’YA SORUN

SORU: Bayram tatiline giderken valizime neler almalıyım?

Zeynep KOVAN

CEVAP: Zeynep Hanım, kesinlikle 3 tane tek parça elbise (uzun, kısa) 1 tane şort ,3 tane tshirt, mayo üzerine giyeceğiniz kimona veya beyaz gömlek, küpe, zincir kolyeler, 2 tane sandalet. (düz , topuklu)
Tabii ki bir de olmazsa olmaz mutluluk ve huzur.

X