"Aysun Kaba" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aysun Kaba" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aysun Kaba

Aynur Tartan ile 5 soru 5 cevap

Aynur Tartan... Televizyoncu, gazeteci, yazar. 10 parmağında 10 marifet. En önemlisi de hayatlara dokunan, çok sevdiğim özel bir kişi.

Ankara’yı ve Ankaralıları ayrı seven sevgili Aynur Tartan’la “moda ve stil” üzerine konuştuk. “Ergen Erkekler Yalnız Kadınlar” kitabıyla ilgili de “Kadınlar güçlü ama yalnız” diyor. Evet, bu haftanın konuğu Aynur Tartan ve o 5 özel soru.

Aynur Tartan ile 5 soru 5 cevap

1-Aynur Tartan’ı sizden dinlemek isterim?

Kalabalıklar içinde büyüdüm. Zamanla ve hayatla güzel dostlar biriktirdim. Dostlarımla çoğaldım, zenginleştim. Görerek, dokunarak, hissederek, araştırarak, zaman zaman da mücadele ederek başarıyı elde ettim. CNN TÜRK ekranlarında 7 yıl boyunca Türkiye’nin tek kent kültürü ve söyleşi programı “Burada Hayat Var”ı hazırlayıp, sundum. Aynı şehirde doğmuş siyaset, sanat ve iş dünyasından ünlü isimlerle memleketlerini konuştum. Kentlerin unutulan değerlerini, gelenek ve göreneklerini, lezzetlerini ekrana taşıdım. Yine aynı kanalda “Tatlı Sohbetler” ile ekranları lezzetlendirdim. “Bak Mutfakta Kim Var!”, “Bak Mutfakta Hayat Var!” ve “Bak Mutfakta Barış Var!” adlı üç yemek kitabımla “Hayat mutfaktan geçer” dedim. “Kavramlarla İyileş” ve “Ergen Erkekler Yalnız Kadınlar” kitaplarına da hayat verdim. Hürriyet Gazetesi’nin hafta sonu eklerinde köşe yazıyorum. Paylaşmaya, anlatmaya, çoğalmaya ilk günkü aşkla, tutkuyla devam ediyorum.

Aynur Tartan ile 5 soru 5 cevap

2- Moda sizin için nerededir? Ve ne kadardır?

Moda benim için; baktığım, gördüğüm, dokunduğum, hayal ettiğim, keşfettiğim her yerde. Sınırı yok, adresi yok. Bir yönü, rotası yok. Kalbime, zevkime dokunan; bedenime, ruhuma yakışan… İçinde kendim olduğum, rahat hissettiğim, kendimi ifade edebildiğim her şey moda. Ve işte tam orada.

3- Stil mi? Şıklık mı?

Stile şıklık, şıklığa stil eşlik ederse tadından yenmez. Onlar iki iyi dost, iki iyi yol arkadaşı... Birbirinden ayırmadan her stilin içinde şıklık, her şıklığın içinde stil vardır diyorum.

Aynur Tartan ile 5 soru 5 cevap

4- Peki ya aşk?

Yaşla, deneyimle, hayatla aşk da zenginleşiyor. Aşk sadece bir insana, bir bedene değil; evrene, hayata, doğaya, toprağa, hayvana, edebiyata, müziğe, sanata, mutfağa, lezzete... Dokunduğunuz ya da dokunamadığınız, var olan ya da olmayan her şeye, herkese. Sevgiyle, saygıyla, vicdanla, merhametle, hoşgörüyle... Tüm iyi ve güzel değerlerle.

5-Son kitabınızın adı “Ergen Erkekler Yalnız Kadınlar.” Kadınlar yalnız mı?

Yalnızlar. Yalnızlıklarının nedeni de ergen erkekler. Hiçbir şeyle mutlu olamamak, tatmin olmamak, daldan dala atlamak, sürekli tüketmek, hayatın yükünü üstlenmemek... Tipik ergen davranışları. İşin içine ihanet, iflas, hastalık, depresyon, menopoz, andropoz, loğusalık ya da ölüm girince de en önden koşa koşa gidiyor zavallılar. Sonuç kadınlığını unutan güçlü ama yalnız kadınlar.

Aynur Tartan ile 5 soru 5 cevap

X