"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

“Vala Gedik Ödülleri”

Merhabalar sevgili okurlar.

İstanbul Gedik Üniversitesi 2015 yılından beri engelli bireylerin topluma katılımına ve yaşam kalitelerinin arttırılmasına yönelik katkıda bulunan kişi ve kurumları ödüllendirmeyi sürdürüyor.

 Gedik Üniversitesi uzun yıllar ülkemiz eğitimine önemli katkılar sağlamış bulunan Gedik Eğitim Vakfı tarafından 2010 yılında İstanbul’da kurulmuş bulunuyor. Gedik Eğitim Vakfı’nın ve İstanbul Gedik Üniversitesi’nin kurucusu olan merhum Halil Kaya Gedik’in eşi merhum Vala Gedik, Vakfın gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerinde üstlenmiş olduğu önemli rollerle anılıyor. Vala Hanım’ın özellikle engelli çocukların eğitimine, kendi adını taşıyan Özel Eğitim Okulları ile vermiş olduğu destek yadsınamaz.

 Kurucusu Halil Kaya Gedik ve eşi Vala Gedik' in eğitime hizmet anlayışı İstanbul Gedik Üniversitesi’nin kuruluş misyonu olarak benimsenmiş ve özel gereksinimli kişilerin eğitimine büyük önem verilmiş bulunuyor. Bu bağlamda, Gedik Üniversitesi’nce 2015 yılından beri her yıl başarıları ile topluma rol model olan özel gereksinimli bireyler ve bu bireylere yönelik başarılı hizmetler gerçekleştiren kişi ve kuruluşlara, ülkemize yararlı hizmetlerde bulunmayı ilke edinmiş bir toplum gönüllüsü olan Vala Gedik anısına ödül veriliyor. Söz konusu ödüller, “Farklıyız ama eşitiz, birlikte daha güçlüyüz” mottosu ile düzenlenen ödül töreni ile, “Vala Gedik Ödülleri” adı altında sunuluyor.

Bu yıl 13 Haziran 2017 tarihinde Four Seasons Bosphorus İstanbul Hotel’de üçüncüsü düzenlenen Vala Gedik Ödülleri Gecesi’nde altı kategoride 15 ödül sunuldu. Gece’de ayrıca ulusal ve uluslararası yarışmalarda Gedik Üniversitesi’ni ve ülkemizi temsil ederek önemli dereceler kazanmış İstanbul Gedik Üniversitesi öğrencilerine de çeşitli dallarda ödül verildi. Ben de, ödüle lâyık görülenlerden biri olarak, bu özel gecenin konukları arasındaydım. Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu’nun konseri ile başlayan etkinlik, İstanbul Gedik Üniversitesi’nin çeşitli başarılara imza atmış öğrencilerinin ödüllendirilmesi ile devam etti. Ardından konuklara iftar yemeği ikram edildi. Gece, Vala Gedik Ödülleri’nin sahiplerine sunulması ile son buldu.

2017 yılı Vala Gedik Ödül Kategorileri ve Kazananları ise şöyle belirlenmişti:

Sporculuğun Ötesinde

Gizem Girişken – Paralimpik Okçu

Korhan Yamaç – Paralimpik Atıcı

Sanatçı / Sanat

Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu (On yıl önce bir araya gelerek gönüllü ritim eğitmeni Yaşar Morpınar ile birlikte çalışmaya başlayan zihinsel engelli gençlerden oluşan müzik grubu. Grup o günden bu güne Türkiye’nin çeşitli illerinde ve uluslararası kongrelerde 100’den fazla konser vermiş, “engellilerin yapamadıklarıyla değil, yapabildikleriyle anılmalarını” sağlamış bulunuyor.)

Rabia Aytek (20 ayrı enstrüman çalabilen otizmli bir genç kız. Hayallerinde müzik öğretmeni olmak ve kendi gibi öğrenciler yetiştirmek yatıyor.)

Selahattin Genli (13 yaşındayken elektrik akımına kapılarak iki elini ve bir bacağını kaybeden Genli, yaşamını yaptırdığı özel aparatlarla bateri çalarak ve ahşaptan maket evler üreterek sürdürüyor.)

Fark Yaratan Proje

Atölye 21; Tomurcuk Kültür Dayanışma ve İşletme Kooperatifi Başkanlığı

Medya

Cem Çınar – TV Yapımcı ve Sunucusu, Engelsiz Spor TRT

Oylum Talu – Burası Haftasonu, Habertürk

Ayşegül Domaniç Yelçe – Köşe Yazarı, Hürriyet İnternet Gazetesi

“Vala Gedik Ödülleri”

Sosyal Sorumluluk Projesi

Engelsiz Eğitim Programı – Hayallere Engel Yok, Turkcell (Turkcell’in engelli çocukların eğitim ve istihdamına destek olmak amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığı engelsiz eğitim programı. Bu program, teknoloji sınıfları ve meslek atölyeleri ile, 40 ildeki 80 okulda 10 binden fazla görme, işitme ve zihinsel engelli çocuğun hayatın içinde daha çok yer almasını sağlamış bulunuyor.)

“Kütüphanem”, Microsoft Türkiye (Görme engelli bireylerin sesli ve yazılı kitaplara kolaylıkla erişmelerini sağlayan bir Windows mağaza uygulaması. Windows işletim sistemi çalıştıran bütün bilgisayar ve tabletlerde kullanılabiliyor. Kütüphanem, ekran okuyucularla uyumlu çalışarak, görme engellilere erişilebilir ve kullanımı kolay bir kitap okuma deneyimi sunuyor.)

Vala Gedik Özel Ödülleri

Muratcan Çiçek

Nilgün Çiçek

Saadettin Saran

Güler Pehlivan

“Vala Gedik Ödülleri”

Böylesi özel bir ödüle lâyık görülenler arasında olmak bana hem onur hem de gurur verdi. Beni bu ödüle değer gördükleri için Gedik Üniversitesi’ne çok teşekkür ediyorum. Akademik kurumlarımızın engellilik konusundaki duyarlılıklarının ülkemizin diğer kurumlarına da örnek olacağına yürekten inanıyorum.       

Engellerimizi hissettirmeyecek engelsiz bir yaşam dileği ile…

X