"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

“Tatlı Melekler”

Merhabalar sevgili okurlar.

Avrasya Özel Çocuklar Gençlik ve Spor Kulübü Derneği 2008 yılından beri özel gereksinimli çocuk ve gençlere destek verebilmek amacıyla çalışıyor. Bu çocuklara ve gençlere farklı tedavi, sosyal yaşam becerileri ve eğitim olanağı sağlamaya odaklanmış olan Dernek Türkiye’nin en çok bilinen ve güvenilen ilk yirmi sivil toplum kuruluşu arasına girebilmeyi hedefliyor.

 

Geçtiğimiz günlerde, Bizce Yapım ile Avrasya Özel Çocuklar Derneği işbirliği sonucunda, sosyo-ekonomik şartları yetersiz olan özel gereksinimli çocuklar ve gençlerin eğitimine katkı sunabilmeyi amaçlayan yepyeni bir projeye imza atıldı. “Tatlı Melekler” olarak adlandırılan bu sosyal sorumluluk projesi, özel gereksinimli çocuklar ile camiada tanınan ünlü oyuncu ve sanatçıları bu amaç doğrultusunda bir araya getiriyor.

 

“Tatlı Melekler”

 

Proje’ye katkı veren oyuncular/sanatçılar ile özel gereksinimli çocukların birlikte çektirdikleri fotoğraflar kalp şeklindeki kurabiyelere basılıyor ve www.tatlimelekler.com sitesinde satışa sunuluyor. Oyuncular/sanatçılar, ayrıca, özel gereksinimli çocuklarla çektirdikleri fotoğrafları sosyal paylaşım sitelerinde takipçileriyle paylaşarak destek istiyorlar.

 

“Tatlı Melekler”

 

“Tatlı Melekler” Projesi’nden elde edilen maddi destekler özel gereksinimli çocukların eğitim giderleri için kullanılacak. Çoğunuzun bildiği gibi Otistik Spektrum Bozukluğu, Down Sendromu gibi gelişimsel bozukluklara sahip olan özel gereksinimli çocuklara verilebilecek en önemli destek süreklilik gösteren bir eğitim. Bu çocukların, aslında, ömür boyu eğitim almaları gerekiyor. Zira sosyal hayata ancak bu şekilde uyum sağlayabiliyorlar.

 

“Tatlı Melekler” Projesi ile ekonomik durumu uygun olmadığı için yaşamın kıyısında kalan özel gereksinimli çocuklar ve gençler yaşamın içine çekilmek isteniyor. Sağlanacak eğitim ve sağlık desteğinin özel gereksinimli bireylerin ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştırması ve yaşamlarını bağımsız bireyler olarak daha kaliteli bir şekilde geçirebilmelerini sağlaması hedefleniyor.

 

Söz konusu Proje’nin diğer bir amacı da, engellilikle ilgili toplumsal algıda olumlu bir farkındalık oluşturmak ve birlikte yaşama noktasında empati kurulmasına katkı sağlamak. Proje’de yer alan isimler, şimdilik; Ahmet Kayakesen, Birce Akalay, Damla Sönmez, Deniz Baysal, Didem Balçın, Ece Uslu, Furkan Palalı, İsmail Ege Şaşmaz, Kaan Urgancıoğlu, Melisa Pamuk, Murat Han, Müjde Uzman, Nilay Deniz, Oğuzhan Karbi, Rojda Demirer ve Sevda Erginci.

 

Bu hem güzel hem de anlamlı projenin paydaşlarından Bizce Yapım’ın sahibi Yönetmen Ahmet Yılmaz’ı 23 Nisan’da KASDER’in “Engelsiz Bir Dünya İçin Benim Fikrim” konulu Resim Yarışması Ödül Töreni’nde tanıdım. Toplumsal konulara fazlasıyla duyarlı olan bu genç yönetmen “Tatlı Melekler” Projesi’nin başarısı için var gücüyle çalışıyor. Kendisinin ortağı olduğu bu sosyal sorumluluk projesi ile pek çok kurum ve kuruluş için örnek teşkil edeceğine inanıyorum.

 

“Tatlı Melekler”

 

Misafirlerinize sıra dışı bir ikramda bulunmak ya da bir arkadaşınıza çaya giderken farklı bir kurabiye çeşidi götürmek isterseniz www.tatlimelekler.com sitesini ziyaret etmenizi öneririm. Böylece hem herkesten farklı bir seçim yapmış, hem de bu önemli sosyal sorumluluk projesine katkıda bulunmuş olursunuz.

                                                                                  

Engellerimizi hissettirmeyecek engelsiz bir yaşam dileği ile…

 

 

 

 

            

X