"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

“Dünyayı değiştirmek için önce dünyanı değiştir”

Merhabalar sevgili okurlar.

Geçen yılın Ekim ayında bir yazımda, başka bir dünyanın mümkün olduğunu göstermeyi amaçlayan beş harika kadından söz etmiştim sizlere. “Dünyayı değiştirmek için önce dünyanı değiştir” diyerek yola çıkan Arzu Güneşli, İdil Ander Dede, Kristina Steinbüchel, Pınar Gökpınar ve Suna Özpar üniversiteli gençlerin yer aldığı bir sorumlu liderlik ve farkındalık programı olan Renkli Kampüs’ ü tasarlamışlardı.

Toplum için erişilebilir, sürdürülebilir, sosyal fayda sağlayan, kolektif, geliştirilen ve sonuç odaklı projeler üretmeyi amaçlayarak engelli ve engelsiz öğrencileri bir araya getiren ilk Renkli Kampüs programı 2015 yılının Şubat ayında başlamıştı. Dört yıldır kesintisiz faaliyet gösteren Renkli Kampüs; Kasım 2018’de altıncı dönemi başladığında 40 mentör, 180 mezun, 20 proje, sivil toplum paydaşları, 30 destekçi kurum ve pek çok gönüllüsü ile birlikte güçlü bir temele sahip olmuştu bile.

Renkli Kampüs projeleri çevre ve toplum; engelli hakları ve erişilebilirlik; çocuklar, gençler ve kadınlar üzerinde yoğunlaşıyor. “Engel Yok Projeleri” kapsamında; örneğin,

  • Bankaların verdiği hizmetlerin ve bankamatiklerin engelli bireyler için daha ulaşılabilir duruma getirilmesine
  • Kafe ve restoranlardaki engellerin ortadan kaldırılmasına
  • İstanbul’da engelli bireylerin ulaşabilecekleri mekânların tespiti, değerlendirilmesi ve önerilmesi çevresinde bir platform kurulmasına
  • Engelliler için erişilebilir yaşam konutlarının yeterli olmamasından dolayı engelsiz yaşamı destekleyen yönetmeliklerin uygulanması konusunda farkındalığın artmasına yönelik projeler geliştirilmiş bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde onlardan harika bir haber daha geldi. Renkli Kampüs liderlik programı artık faaliyetlerini Değiştiren Adımlar Derneği adı altında sürdürecek. Programa katılmış ve katılacak olan gençler bundan sonra da derneğin faaliyetlerinde ve yönetiminde söz sahibi olarak daha birçok yeni ve farklı projeyle fark yaratmaya devam edecekler. Değiştiren Adımlar Derneği’nin kuruluş amacı “kadın, erkek, çocuk, genç, engelli, engelsiz tüm toplumsal gruplara yönelik güçlendirici ve fırsat eşitliğini sağlayan faaliyetler gerçekleştirmek.” Dernek bir yandan da sivil toplumda aktifleşmeyi ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlayacak adımlar atmayı hedefliyor.

Daha fazla bilgi edinmek, programa nasıl katılabileceğinizi öğrenmek, bu harika oluşumun bir ucundan parçası olmak isterseniz renklikampus.org adresinden erişebileceğiniz web sayfalarını incelemenizi şiddetle tavsiye ederim. Özellikle de mezunların deneyimlerini paylaştıkları Blog sayfalarını okumanın çok keyifli olduğunu söyleyebilirim.

Renkli Kampüs liderlik programının yeni kurdukları Değiştiren Adımlar Derneği çatısı altında çok önemli projelere imza atmayı sürdüreceğine yürekten inanıyorum.

Engellerimizi hissettirmeyecek engelsiz bir yaşam dileği ile…

X