"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

Çocukların dünyasında ayrımcılığa yer yok…

Merhabalar sevgili okurlar.

Türkiye Kas Hastalıkları Derneği’nin (KASDER) ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında düzenlemiş olduğu “Engelsiz Bir Dünya İçin Benim Fikrim” konulu Resim Yarışması sonuçlandı. Ödüller 23 Nisan 2017 tarihinde, Dernek bahçesinde yapılan törenle sahiplerini buldu.

KASDER’in 2017 yılı “Engelsiz Bir Dünya İçin Benim Fikrim” konulu Geleneksel Resim Yarışması’na, Türkiye genelinde, 2200 öğrenci katıldı. Öğrencilerin resimleri “Akademililer Sanat Merkezi”nde, aralarında akademisyenler de bulunan, 11 ressam tarafından titizlikle değerlendirildi.

Çocukların dünyasında ayrımcılığa yer yok…

Değerli jüri üyelerimizin birbirinden güzel resimler arasında zorlanarak yaptıklarını söyledikleri seçim sonucunda dereceye giren öğrenciler:

İlkokul Dalında

-          1. Boran Koşar / Ankara, Kent Koop İlkokulu

-          2. Mustafa Erdurgun / Adapazarı, Atatürk İlkokulu

-          3. Sevdenur Danışmaz / Samsun, Çatalartmut İlkokulu

-          Mansiyon  Elis Sertürk / İzmir, Agah Efendi İlköğretim Okulu

Ortaokul Dalında

-          1. Elif Öztemuz / Balıkesir, Mehmet Şeref Eğinlioğlu Ortaokulu

-          2. Ruşen Polattemir / Mersin, Muhittin Dereli Ortaokulu

-          3. Elis Sivrikaya / Edirne, Özel Edirne Bahçeşehir Ortaokulu

-          Mansiyon  Ebrar Deniz / Balıkesir, Mehmet Şerif Eğinlioğlu Ortaokulu

Lise Dalında

-          1. Şevval Şen / İstanbul, Amiral Vehbi Ziya Dümer Anadolu Lisesi

-          2. Selin Cinel / Trabzon, Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi

-          3. Ayşe Nur / Uşak, Necati Sargın Anadolu Lisesi

-          Mansiyon  Müjde Selin Kalaycı / Trabzon, Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi

DERECEYE GİREN RESİMLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

KASDER’in toplumumuzu çocuklardan başlayarak engellilikle yüzleştirme isteği ile başlatmış olduğu “Engelsiz Bir Dünya İçin Benim Fikrim” konulu Geleneksel Resim Yarışması, sanırım, amacına ulaşmış bulunuyor. Biliyoruz ki; en azından yarışmamıza katılan 2220 öğrenci yaşamı engellilerle paylaştığımızın, onların engellerini görmezden geldikçe daha büyük çıkmazlara sürüklendiğimizin farkında. Bu çocuklar yaptıkları resimlerle topluma “Biz farkındayız ve engellilerle birlikte yaşadığımızı unutmayacağız, unutturmayacağız” mesajını verdiler. Umuyoruz ki bu mesajı alanların sayısı mesajı veren çocuklarımızın sayısını kat kat aşmıştır.

Yarışmanın birincileri Antalya’da lüks bir otelde iki ebeveyni ile birlikte üç gece dört günlük bir tatil kazandılar. Yarışmanın ikincileri fotoğraf makinesi, üçüncüleri ise tablet ile ödüllendirildiler. Birincilik ödüllerine Dogi Turizm iştiraki olan Gezi Sepeti, ikincilik ödüllerine Canon, üçüncülük ödüllerine ise KASDER’in gönül dostlarından Sayın Hatice Sevil Bayral sponsor oldu. Akademililer Sanat Merkezi de her üç kategoride dördüncü olarak seçtikleri öğrencilere birer ‘boya seti’ hediye etti. İl dışından gelen çocukların yol masrafları ise Sayın Naci Endem tarafından karşılandı. Ayrıca Bizce Yapım ve Mehdi Taştan törene sanatçı desteğinde bulunurken, Kahve Tiryakisi de konuklara kahve ikramında bulundu.

Çocukların dünyasında ayrımcılığa yer yok…

Avcılar Denizköşkler İlkokulu 2/A sınıfı öğrencileri sergiledikleri Antep Yöresi Halk Oyunu Gösterisi ile “Engelsiz Bir Dünya İçin Benim Fikrim” konulu Geleneksel Resim Yarışması’nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda gerçekleşen Ödül Töreni’ni şenlendirdi. Ardından KASDER Korosu “Koro Es”, Yusuf Basmacı şefliğindeki Gönül Dostları Orkestrası eşliğinde sahne aldı ve en güzel şarkılarını törene katılanlarla birlikte söyledi. Ödül Töreni hep birlikte seslendirilen “İzmir Marşı” ile sonlandı.

Engellilikle ilgili farkındalığı arttırmak için çaba gösteren çocuklarımızın emeklerine paha biçilemez. Onlar bize kendi dünyalarında ayrımcılığa yer olmadığını gösterdiler. Hiçbir sorunun çözümsüz olmadığını ispatladılar.

Öncelikle yarışmaya katılan çocuklarımız olmak üzere, engelli farkındalığı ile ilgili bu önemli projeye emek ve destek veren herkese teşekkürler…  

Engellerimizi hissettirmeyecek engelsiz bir yaşam dileği ile…

X