"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

Umut aşılayan program 5. yılında…

Merhabalar sevgili okurlar.

Uluslararası bir sivil toplum girişimi olan Best Buddies, Zihinsel ve Gelişim Engelli bireylerle gönüllüleri arkadaş yapan bir program. Kelime anlamıyla “en yakın arkadaş” anlamına gelen bu sivil girişim, hayatımızda yeni bir arkadaşa yer vermeye olanak sağlıyor. Programın amacı, toplumdaki Zihinsel ve Gelişim Engelli bireyleri oldukları gibi kabul etme yolunda adım atılmasına aracı olmak.

25. yılına giren Best Buddies 53 ülkede faaliyet gösteriyor. Kâr amacı gütmeyen bu sivil toplum kuruluşu, zihinsel engeli olan bireylerin zihinsel engeli olmayan bireylerle karşılıklı ve eşit koşullarda arkadaşlık bağları kurmasını hedefliyor. Best Buddies Turkey, bu programın 50. uygulama noktası olarak 2011 yılında kuruldu. Best Buddies International aynı yıl, engelliler ve sosyal dezavantajlı guruplar yararına alternatif ve yenilikçi projeler üretip uygulayan Alternatif Yaşam Derneği’ne (AYDER) 2011 yılı başında Best Buddies Turkey’i oluşturma sertifikasını verdi.

Best Buddies Turkey 5. Akademik Yılı açılışı 9 Eylül Çarşamba Günü; Türkiye’deki sosyal projelere verdiği destek ile bilinen ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter, ABD Istanbul Konsolosluğu Kültür Ataşesi Bayan Adrienne Bory ve Best Buddies’in ABD ofisinden Avrupa Koordinatörü Jennifer Allen’ın da katılımları ile Düşler Akademisi Ataşehir Binası'nda yapıldı. Günün programı, Best Buddies Turkey “arkadaşlık elçisi” Kanal D Ana Haber Bülteni Spikeri Gözde Atasoy tarafından sunuldu.

Umut aşılayan program 5. yılında…

Gözde Atasoy, kendi adına yaptığı konuşmada, içinde bulunduğumuz zor günlerde bu programın aşıladığı umuttan söz etti ve uzun zamandan sonra ilk kez o sabaha mutlu uyandığını söyledi. Kendisine kesinlikle katılıyorum. Ben de onunla aynı duyguları paylaştım o gün. Özellikle o gün orada tanıştığım, her ikisi de lisanslı yüzücü olan iki arkadaş, Dilâ ve Meltem, bana dünyanın hâlâ iyi ve yaşanabilir bir yer olabileceğini hissettirdi.

Umut aşılayan program 5. yılında…

Umut aşılayan program 5. yılında…

Best Buddies’in Ortaokul-Lise-Üniversite ve Vatandaşlık Programları var. Projede yer almak isteyen okulların Best Buddies’e bir başvuru yollamaları gerekiyor. İlgili okula bir ekip giderek Best Buddies Projesi’ni anlatıyor. Ardından arkadaşlık isteyen öğrencilerle tek tek görüşerek başvuru kaydı alınıyor. Öğrenciler bu projeye bireysel olarak başvuramıyorlar. Arkadaş edinmek isteyen yetişkinler ise Vatandaşlık Programı’na kabul edilebiliyorlar. Ve inanın, her iki taraf da bu arkadaşlıktan çok şey kazanıyor.

Engellerimizi hissettirmeyecek engelsiz bir yaşam dileği ile…

X