"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

“Rüya ve Maskeler”

Merhabalar sevgili okurlar.

“Rüya ve Maskeler” isimli dans gösterisi, engellenerek yaşamaya, zorunlu bırakılmış amatör bir dansçının, toplum baskısı olmaksızın, özgürce ve dışlanmadan dans edebilmek için verdiği mücadelede karşılaştığı güçlükleri anlatıyor.

Gerçek yaşamdan esinlenerek oluşturulan “Rüya ve Maskeler”in hikayesi, çağımız insanının insan sorununa/engelliye olan ilgisizliği, ötekileştirmedeki başarısı ve yabancılaşmasını ele alıyor. Hikayenin özü; mücadele edildiğinde toplum üzerinde nasıl da etkileyici rolde olunabildiğini, empati yapıldığında birlikte aşılamayacak hiçbir engelin bulunmadığını anlatmayı amaçlıyor.

Koreografisini Hakan Ceyhan’ın yaptığı oyunun sanat danışmanlığını Tan Sağtürk üstleniyor.

“Rüya ve Maskeler”i sergileyen ekip; 6 ortopedik engelli, 1 işitme engelli, 6 engelsiz olmak üzere toplam 13 dansçıdan oluşuyor. Gösteri, görme engelli müzisyen kardeşler Kerim-Selim Altınok ile piyano virtüözü Linda Kaso’dan oluşan canlı müzik ekibi eşliğinde sahneleniyor.

“Rüya ve Maskeler” teatral dans gösterisi 2014 yılı boyunca 33 kez izleyici ile buluşmuş bulunuyor. 2015 yılı için şimdiden belli olan gösteri tarihleri ve mekânları şöyle:

29 Ocak Perşembe Saat:20:00 Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi

02 Şubat Pazartesi Saat:20:00 Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi

03 Şubat Salı Saat:20:00 Cem Karaca Kültür Merkezi

24 Mart Salı Saat:20:00 Yunus Emre Kültür Merkezi

01 Nisan Çarşamba Saat:20:00 Yunus Emre Kültür Merkezi

02 Nisan Perşembe Hilton Otel Uluslararası Dans Festivali

28 Nisan Salı Saat:20:00 Yunus Emre Kültür Merkezi

“Rüya ve Maskeler” dans gösterisi Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) Hüsnü Ayık Bakım Merkezi yararına sahneleniyor. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği 1998 yılından bu yana; öncelikle omurilik felçlileri olmak üzere tüm ortopedik engellilerin tıbbi, mesleki, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümlerine yönelik ulusal ve uluslararası alanlarda çalışmalar yapıyor. Yeni oluşabilecek kalıcı sakatlıkların önlenmesi ve toplumun bu alanda bilgilenmesinin sağlanması TOFD’nin birincil hedefleri arasında yer alıyor.

Hüsnü Ayık Bakım Merkezi, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği tarafından, ağır bakıma muhtaç, ekonomik ve sosyal yoksunluk içinde olan omurilik felçlilerine ücretsiz hizmet sunmak üzere 2009 yılında İstanbul Beylikdüzü-Gürpınar’da hizmete sunulmuş. 24 yatak kapasiteli tesiste 16 kişilik profesyonel bir kadro hizmet veriyor. Bu tesisten 18 yaşını doldurmuş, bakımını üstlenecek kimsesi olmayan, ekonomik ve sosyal yoksunluk içinde olan omurilik felçlileri yararlanıyorlar.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği web sitesinde “Rüya ve Maskeler” adlı dans gösterisinin tanıtımında kullanılmış birkaç cümleyi sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim:

“Toplum, her bireyin gönlüne göre yaşadığı, kendini gerçekleştirebildiği bir sosyal alan mıdır, engelleri sebebiyle ötekileşmiş olanların yaşamını daha da güçleştiren içten içe sevgisizlikle boğuşan bir kalabalığın oluşturduğu dev bir organizma mı? Sokağa çıkın, otobüse binin, binalara girin, merdivenlerden çıkın, yatağınıza uzanın. Tüm bunlar her gün sayısız defa yaptığınız, üzerine düşünmeye bile gerek görmediğiniz eylemlerden başka bir şey değil. Şanslısınız. Bazılarımız için yatak fazla yüksek bir tepe, sokaklar hareket etmemize izin vermeyen yerler, insanlarsa maskelerinin ardında yüzleri unutulmuş olanlar haline gelmiş…

Sahne üzerinde profesyonelce dans eden dansçılarımızı izleyin... İmkânsızı olanaklıya çevirmenin yolu, hâlâ karşımızdakini anlamaktan geçiyor... Aynı şehirde yabancılarız. Bir gün korkmamak, birbirimizin varlığını kabul ettiğimizde mümkündür belki de.

Biz aylarca çaba sarf ettik, beraber ter döktük dans ederken. Hazırız ve sizi tanışmaya bekliyoruz…”

Engellerimizi hissettirmeyecek engelsiz bir yaşam dileği ile…

X